Taka patologia rozwoju wewnątrzmacicznego, w której występuje naruszenie separacji bliźniąt jednojajowych, nie jest powszechna. Z tego powodu narodziny tych dzieci są wiadomościami na skalę krajową. Zastanów się nad zjawiskiem, podaj jego przyczyny, dowiedz się, dlaczego rodzą się bliźnięta syjamskie.

Dlaczego tak nazywa się "bliźnięta syjamskie"?

Termin "bliźnięta syjamskie", który ma na celu określenie patologii rozwojowej, w której 2 płody, będąc jeszcze w łonie matki, nie są podzielone na dwa oddzielne organizmy połączone przez części ciała. Urodzone dzieci często mają wspólne narządy systemowe, co pozostawia pewien ślad w ich funkcjonowaniu. Niemal zawsze dzieci te borykają się z problemami socjalizacji, która wpływa na pracę układu nerwowego.

Mówiąc o tym, dlaczego ta patologia rozwoju nazywa się "bliźniętami syjamskimi", lekarze zauważają, że nazwa jest związana z depozytem pierwszych znanych bliźniaków Eng i Chang, którzy urodzili się w Siam (obecnie Tajlandia). Uciekali śmierci w dzieciństwie dzięki staraniom matki. Z rozkazu króla miały zostać zabite, ponieważ nosiły "pieczęć diabła". Bracia mieli akcentowane ciało w talii. Podróżując dookoła świata pokazali się publiczności, zyskując coraz więcej sławy.

Dlaczego rodzą się bliźnięta syjamskie - przyczyny

Warto zauważyć, że podstawą patologii jest naruszenie procesu podziału komórek na embrionalnym etapie rozwoju. Same syjamskie bliźnięta są monogizotyczne - powstają z jednej zygoty. W tym samym czasie zestaw genów w nich jest identyczny, a płeć takich dzieci jest taka sama. Patologia powstaje, gdy dzielenie nie następuje do 13 dni i nadal postępuje się stopniowy rozwój zarodków. W rezultacie pojawiają się bliźnięta syjamskie, przyczyny tej patologii są często niejasne. Lekarze rozróżniają kilka grup czynników. Wśród nich:

 • genetyczny - związany z naruszeniem struktury genów, co powoduje naruszenie procesu podziału;
 • wpływ na środowisko;
 • ekspozycja toksyczna - kontakt z substancjami toksycznymi, praca rodziców w niebezpiecznych branżach (chemicznej, jądrowej).

Życie bliźniąt syjamskich

Życie bliźniąt syjamskich

Dzieci urodzone z takim naruszeniem są trudne do przystosowania do warunków społecznych. Ze względu na fakt, że fuzja często występuje w tułowiu, dolnej części pleców, dzieci mają jeden wspólny narząd (wątroba, jelita). To komplikuje procesy życiowe. Wraz ze wzrostem dzieci wzrasta obciążenie, organy nie mogą sobie poradzić, są naruszenia, które nie są zgodne z życiem:

Wobec takich warunków, które wraz z upływem czasu, z możliwością oddzielenia bliźniąt syjamskich, lekarze wykonują operację. Wstępnie kompleksowa diagnostyka, w tym sprzęt i metody badań laboratoryjnych. Na podstawie uzyskanych danych opracowywane są metody prowadzenia interwencji chirurgicznej, w wyniku których bliźnięta syjamskie są rozdzielane, patologia jest wykluczona.

Rozdzielenie bliźniąt syjamskich

Operację powołuje się z uwzględnieniem indywidualnych cech, topologii zmodyfikowanych narządów wewnętrznych i układów. Kurs jest opracowywany przez grupę chirurgów. Podczas jednej operacji kilka grup specjalistów może się zmienić przy stole. Wszystko zależy od konkretnego etapu operacji. Oddzielone bliźnięta syjamskie przechodzą przez długi czas proces rehabilitacji, co jest związane z rozwojem reakcji adaptacyjnych przez narządy do zmienionych warunków. Same bliźniaki są pod opieką lekarską, okresowo przechodzą kursy rehabilitacji.

Syjamska podwójna operacja

Pierwsza operacja oddzielania bliźniąt syjamskich została przeprowadzona w 17 wieku (1689) przez Koeninga. Ta interwencja chirurgiczna była pierwszą próbą, która nie zakończyła się sukcesem. W sumie w trakcie tej operacji chirurgicznej wykonano ponad 300 operacji chirurgicznych. W tym przypadku, dla "dobrej pracy", kiedy konieczne jest oddzielenie struktur mózgowych, podstawy kręgosłupa, lekarze zaczęli być ostatnio akceptowani.

Syjamskie bliźnięta po separacji

Syjamskie bliźnięta po separacji

Warto zauważyć, że sama operacja często pociąga za sobą powstawanie problemów moralnych i estetycznych. Często zdarza się, że jeden ważny organ jest wspólny dla obu bliźniąt. Interwencja chirurgiczna, ich separacja, doprowadzi do śmierci jednego z braci lub sióstr. Czynnik ten staje się przeszkodą w implementacji manipulacji.

Mówiąc o tym, dlaczego bliźnięta syjamskie umierają po krótkim czasie, lekarze zauważają, że nie można w pełni przewidzieć wyniku. Często władze nie radzą sobie, jest błąd. Stanowi temu towarzyszy stopniowe pogarszanie się stanu zdrowia, szybkie postępy. Pacjenci są czasami zmuszani do ciągłego poddawania się procedurom, nadal żyją kosztem urządzeń medycznych.

Najbardziej znane bliźniaki syjamskie

Ta patologia jest rzadka. Z tego powodu narodziny takich bliźniąt to nowości, które przybierają na sile, a czasem na skalę globalną. Uwielbione bliźnięta syjamskie, których zdjęcia są poniżej, na zawsze pozostawiły ślad w historii. Wśród nich są:

 1. Rose i Joseph Blazhek. Urodzili się w 1878 roku. Zasłynął z wirtuozowskiego grania na instrumentach muzycznych (skrzypcach i harfie). Zmarł w 1922 roku, nie zostały rozdzielone.
 2. Rose i Joseph Blazhek
 3. Gita i Zita Rezakhanov. Urodzony w Kirgistanie. W 2003 r. Doszło do operacji rozdzielenia ich. W 2015 roku Zita zmarła z powodu niewydolności wielonarządowej.
 4. Gita i Zita Rezakhanov
 5. Weronika i Christina Kaygorodtsev. Pochodzi z Chakasji. Zostały spliced ​​obszar miednicy. Operacja separacji zakończyła się śmiercią Veroniki.
 6. Veronika i Kristina Kaygorodtsev
 7. Daria i Maria Krivoshlyapovy. Po urodzeniu mieli wspólne ciało, 3 nogi. Dziewczyny zostały zabrane rodzicom na badania w Akademii Nauk ZSRR. W 2003 roku siostry zginęły, chorowały na alkoholizm. Operacja separacji nie została wykonana.
 8. Daria i Maria Krivoshlyapovy