Pocenie się w dzieciństwie zdarza się dość często, a wielu rodziców martwi się o to, co sprawia, że ​​stopy dziecka pocą się.

Dlaczego stopy niemowlęcego potu?

W większości przypadków rodzice niemowlęcia zaczynają zauważać, że podczas budzenia jego nogi pocą się. Nawet jeśli w pokoju panuje komfortowa temperatura, dziecko jest ubrane odpowiednio do otoczenia, ale nogi są mokre. Najczęściej pocenie się obserwuje się u dzieci poniżej jednego roku życia i jest normą. Ponieważ małe dziecko nie ustanowiło jeszcze transferu ciepła.

Jeśli dziecko czuje się dobrze, nie płacze, je dobrze, nie wykazuje widocznych obaw, rodzice nie muszą się martwić.

Stopy do stóp u dzieci w wieku powyżej jednego roku

Jeśli dziecko w wieku od 1 do 2 lat nadal doświadcza pocenia się nóg, rodzice powinni zwracać większą uwagę na jego zdrowie i skonsultować się z lekarzem, ponieważ w tej grupie wiekowej nadmierne pocenie się wskazuje na poważną chorobę, taką jak krzywica. Rachitis jest najskuteczniej leczony w wieku pięciu lat.

Jeśli pocenie się utrzymuje u dziecka starszego niż dwa lata, konieczna jest konsultacja z endokrynologiem i dokładne badanie tarczycy.

Naruszenie układu naczyniowego może również przyczynić się do zwiększenia potliwości w dzieciństwie. W takim przypadku skuteczne jest utwardzanie, kąpiel powietrzna, ćwiczenia fizyczne.

Jeśli według wyników testu dziecko jest całkowicie zdrowe, ale nogi pozostają spocone, to prawdopodobnie jest to kwestia dziedziczności. W takim przypadku pocenie się stóp może się zmniejszyć wraz z narastaniem dziecka.

Co zrobić, gdy nogi dziecka dużo się pocą?

Jest wiele sposobów, aby pomóc dziecku, gdy jego nogi się pocą:

  • masaż leczniczy: konieczne jest masowanie podeszew stóp, szczypanie, naciskanie, tarcie nóg;
  • kupić specjalny masażer do stóp (drewniany, z gumowymi kolcami);
  • hartowanie;
  • stopy dziecka pocą się 2
  • higiena;
  • stosowanie środków ludowych: kupuj buty z naturalnych materiałów, częściej zmieniaj skarpety, nie używaj syntetycznych ubrań w ubraniach, daj dziecku możliwość chodzenia boso częściej, możesz posypać nogi proszkiem kory dębowej w nocy.

Rodzice powinni zwracać uwagę na problem pocenia stóp, aby wykluczyć krzywicę i choroby tarczycy. Jednak w zaciszu dziecka i braku lęku i łamania apetytu nie powinieneś się zbytnio martwić.