RTG - badanie narządów wewnętrznych za pomocą technologii komputerowej lub migawki. Jest przepisywany w przypadku podejrzenia zapalenia płuc, zapalenia płuc i innych chorób płuc. Promienie rentgenowskie są stosowane w stomatologii i do identyfikacji złamań lub uszkodzeń kości.

Co to jest niebezpieczne x-ray dla dziecka?

W codziennym życiu otrzymujemy niewielkie dawki promieniowania radioaktywnego. Radiografia jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu. Na ogół jedna procedura prześwietlenia płuc jest odpowiednikiem 10 dni naturalnego narażenia domowego. Dlatego bez specjalnych wskazań nie należy "angażować się" w promieniowanie rentgenowskie.

Udowodniono, że wpływ promieniowania X na ciało dziecka jest dwa razy większy niż u osoby dorosłej. Może to prowadzić do zakłóceń w rozwoju narządów wewnętrznych. Ale praktycznie niemożliwe jest udowodnienie tego związku, ponieważ najczęściej naruszenia następują znacznie później.

Dziecko RTG klatki piersiowej

Jeśli lekarz prześle twoje dziecko na prześwietlenie lub fluorografię, zadaj mu kilka pytań:

  1. Jakie alternatywne metody badań może zaproponować?
  2. Jeśli nie ma innego sposobu potwierdzenia lub odrzucenia diagnozy, należy określić, co dokładnie powinno pokazywać zdjęcie rentgenowskie?
  3. Czy możesz wybrać instytucję medyczną do badania?

Istnieją choroby trudne do określenia bez pomocy promieni X, takich jak zapalenie płuc czy zapalenie zatok. Ale powinieneś być świadomy choroby nie mniej niż lekarz. Możesz poprosić o wszystko, czego nie rozumiesz.

RTG niemowlęcia

Zdarza się, że dzieci do roku są przepisywane prześwietlenia. W większości przypadków konieczne jest określenie chorób płuc lub dysplazji stawu biodrowego.

Oczywiście, jednorazowe narażenie nie spowoduje ogromnej szkody dla dziecka, najważniejsze jest to, aby móc nalegać, aby nie być ponownie podawanym. Jeśli lekarz ma trudności z odczytaniem wyników, należy zrobić migawkę i skontaktować się z innym specjalistą.

Jak zrobić dziecko rentgenowskie?

Istnieje kilka rodzajów badań rentgenowskich:

  • fluorografia;
  • RTG;
  • tomografia komputerowa itp.

Robienie fluorografii dziecku jest wyjątkowo niepożądane. Przy tego typu badaniu organizm pobiera najwyższą dawkę fal radiowych.

Tomografia komputerowa jest mniej szkodliwa, a przy obecnym współczesnym sprzęcie nie będzie zbyt negatywny. Zdjęcia rentgenowskie, zarówno obliczone jak i prawidłowe, z obrazem, są dostatecznie akceptowalne dla diagnozy chorób wieku dziecięcego.

Co rodzice powinni wiedzieć, co prowadzi do prześwietlenia dziecka

Czy zdjęcie rentgenowskie jest szkodliwe dla dziecka? Tak, nie przyniesie korzyści, ale poprawne leczenie i terminowe rozpoznanie choroby Czy zdjęcie rentgenowskie jest szkodliwe dla dziecka? jest wymagany. Nie znaleziono jeszcze godnych alternatywnych metod badawczych.

Zwróć uwagę na kwalifikację pediatry. Jeśli przepisze promieniowanie rentgenowskie, aby było "bezpieczne", lepiej skonsultować się z innym specjalistą.

Masz prawo wziąć udział w procedurze. Musisz być zaopatrzony w fartuch ochronny lub narzutkę. Części ciała dziecka, które nie muszą być badane, powinny również zostać pokryte.

Bez twojej zgody, nikt nie ma prawa do wykonywania zdjęć rentgenowskich zarówno ciebie, jak i twojego dziecka.