Refluks u dzieci Refluks żołądkowo-przełykowy (refluks) jest stanem, w którym część treści jest wyrzucana z żołądka do przełyku. Wielu rodziców doświadcza tego objawu, takiego jak niedomykalność u niemowląt, ale z reguły dzieci z czasem refluksują same.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Oprócz stałej niedomykalności objawy refluksu u dzieci są następujące:

  • kapryśność i niepokój;
  • opóźnienie wzrostu i przyrost masy;
  • częste czkawki;
  • brak apetytu;
  • nieświeży oddech itp.

Oprócz powyższych objawów choroby, starsze dziecko może odczuwać pieczenie w okolicy nadbrzusza i gorzki smak w jamie ustnej.

Przyczyny refluksu u dzieci

W dzieciństwie głównymi przyczynami tego stanu są objadanie się, niedojrzałość układu trawiennego i niewłaściwe karmienie, w którym dziecko połyka dużą ilość powietrza. U starszych dzieci, nabyte choroby przewodu żołądkowo-jelitowego prowadzą do refluksu. Ponadto, nie powinniśmy zapominać, że ten stan może być wywołany przez wrodzone patologie układu trawiennego.

Jak leczyć refluks u dzieci?

Na pytanie, co należy podawać dzieciom z leków na refluks, lekarze wyjaśniają: neutralizatory histaminowe (nizatydyna, Ranitydyna Cymetydyna) i leki zobojętniające sok żołądkowy ( Maalox, Mulanta).

Ponadto, leczenie refluksu u starszych dzieci, zawsze implikuje dietę. Polega ona na tym, że pokarmy, które są w stanie rozluźnić dolny zwieracz, są usuwane z diety: czekolada, tłuste, korzenne, suszone owoce, napoje gazowane. Jedzenie odbywa się w małych porcjach, ale co trzy godziny. W odniesieniu do aktywności fizycznej, po jedzeniu jest ściśle przeciwwskazane, podobnie jak noszenie ciasnych pasów, i przyjęcie pozycji poziomej.

W przypadku niemowląt z częstą niedomykalnością zaleca się podjęcie działań zapobiegawczych, które mogą zmniejszyć ten objaw:

  • częste karmienie niewielką ilością pokarmu;
  • układanie dziecka na brzuchu przed jedzeniem;
  • po jedzeniu trzymaj dziecko pionowo przez 20 minut.

Refluks jest więc stanem, który z właściwym podejściem mija lub z czasem maleje. Jednak zawsze jest przydatna dla jego diagnozy i leczenia, wizyty u pediatry i gastroenterologa.