Zimna pora roku jest najbardziej nieprzyjemna dla dzieci i ich rodziców. W tym czasie w przedszkolach i szkołach rozprzestrzeniły się różne sezonowe wirusy i infekcje, które w konsekwencji powalą całą rodzinę. Mamy szukają nie tylko skutecznych, ale także szybkich sposobów leczenia dzieci. Dziś lek Tamiflu stał się szeroko znany na rynku farmaceutycznym.

Tamiflu - aplikacja

Tamiflu jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu grypy (grupy A i B) u dzieci po 1 roku. Stosuj w przypadku nagłej gorączki, bólów głowy, ogólnego osłabienia i bólu gardła spowodowanych przez dzieci mają przeziębienie . Lek zmniejsza nasilenie i czas trwania leczenia, poprawia czynność płuc. Jak wynika z praktyki, jest najbardziej skuteczny, gdy spożywane w ciągu 40 godzin po zakażeniu. Terminowe przyjmowanie może również zapobiegać zaostrzeniom w postaci zapalenia ucha.

Tamiflu można przepisać w celu zapobiegania grypie u dzieci w wieku powyżej 12 lat, u których występuje wysokie ryzyko zakażenia.

Skład i postać Tamiflu

Głównym składnikiem tego leku jest oseltamiwir, który może natychmiastowo dezaktywować enzymy wirusowe, które wpływają na zdrowe komórki organizmu. Ponadto zapobiega ich powielaniu. Lek nie ma właściwości antybiotycznych.

Dostępne w postaci kapsułek i proszku do sporządzania zawiesin. Postacie te mają inną dawkę oseltamiwiru (odpowiednio 75 mg i 12 mg). Dzieci Tamiflu, jako osobny lek, nie są dostępne. Ponadto nie jest sprzedawany w postaci tabletek i syropów. Najbardziej akceptowalnym w użyciu dla małych dzieci jest zawieszenie Tamiflu. Kapsułki są odpowiednie dla starszych facetów, którzy mogą je samodzielnie połknąć.

Tamiflu - dawkowanie dla dzieci

Lek jest spożywany z posiłkami, co ułatwia jego tolerancję przez organizm. Aby zapobiec dyskomfortowi żołądka, lek można przyjmować z mlekiem.

Konieczne jest rozpoczęcie leczenia nie później niż 2 dni po wystąpieniu pierwszych objawów.

W przypadku dzieci w wieku powyżej 12 lat przepisuje się 75 mg (1 kapsułka lub rozcieńczona zawiesina) 2 razy dziennie przez 5-7 dni.

Dawkowanie Tamiflu dzieciom w wieku powyżej jednego roku zaleca się raz dziennie zgodnie z poniższym schematem:

  • o masie ciała do 15 kg - 30 mg;
  • o masie ciała 15-23 kg - 45 mg;
  • o masie ciała 23-40 kg - 60 mg.

Czas leczenia takich dzieci wynosi 5 dni.

Metoda przygotowania zawiesiny

Przed użyciem delikatnie potrząśnij butelką i dotknij palcami jej ścian, aby proszek był równomiernie rozprowadzony u dołu. Używając dołączonej specjalnej miarki, zmierz 52 mg wody. Dodaj wodę do fiolki z proszkiem, zamknij pokrywkę i dobrze wstrząśnij przez 15 sekund. Zdejmij zatyczkę i zainstaluj adapter w szyjce butelki. Zestaw wymaganej dawki przeprowadza się za pomocą strzykawki pomiarowej, której wierzchołek jest połączony z adapterem. Odwrócić fiolkę i pobrać zawiesinę do strzykawki. Po każdym użyciu spłukać strzykawkę pod bieżącą wodą. Wskazane jest określenie daty przygotowania zawiesiny na butelce w celu śledzenia jej daty ważności (10 dni od daty sporządzenia). Przechowywać przygotowany lek powinien znajdować się w lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni. Zawsze wstrząsaj butelką przed użyciem.

Tamiflu - przeciwwskazania i skutki uboczne

dawkowanie tamiflu dla dzieci

Tamiflu jest przeciwwskazany u dzieci, które mają reakcję alergiczną na składniki leku. A także powinien odmówić przyjmowania chorób nerek i wątroby.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka . Zjawiska te nie wymagają zaprzestania i z reguły same się przerywają. Podczas leczenia dzieci w wieku poniżej 12 lat możliwe są reakcje psychopatyczne.

Samoleczenie jest surowo zabronione. Sposób podawania, dawkowanie i czas stosowania określa wyłącznie lekarz prowadzący.