Zespół miotoniczny to zaburzenie nerwowo-mięśniowe, które wyraża się nie tylko w ogólnym słabym tonu mięśni, ale także w trudnościach relaksacyjnych w przypadku ich skurczu. Szerzej, zespół miotoniczny u dzieci jest rozumiany jako każde naruszenie łamania mięśni.

Przyczyny zespołu miotonicznego u dzieci

 • dziedziczne cechy napięcia mięśniowego, tj. zaburzenia określone genetycznie;
 • krzywica;
 • zaburzenia wymiany;
 • inne choroby nerwowo-mięśniowe;
 • hipodynamia.

W ostatnim czasie zdarzały się przypadki tzw. naddiagnozą tej choroby, tj. gdy lekarz błędnie interpretuje stan napięcia mięśniowego dziecka i diagnozuje zespół miotoniczny, chociaż w rzeczywistości dziecko nie cierpi z powodu tej choroby.

Aby uniknąć błędnych diagnoz i niepotrzebnych doświadczeń rodzicielskich, musisz monitorować stan fizyczny dziecka i znać oznaki zespołu miotonicznego.

Objawy zespołu miotonicznego u dzieci

 1. Ogólne osłabienie mięśni, które prowadzi do upośledzenia postawy, problemy z przewodem pokarmowym, krótkowzroczność, zaburzenia mowy, bóle głowy, zmęczenie.
 2. Straty równowagi, opadanie podczas szybkiego chodzenia, biegania, wchodzenie po schodach.
 3. Z lekkim uderzeniem w mięsień skurcz (skurcz) mięśnia trwa wystarczająco długo, może być bolesny i towarzyszy mu tworzenie długiego, nie wygładzającego mięśnia.

Jeżeli wszystkie te objawy są wymawiane u dziecka, następujące badania są przeprowadzane w celu dokładnej diagnozy: elektromiografii, biochemicznej analizy krwi, histochemicznego badania włókien mięśniowych i biopsji.

Leczenie zespołu miotonicznego u dzieci

Odpowiedź na pytanie: "jak leczyć zespół miotoniczny?" Zwykle zależy od przyczyn choroby. Leczenie z reguły ma na celu wyeliminowanie tych przyczyn. Jest oczywiste, że dziedziczny zespół miotoniczny nie może być całkowicie wyeliminowany. Manifestacje tego samego zespołu miotonicznego spowodowane innymi przyczynami, z powodzeniem masaż dla zespołu miotonicznego skorygowany o leczenie objawowe, który obejmuje:

 1. Masaż. Masaż z zespołem miotonicznym jest pierwszym środkiem wzmacniającym mięśnie, szczególnie u małych dzieci. Specjalista musi wykonać masaż. Później, po pomyślnym leczeniu i po osiągnięciu optymalnego wieku (zwykle od 5 lat), możesz zacząć chodzić na zajęcia z fizykoterapii.
 2. Procedury fizjoterapeutyczne: elektroforeza.
 3. Akceptacja leków zwiększających przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.
 4. Akupunktura.
 5. Zajęcia z logopedą itp.