Stulejka jest dość powszechną cechą fizjologiczną obserwowaną u prawie wszystkich nowonarodzonych chłopców. Objawem stulejki u dzieci jest trudne lub niemożliwe usunięcie żołędzi prącia z napletka. Główną przyczyną choroby u noworodków jest połączenie wewnętrznej powierzchni napletka z głową. Jeśli znajdziesz u dziecka taką cechę fizjologiczną, nie martw się i nie panikuj, to nie przeszkadza dziecku w spokojnym chodzeniu do toalety, nie powoduje dyskomfortu i jeśli przestrzega się koniecznej higieny, ta choroba nie stanowi żadnego zagrożenia. Skrajne ciało i głowa, z reguły w samym procesie rozwoju, są oddzielone przez 5-8 lat. Jest jeszcze jeden powód pojawienia się stulejki u dzieci - jest to wąska dziurka na napletku, która zapobiega usunięciu głowy. Ale w tym przypadku choroba jest tymczasowa i nie stanowi szczególnego zagrożenia. W rozpoznawaniu tej specyfiki fizjologicznej, w większości przypadków eksperci zalecają nie zwracanie na nią szczególnej uwagi i ograniczanie jej do regularnej higieny.

Należy zauważyć, że nie we wszystkich przypadkach choroba przechodzi bezboleśnie. Opierając się na jednej formie stulejki lub innej, lekarze czasami decydują się na interwencję chirurgiczną w celu uniknięcia możliwych niepożądanych konsekwencji i powikłań.

Możliwe formy stulejki u dzieci i sposoby jej leczenia

  1. Stymulacja bliznowatości u dzieci występuje w przypadku blizn na napletku. Leczenie jest możliwe tylko przez obrzezanie.
  2. Hipertroficzna stulejka . W tym przypadku napletek jest wysoce rozwinięty i przypomina wyglądem trąbkę. Wymiary głowy zapobiegają jej usunięciu z napletka, a przy próbie otwarcia tworzą się mikrospęknięcia i krwawienie. Ta forma stulejki jest najczęściej u chłopców o zwiększonej masie ciała. Średnio stulejka przerostowa jest leczona przez 3-5 miesięcy. Jeśli w trakcie leczenia nie zaobserwuje się żadnych pozytywnych rezultatów, stosuje leczenie chirurgiczne (cięcie przerosłych tkanek).
  3. Parafimoza - szczypanie głowy. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy jej nieostrożna hodowla, w domu. W takich przypadkach należy natychmiast skorzystać z pomocy specjalistów.
  4. Atrulająca stulejka . Jego cechą charakterystyczną jest zwężenie napletka i jego niewystarczający rozwój. Jest traktowany najczęściej przez obrzezanie.
  5. Senechia - zarodkowe przetoki powstałe w wyniku narostu wewnętrznej warstwy napletka z głową. W procesie rozwoju ta forma stulejki może zniknąć. Jeśli ta forma stulejki jest obserwowana u dzieci w wieku 3 lat, lekarze zwykle uciekają się do operacji. Procedura jest prosta i zajmuje trochę czasu.
  6. Balanopostitis występuje w wyniku infekcji pod skórą skóry napletka i powoduje reakcję zapalną. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem i wydzielaniem ropy z napletka. stulejka w leczeniu dzieci Dziecko martwi się bólem podczas oddawania moczu. W leczeniu zwykle przepisuje się kąpiele z różnymi roztworami, aby złagodzić procesy zapalne.

W większości przypadków ta cecha fizjologiczna ma miejsce w procesie rozwoju dziecka. Pytanie: jak prawidłowo leczyć stulejkę u dziecka i jaką formę choroby ma twój syn najlepiej odpowie doświadczony lekarz. Dlatego, jeśli zauważysz, że dziecko zaczyna przeszkadzać, nie zwlekaj, lepiej natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

Najlepszą profilaktyką stulejki u dzieci będzie wizyta we wszystkich rutynowych badaniach i standardach higieny.