Zaledwie kilka dekad temu diagnoza przewlekłej niewydolności nerek brzmiała jak wyrok śmierci. Rzeczywiście, na czym może polegać osoba, której nerki stopniowo przestają funkcjonować? Współczesna medycyna znalazła odpowiedź na to pytanie - w naszych czasach istnieje wiele metod leczenia przewlekłej niewydolności nerek. Ale znacznie lepiej jest móc zapobiegać chorobie, niż ją leczyć.

Wiadomo, że nerki pełnią funkcję oczyszczającą organizm - wydalanie toksyn, toksyn i produktów przemiany materii. Naruszenia w funkcjonowaniu nerek prowadzą do gromadzenia się szkodliwych substancji w ciele, zatrucia. Niewydolność nerek jest konsekwencją przewlekłej choroby nerek. Istnieje klasyfikacja niewydolności nerek ze względu na ciężkość przebiegu choroby i przyczynę jej wystąpienia. Rozróżnić ostrą i przewlekłą niewydolność nerek.

Przewlekła niewydolność nerek

Choroba ta występuje u 300 osób na milion, ale niestety liczba ta rośnie z każdym rokiem. Istnieją cztery etapy przewlekłej niewydolności nerek: ukryte (początkowe), wyrównane, przerywane i końcowe (końcowe). Przyczynami tej choroby są: naruszenie odpływu moczu (kamica moczowa, odmiedniczkowe zapalenie nerek), uszkodzenie naczyń nerkowych (cukrzyca, dna moczanowa, miażdżyca), choroby wrodzone (niewydolność nerek może rozwinąć się nawet u dzieci!).

Objawy przewlekłej niewydolności nerek

Przewlekła niewydolność nerek nie jest od razu widoczna. Ta choroba może nie objawiać się przez kilka lat. W pierwszym i drugim stadium przewlekła niewydolność nerek może być rozpoznana jedynie za pomocą środków laboratoryjnych, praktycznie nie występują wyraźne objawy. W trzecim etapie zwiększa się ilość wydalanego moczu dziennie, skóra ciemnieje i pojawia się uczucie pragnienia. Na ostatnim etapie dochodzi do zatrucia moczem organizmu, płuca puchną, metabolizm jest zaburzony, a krew pojawia się podczas oddawania moczu.

Ostra niewydolność nerek

Ostra niewydolność nerek występuje w wyniku upośledzenia krążenia w nerkach. Choroba ta może być spowodowana przez kamienie w pęcherzu moczowym, zatrucie organizmu lekami lub toksynami, zakrzepicę, choroby układu moczowo-płciowego.

Objawy ostrej niewydolności nerek

Ostra niewydolność nerek charakteryzuje się ostrym pogorszeniem stanu zdrowia i wyraźnymi objawami: gorączka, spadek ciśnienia, dreszcze, ciemne zabarwienie moczu, senność. Ostra niewydolność nerek może być rozpoznana przez następujące cechy:

  • zmniejszenie wydajności moczu na dzień;
  • zapomnienie;
  • utrata przytomności;
  • gromadzenie toksyn w organizmie.

W przypadku niektórych szczególnie groźnych objawów ostrej niewydolności nerek (ból brzucha, gorączka) pacjent wymaga pomocy w nagłych wypadkach - pilnej hospitalizacji.

Zarówno przewlekła jak i ostra niewydolność nerek wymagają leczenia operacyjnego i obowiązkowego nadzoru medycznego. Pierwszym krokiem w leczeniu niewydolności nerek jest identyfikacja przyczyny choroby i próba jej wyeliminowania. W przypadku niemożliwości Диета при почечной недостаточности wyeliminować przyczynę, ciało pacjenta jest oczyszczone sztuczną nerką w warunkach klinicznych. W niektórych przypadkach wykonuje się przeszczep nerki. Pacjenci muszą przejść regularne leczenie i badania kliniczne.

W przypadku niewydolności nerek należy przestrzegać ścisłej diety: spożywać duże ilości płynów, zmniejszać ilość białka w codziennej diecie. Lekarze nie polecają mięsa, ryb, produktów mlecznych, "ciężkich pokarmów", które są długo usuwane z organizmu. Powinien zwiększyć wykorzystanie owoców.

Konieczne jest leczenie nerek ze szczególną uwagą - aby nie przeciążać się szkodliwą żywnością, a nie nadmiernym chłodzeniem. Te podstawowe zasady mogą zabezpieczyć się przed wieloma chorobami.