Przynajmniej kilka znamion ma każdą osobę. Mogą być zlokalizowane w najbardziej widocznym miejscu lub ukryte tam, gdzie jest prawie niemożliwe ich odnalezienie. Znaki upominkowe lub jak się je nazywa - nevi - specjalne znaki skórne, które w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Ale są też takie rodzaje moli, na których widok pożądany jest natychmiastowy kontakt ze specjalistą dermatologiem.

Główne typy znamion

Może to być dla ciebie niespodzianka, ale w rzeczywistości istnieje kilka rodzajów moli, chociaż na pierwszy rzut oka większość znaków wygląda prawie tak samo (no, lub zauważ, że różnica jest bardzo trudna). Wszystkie one, jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się w ludzkim ciele od urodzenia. Niewielka część moli powstaje na skórze w pierwszych latach życia.

Warunkowo wszystkie znamiona na klatce piersiowej, ramionach, nogach, twarzy można podzielić na dwie kategorie:

 • konwencjonalny;
 • naczyniowy.

Zwyczajne mole są często małe. Kolor tych plamek może być różny, od jasnobrązowego do ciemnej czerni. Mole nie wystają ponad powierzchnię skóry iw większości przypadków są pokryte włosami od góry. Takie plamki są całkowicie nieszkodliwe. Niebezpieczeństwo jest reprezentowane przez znamiona jasnego koloru, na którym nie ma osłony włosów. Teoretycznie mogą przekształcić się w czerniaka.

Nazwa drugiej grupy znamienitych słów mówi sama za siebie - składa się z dużej liczby małych naczyń, które są wyraźnie widoczne pod mikroskopem. Mole tego typu zwykle nieznacznie wznoszą się nad powierzchnią skóry i nabrały czerwonawego odcienia.

Wszystkie znamiona na głowie, twarzy, dłoniach można również podzielić na grupy w zależności od ich wyglądu i wielkości:

 1. Miejsca "kawa z mlekiem" - niezagrożone plamy pigmentacyjne o rozmiarach od kilku milimetrów do kilku centymetrów. W ciągu życia takie znaki nie rosną, wzrastając wyłącznie dzięki wzrostowi ich właścicieli. Przyczyną niepokoju może być tylko pojawienie się kilku (do kilkunastu) plam "kawy z mlekiem".
 2. Niebieski nevus - o wielkości kilku centymetrów. Taki mole występuje najczęściej. na twarzy , w okolicy obojczyka, na klatce piersiowej.
 3. Halo-nevus - kret w formie małego guzka (około pięciu milimetrów) otoczony brzegiem jasnej skóry. Przeważnie takie znaki znamionowe pojawiają się na rękach, na nogach, szyi, twarzy, są niezwykle rzadkie.
 4. Naczynia krwionośne truskawek są znamionami naczyniowymi. Oznaczenia rosną szybko, a osiągając odpowiedni rozmiar, przestają rosnąć. Oznaczenia truskawek pojawiają się głównie na twarzy, plecach, klatce piersiowej, pod włosami. Chociaż wyglądają konkretnie, nie szkodzą zdrowiu.
 5. Białe znamiona są anemicznymi lub odbarwionymi znamionami. Powstają, gdy melanocyty całkowicie znikają w pewnych obszarach skóry. Może się zdarzyć Birthmark na twarzy pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, z powodu udarów nerwowych, regularnych urazów.

Usuwanie znamion

Większość konwencjonalnych moli nie musi być usuwana. Po pierwsze, nie ma w tym sensu. Po drugie, wielu z nich znika w procesie życia na własną rękę. Operacja może być wymagana tylko wtedy, gdy znamię znajduje się w miejscu, w którym będzie stale narażone na podrażnienie: w okolicy szyi, na dłoniach, podeszwach stóp.

Do usunięcia znamion można użyć różnych metod:

 • tradycyjne chirurgiczne;
 • krioterapia ;
 • terapia laserowa;
 • wstrzyknięcie specjalnych substancji.

Odpowiednie leczenie jest wybierane indywidualnie przez dermatologa. W większości przypadków leczenie powiodło się.