Zapalenie płuc u dzieci, szczególnie w pierwszych latach życia, jest częstą chorobą atakującą płuca. Czas trwania leczenia, prawdopodobieństwo nawrotu i przejścia zapalenia płuc do fazy przewlekłej są uzasadnione, aby zrozumieć potrzebę wczesnego rozpoznania choroby. Wyjaśnimy istniejące formy choroby i jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka w tym artykule.

Jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka?

Możliwe jest określenie objawów zapalenia płuc, ale nie zawsze jest to możliwe we wczesnych stadiach, szczególnie u niemowląt. Chodzi o to, że w pierwszych dniach choroby objawy są bardzo podobne do ostrego zapalenia oskrzeli.

 1. W przypadku zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc u dzieci, drugi typ rozwoju choroby jest bardziej charakterystyczny (w ciągu 5-7 dni od ARVI , ARI u dzieci ).
 2. Ciężki suchy kaszel, duszność i ból w klatce piersiowej.
 3. Wysoka temperatura ciała.

Tylko specjalista może dokonać ostatecznej diagnozy.

Jak manifestuje się zapalenie płuc u dzieci?

Manifestacja zapalenia płuc u dzieci może się znacznie różnić. To zależy od rodzaju patogenu. Nasilenie choroby i jasność objawów wynikają ze stopnia uszkodzenia płuc.

Wezwanie do zapalenia płuc może:

 • wirusy;
 • bakterie;
 • robaki;
 • alergie;
 • grzyby itp.

W przypadku wirusowego zapalenia płuc u dzieci występują takie objawy jak kaszel, gorączka, złe przyjmowanie leków, charakterystyczny świszczący oddech i inne. Ale nietypowe zapalenie płuc, które jest spowodowane przez chlamydie i mykoplazmy, może być całkowicie zdezorientowane ze zwykłym SARS.

Pierwsze oznaki atypowego zapalenia płuc u dzieci:

 • przedłużony suchy kaszel;
 • kichanie, silny katar;
 • uczucie bólu gardła;
 • wysoka temperatura ciała, ale w niektórych przypadkach temperatura może pozostać w normalnym zakresie;
 • utrata apetytu;
 • świszczący oddech, nietypowy dla normalnego zapalenia płuc.

Objawy radykalnego zapalenia płuc u dzieci mają również swoje własne cechy. Jeśli inne obszary płuc są dotknięte, choroba jest łatwiej diagnozowana. Ustalenie lokalizacji świszczącego oddechu w tym przebiegu choroby jest niezwykle trudne. Jeśli zapalenie rozpoczęło się w głównej części płuca, należy wykonać dodatkowe badania, ponieważ na zdjęciach radykalne zapalenie płuc jest podobne do gruźlicy i raka oskrzeli. Temperatura, kaszel, utrata apetytu i inne objawy są nieodłącznie związane z radykalnym zapaleniem płuc, ale sama choroba jest długotrwała.

Objawy zapalenia płuc u niemowląt

U niemowląt szczególnie trudno jest zdiagnozować zapalenie płuc we wczesnym stadium, nawet dla specjalistów. W pierwszych dwóch dniach choroby dziecka nie obserwuje się kaszlu lub oddechu z charakterystycznym hałasem i nie ma świszczącego oddechu podczas słuchania płuc. Zapalenie płuc u niemowląt może również wystąpić bez gorączki. Biorąc pod uwagę, że system oddechowy dziecka dopiero zaczyna się poprawiać, obraz choroby może przekształcić się w ciężką, a leczenie będzie wtedy bardzo długie.

 1. Dziecko traci apetyt. Dziecko często może poprosić o pierś, ale jednocześnie praktycznie nie ssać.
 2. zapalenie płuc u niemowląt
 3. Dziecko trójkąta nosowo-wargowego zyskuje niebieskawy odcień. Jest to szczególnie widoczne podczas ssania.
 4. Skóra między żebrami dziecka zaczyna się chować. Aby to ustalić, należy umieścić dziecko, aby je rozebrać i sprawdzić, czy dany objaw jest obecny.
 5. Szybki oddech. Dzieci z zapaleniem płuc zaczynają częściej oddychać. Tak więc, u dzieci do 2 miesięcy występuje więcej niż 60 oddechów na minutę, u dzieci do roku - ponad 50 oddechów, a u dzieci po roku - ponad 40 oddechów na minutę.
 6. Zmiany behawioralne. Dziecko może stać się letargiczne i apatyczne, a okresy snu zauważalnie wzrastają wraz z upływem czasu. Może istnieć inna opcja, gdy dziecko, dla kontrastu, jest dużo niegrzeczne, płacze i krzyczy.