"Z dobrą czystością, nie ma voisha" - powiedział slogan wymyślony przez bohaterów Conduit i Shambambrania, napisany przez Leva Kassila w latach 1928-1931. W tamtych latach dość powszechnym problemem był pediculosis (choroba pasożytnicza, która jest zmianą skóry przez owady - wszy). Generalnie uważa się, że pediculoza jest rozprowadzana głównie podczas i po wojnach, klęskach, czyli w warunkach niehigienicznego, zatłoczonego życia, pośród stresów. Błędem jest jednak zakładać, że w naszych czasach wszy zostają ostatecznie pokonane. Niestety, nikt nie jest odporny na infekcje wszy, nawet jeśli uważnie przestrzega zasad higieny. Często w naszych czasach dzieci cierpią na pediculozę, szczególnie dziewczęta z długimi włosami.

Zapobieganie przedsionkowi u dzieci

 1. Głównym środkiem zapobiegania dziecięcym pediculozom jest podstawowa higiena. Dziecko powinno wiedzieć, że nie można używać cudzych szczotek do włosów, barrettów, a także dawać własne. Nie można zmieniać nakryć głowy i innych rzeczy osobistych.
 2. Lepiej, żeby dziewczynki nosiły warkocze i nie chodzą z włosami luźno, ponieważ podczas gry mogą je dotykać, a w tym momencie wszy mogą czołgać się od zainfekowanej głowy do zdrowej.
 3. Jeśli którekolwiek z dzieci w grupie szkolnej lub przedszkolnej Twojego dziecka ma wszy, codziennie sprawdzaj głowę i szyję dziecka, aby w razie znalezienia wszy lub gnida (larwy wszy), natychmiast rozpocznij leczenie.

Jak leczyć pediculozę u dzieci?

Jeśli Twoje dziecko wciąż "przynosi" wszy domowe, przygotuj się na ciężką i żmudną pracę nad ich usunięciem. Wszy rozmnażają się z dużą prędkością i musisz działać błyskawicznie. Na szczęście żyjemy w wieku, kiedy w aptekach jest mnóstwo funduszy na leczenie wszy, w tym dzieci. Do zwalczania wszy potrzebne są:

 1. Szampon lub emulsja uspokajająca (na przykład Nittifor, Reed, Pedilin i wiele innych; można również użyć 20% zawiesiny benzoesanu benzylu lub 0,15% wodnego roztworu karbofosu). Wszystkie z nich są bardzo toksyczne, wiele z nich może wywoływać alergie, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem i przepisać konkretne lekarstwo dla dziecka. Najprawdopodobniej zarekomenduje specjalny szampon dla dzieci lub inny środek przeciwdziałający pediculozie u dzieci. Używaj go zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
 2. Protivopedikulezny spray (A-Par lub Para-Plus), które muszą przetwarzać głowę dziecka, wszystkich członków rodziny (niezależnie od tego, czy doszło do infekcji), wszystkie przedmioty w domu, których nie można umyć i / lub wyprasować żelazko. Do dezynsekcji pomieszczeń mieszkalnych można również zaprosić pracowników Dezotdela State Center ds. Nadzoru Sanitarnego i Epidemiologicznego (GTSSEN).
 3. Ocet stołowy (5-10%) - do niszczenia gnid. Traktowane specjalnymi środkami (patrz ppkt 1.2), głowicę płucze się octem i owija plastikową torebką lub ręcznikiem przez 30 minut.
 4. Specjalny, częsty grzebień, który musi dokładnie wyczesać martwe wszy i gnidy pozostające we włosach po zabiegu.

Po tym jak zaatakujesz bezpośrednio wszy i ich larwy, konieczne jest umycie w gorącej wodzie (najlepiej, jeśli to możliwe, najlepiej zagotować) i wyprasuj wszystkie pościel i bieliznę, kapelusze, szaliki, gumę do zapobieganie szypułkom u dzieci włosy, aby uniknąć ponownej infekcji.

Środki ludowe na pediculosis

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz korzystać z gotowych narzędzi aptecznych, możesz odwołać się do tradycyjnej medycyny. Oto kilka popularnych i skutecznych środków ludowej na pediculosis:

 • nafta - smaruj głowę i włosy i owiń je ręcznikiem przez 20 minut, a następnie przeczesz;
 • sok żurawinowy - wcierać w skórę głowy przez 10 dni;
 • Wlew leczniczy podobnego do bluszczu zioła budra (20 g ziela na 0,5 łyżki octu) - smaruj skórę głowy rano i wieczorem;
 • woda cemerowa, mydło smoliste itp.