Tak wiele energii, jak nasze dzieci, prawdopodobnie żadna żywa istota na świecie. Ich stałe "pochemchki", skoki, kreski zmuszają się do uściskania głowy każdej matki - i to jest zupełnie normalne dla małych dzieci. W końcu każdy fidget może spędzić co najmniej pół godziny na spokojnej grze - podnosząc projektanta, rysując, patrząc na zdjęcia w interesującej książce. Oczywiście, każda reguła ma swoje wyjątki: jeśli twoje dziecko jest bardzo aktywne i po prostu odpoczniesz chwilę, powinieneś pomyśleć o takiej diagnozie, jako o minimalnej dysfunkcji mózgu.


Oznaki i przyczyny MMD

Diagnoza ta wynika właśnie z zaburzeń w zachowaniu dziecka: nadpobudliwości, deficytu uwagi, zaburzeń snu i apetytu, zmęczenia, uporu i wielu innych - wszystko to powinno ostrzec rodziców i służyć jako powód pójścia do lekarza. Główną przyczyną minimalnej dysfunkcji mózgu u dzieci jest dysfunkcyjne tworzenie układu nerwowego dziecka na bardzo wczesnym etapie, począwszy od ciąży matki. Czynniki społeczne (niechciana ciąża, konflikty w rodzinie, niski poziom wykształcenia i kultura wśród rodziców), dziedziczność, niewątpliwie wpływa na rozwój umysłowy dziecka.

Leczenie MMD

Jeśli po obejrzeniu okruchów zauważysz nawet najmniejsze objawy MMD, to pamiętaj, aby pokazać je lekarzowi, a przede wszystkim neurologowi i pediatrowi. W końcu terminowe leczenie przyniesie bardziej znaczące wyniki w znacznie krótszym czasie. MMD u dzieci jest uleczalne, a nastrój dziecka i jego otoczenie jest bardzo ważny, a połączenie metod: aktywnego ruchu, wsparcia psychologicznego i pedagogicznego oraz leków pomoże kierować rozwojem dziecka we właściwym kierunku.

 1. Metoda aktywnego ruchu pozwala uczyć zręczności dziecka i koordynacji, wszelkie obciążenia sportowe będą pasować tutaj, ale najlepiej nie jest planem konkurencyjnym.
 2. Wsparcie psychologiczne i pedagogiczne oznacza ograniczenie dziecka przed długim oglądaniem telewizji, gier komputerowych, z miejsc dużej rzeszy ludzi i hałaśliwych firm. Konieczne jest ustanowienie reżimu dnia dla dziecka, prowadzenie zajęć dla poprawy pamięci, rozwijanie uwagi. Pamiętaj, że niezwykle ważne jest, aby stale go chwalić, mówić łagodnym i spokojnym tonem, unikając zakazów i wyrzutów.
 3. Metodę leku stosuje się w przypadku, gdy poprzednie dwa nie dały prawidłowego wyniku. Leki (środki psychostymulujące, antydepresyjne) są przepisywane tylko przez lekarza, w oparciu o indywidualne cechy dziecka.

Objawy MMD

Najczęściej MMD u dzieci manifestuje objawy przed osiągnięciem 7 lat. Rodzice powinni zacząć wydawać alarm, jeśli objawy tej choroby stale przeszkadzają dziecku przez co najmniej sześć miesięcy i są obserwowane nie tylko w domu, ale także w zespole. Głównymi objawami, jak wspomniano powyżej, są nadaktywność dziecka, brak uwagi i impulsywność. Oto, co kryje się za tymi trzema terminami medycznymi:

 • bezcelowa aktywność fizyczna: dziecko biegnie, skacze, obraca się, wykonuje różne ruchy, które nie przenoszą żadnego ładunku semantycznego;
 • brak chęci dziecka do zabawy w ciche, ciche gry;
 • niezdolność do wykonywania zadania od początku do końca: brak uwagi, częste błędy, ciągłe rozproszenie do różnych obiektów obcych;
 • częsta utrata rzeczy do wykonywania niektórych zadań w szkole, zapomnienie,
 • MDM w leczeniu dzieci
 • dziecko nie słucha ludzi zwracających się do niego, spotyka w rozmowach dorosłych, dzieci;
 • odpowiada na pytania bez myślenia, często nawet nie słuchając końca;
 • w grach zbiorowych z rówieśnikami nie czeka na swoją kolej, jest nierozsądnie agresywna.

Rozpoznanie MMD u dziecka nie jest, oczywiście, żadnym zdaniem. Dzięki odpowiedniemu podejściu i terminowemu dostępowi do specjalistów: neurologa, pediatry, logopedy, psychologa - Twoje dziecko będzie mogło nadal harmonijnie się rozwijać i rozwijać osobę odnoszącą sukcesy. Rodzicielska miłość, uwaga i troska nie spowodują choroby i szansy na zrujnowanie potencjału i ukrytych szans twoich okruchów.