Enterosgel jest lekiem enterosorbującym dla dzieci, który po podaniu doustnym wykazuje działanie odtruwające. Jest przeznaczony do usuwania toksycznych substancji z organizmu dziecka i patogenów zawartych w jelitach i krwi. Należy zauważyć, że enterosgel nie ma wpływu na prawidłową mikroflorę jelitową, a także normalizuje pracę wątroby i nerek i wzmacnia odporność dziecka. Inną pozytywną cechą tego leku jest to, że po zastosowaniu jest on całkowicie wydalany z organizmu w ciągu 5-8 godzin. Z reguły enterosgel dla dzieci jest przepisywany przez pediatrę w postaci pasty i jest stosowany w każdym wieku. Chociaż enterosgel uważany jest za dość bezpieczny lek, dzieci w wieku poniżej jednego roku nie powinny przepisywać go samodzielnie.

Enterosgel dla dzieci - wskazania do stosowania

Lek ten jest przepisywany w przypadku chorób, którym towarzyszy zatrucie organizmu:

  • choroba nerek;
  • choroba wątroby;
  • choroby przewodu pokarmowego;
  • choroby zakaźne;
  • różne zatrucia;
  • choroby alergiczne;
  • procesy septyczne;
  • złożone leczenie dysbakteriozy.

Dawkowanie dzieci Enterosgel

Enterosgel w postaci pasty jest całkowicie gotowy do użycia i jest przepisany do podawania doustnego, z dużą ilością wody. Lek zaleca się przyjmować w odstępach dwugodzinnych przed posiłkiem lub po posiłku i innymi lekami. Czas trwania leczenia jest ustalany w odniesieniu do każdego indywidualnego przypadku i wynosi od 7 do 14 dni. Enterosgel dla niemowląt podaje się 5 g (jedna łyżeczka) 2 razy dziennie. Pojedyncza dawka dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat to także 5 g, w wieku 5 do 14 lat, 10 gramów (jedna łyżeczka deserowa), ale w przeciwieństwie do niemowląt należy przyjmować 3 razy dziennie. W przypadku ciężkiego zatrucia w pierwszych trzech dniach leczenia można zwiększyć dawkę o 2 razy.

Enterosgel stosuje się zazwyczaj w kompleksowym leczeniu innymi lekami, w tym lekami ziołowymi, immunomodulatorami, adaptogenami, a także preparatami bakteryjnymi. Należy również zauważyć, że przy pierwszych metodach tego enterosorbentu może występować zaparcie, w takich przypadkach zaleca się przeprowadzenie lewatywy oczyszczającej.

Enterosgel dla dzieci - przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań do przyjmowania tego leku. Leczenie za pomocą enterosgelu jest niedopuszczalne tylko w przypadku nadwrażliwości na główny składnik czynny leku, a także na atonię jelitową.

W wyniku licznych badań medycznych dowiedziono, że enterosgel jest wystarczająco bezpieczny dla dzieci w każdym wieku i różni się od innych enterosorbentów o specjalnej miękkości działania.

W większości przypadków enterosgel jest dobrze tolerowany przez dzieci i, jeśli to konieczne, zgodnie z zaleceniami lekarza, można przyjąć dziecko od najmłodszych lat.