Małe dzieci są najczęściej podatne na choroby nieżytu. A czasami przeziębienie lub grypę towarzyszy kaszel. Jeśli na początku choroby odnotowano suchy kaszel, to bliżej końca choroby można zaobserwować tzw. Mokry kaszel, który lekarze nazywają produktywnym. Wynika to z faktu, że wydzielanie plwociny u dzieci wskazuje na powrót do zdrowia, ponieważ śluz obecny na oskrzelach wyprowadza się wraz z kaszlem.

Czy zawsze należy leczyć mokry kaszel u dziecka?

Należy odróżnić mokry kaszel jako objaw podstawowej choroby lub codziennego kaszlu, który zwykle może występować u dziecka do 15 razy na dobę. Wynika to z faktu, że dziecko wciąż ma niewielką wysokość, a na spodzie znajduje się duże nagromadzenie kurzu i innych mikrocząstek, które są w stanie dostać się do krtani w momencie inhalacji. Kaszel w tym przypadku jest sposobem na pozbycie się nagromadzonego kurzu. Najczęściej niemowlęta kaszlą, w których śluz jest mniej doskonały i bardziej narażony na wpływy zewnętrzne: mleko tam nie płynęło, łzy lub smark spływają do ust. Kiedy ząbkowanie dziecka ma dużą ilość śliny, co może również powodować częsty kaszel. Ze względu na trudności w diagnozowaniu obecności patologicznego kaszlu od fizjologicznego, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed leczeniem kaszlu, który może nie być objawem choroby.

Silny przedłużony mokry kaszel u dziecka

Jest wiele znaków, na które trzeba zwrócić uwagę, jeśli dziecko kaszle:

 • kaszel pojawił się nagle i nie zatrzymywał się przez długi czas;
 • duszność;
 • wzrost temperatury ciała powyżej 38 stopni;
 • pogorszenie apetytu lub nawet odmowa jedzenia;
 • obecność świszczącego oddechu z krwią lub bez niej;
 • plwocina zielona;
 • kaszel powstał w wyniku długiego przeziębienia (ponad trzy tygodnie);
 • kaszel, który utrzymuje się przez miesiące i nie ustępuje pomimo przebiegu leczenia.

Tylko jeśli objawy te występują, należy skonsultować się z lekarzem i leczyć, przede wszystkim, nie sam kaszel, ale jego przyczynę - chorobę, która spowodowała mokry kaszel. Jeśli dziecko jest aktywne, je dobrze i nie odczuwa dyskomfortu w ciągu dnia, kaszel w tym przypadku nie wymaga pomocy medycznej.

Co powinienem zrobić, jeśli plwocina mojego dziecka jest zła?

U dzieci w młodszym wieku przedszkolnym i szkolnym plwocina ma raczej lepką konsystencję, co utrudnia jej rozładowanie. Aby ułatwić proces odkrztuszania i przecinania plwociny u dzieci, stosuje się specjalne środki wykrztuśne i mukolityczne, ponieważ nagromadzony śluz w oskrzelach jest dodatkowym źródłem rozwoju patogennych bakterii, co może pogorszyć proces leczenia. Wykrztuśne są podzielone na dwa rodzaje:

 • pochodzenie roślinne (Dr. mama, syrop alteyny, bronhikum, bronchotsyn, glycera, pectusin, solutan, thermopsis, terpingidratrat, tussin);
 • pochodzenia syntetycznego (ACC, mucobene, mukomist, fluifort, bisolvon, solvin, phlegamine, lasolvan, medovent, fervex cough, pulmozyme).

Stosowanie leków z pierwszej grupy może często mieć mniejszy efekt terapeutyczny i powodować reakcje alergiczne u dziecka. Dlatego pediatrzy często przepisują leki syntetyczne.

Najskuteczniejsze zastosowanie inhalacji parowej. Należy je jednak stosować bardzo ostrożnie w leczeniu bardzo małych dzieci (do jednego roku). Gdy dziecko nauczy się, jak skutecznie wykluczyć śluz, należy przerwać inhalację.

Aby leczyć mokry kaszel u niemowląt, możesz użyć masażu pleców i klatki piersiowej, przecierając okolicę. W takim przypadku należy kontrolować stopień nacisku podczas masażu, aby nie skrzywdzić dziecka z nadmiernym naciskiem.

Jak wyleczyć dziecko mokrym kaszlem za pomocą ludowych środków zaradczych?

Dzieciom starszym niż sześć miesięcy można podawać ziołowe odbiory lub napary trzy razy dziennie, nie więcej niż jedną łyżeczkę. Należy jednak pamiętać, że nawet środki ludowej powinny być traktowane pod nadzorem lekarza. Istnieje wiele przepisów, które mogą skutecznie usuwać plwocinę z oskrzeli dziecka:

 • pić z mleka i soku brzozowego z dodatkiem mąki lub skrobi;
 • sok cebulowy z miodem;
 • mokry kaszel u dziecka 2
 • w nocy możesz zaoferować dziecku picie gorącej wody z dodatkiem kilku kropli nalewki jodowej;
 • po przebudzeniu w celu ułatwienia odkrztuszania pomoże wywar z czosnku, syropu cukrowego i skrobi;
 • napar rzodkiewki z miodem.

W przypadku odpowiednio dobranego leczenia, z czasem dziecko kaszle skuteczniej, a mokry kaszel znika. Jeśli nie ma widocznej poprawy, należy odwiedzić pulmonologa i przejść dodatkowe badania krwi, prześwietlenia i bronchoskopię, aby wykluczyć powikłania po przeziębieniu.