Pod skrótem ostrych infekcji dróg oddechowych ukryta jest grupa ostrych chorób układu oddechowego, które uderzają w górne drogi oddechowe człowieka. Zasadniczo gwałtowny wzrost liczby osób z ostrymi infekcjami dróg oddechowych obserwuje się w okresie poza sezonem, a także w okresach, kiedy ludzie koncentrują się w ograniczonych przestrzeniach z niezbyt sprzyjającymi wskaźnikami atmosferycznymi (suche powietrze z biur i mieszkań ogrzewanych zimą jest doskonałym przykładem takich pomieszczeń).

Profilaktyka i leczenie ostrych infekcji dróg oddechowych u dorosłych obejmuje szeroki zakres artykułów i badań. W tym artykule porozmawiamy o ostrych infekcjach dróg oddechowych i ostrych infekcjach wirusowych dróg oddechowych u dzieci, porozmawiamy o tym, jakie są oznaki ostrych infekcji dróg oddechowych u dzieci, aw szczególności o objawach ostrych infekcji dróg oddechowych u dzieci poniżej jednego roku życia, rozważamy główne metody zapobiegania ostrym infekcjom dróg oddechowych u dzieci, opisz leczenie ostrych infekcji dróg oddechowych u niemowląt starsze dzieci i małe dzieci, przeanalizujmy, czy warto stosować antybiotyki u dzieci z ostrymi infekcjami dróg oddechowych.

ORZ: objawy u dzieci

Jak już wspomniano, ARI i ARVI są chorobami układu oddechowego. Objawy tych chorób są podobne:

  • kaszel;
  • cieknący nos;
  • kichanie;
  • ogólne osłabienie;
  • ból głowy;
  • ból gardła;
  • gorączka;
  • zmiana zachowania - drażliwość, niestabilny nastrój;
  • zaburzenia snu i apetyt.

Pomimo faktu, że objawy ostrej infekcji wirusowej dróg oddechowych i ostrej infekcji dróg oddechowych u dzieci są takie same, leczenie jest inne: w przypadku ostrych zakażeń wirusowych układu oddechowego jest to terapia przeciwwirusowa, a w przypadku ostrych infekcji dróg oddechowych - leki przeciwbakteryjne. Należy pamiętać, że niepożądane jest natychmiastowe przepisanie antybiotyków w ostrych infekcjach dróg oddechowych, a także, oczywiście, absolutnie przeciwwskazane jest leczenie dziecka samodzielnie, bez uprzedniej konsultacji z pediatrą.

ORZ u dzieci: leczenie

Leczenie ostrych infekcji dróg oddechowych u niemowląt jest przede wszystkim stworzeniem warunków sprzyjających normalnej pracy układu oddechowego. Oznacza to, że powietrze w pokoju dziecinnym powinno być czyste, wilgotne i chłodne. Zbyt suche, gorące powietrze podrażnia błony śluzowe, wywołuje katar i kaszel, pogarsza kaszel. W tym samym czasie dziecko powinno być ciepło ubrane (ale nie za ciepłe dla niego). Oczywiście nie należy zapominać o piciu - dużo ciepłego płynu pomoże ciału dziecka szybciej poradzić sobie z chorobą. Ale aby przekarmić chorego dziecka, nie powinno, lepiej nieco zmniejszyć normalną porcję jedzenia.Aby pozbyć się zimna, lepiej jest stosować raczej izotoniczne roztwory, niż krople do zwężania naczyń krwionośnych. Jeśli kaszel dziecka jest bardzo silny, pediatra przepisuje lek, który skutecznie go eliminuje. Uwzględnia to zarówno wiek okruchów, jak i rodzaj kaszlu (suchego lub mokrego).

Zwiększenie temperatury ciała dziecka, tak niepokojące dla wszystkich matek, wręcz przeciwnie, jest normalnym zjawiskiem z ostrymi infekcjami dróg oddechowych. Dopóki temperatura miękiszu nie przekroczy 38,5 ° C, NIE ma środków na obniżenie go w celu uniknięcia. Nieznaczny wzrost temperatury ciała wskazuje, że organizm walczy z infekcją, ale jeśli nie ma żadnej gorączki, jest to już zły znak.

orz leczenia dzieci

Aby złagodzić stan dziecka w podwyższonej temperaturze, możesz go wytrzeć ciepłą wodą (ani wódką, ani ocetem, ani nie musisz dodawać niczego innego), często podlewaj dziecko (krok po kroku) iw żaden sposób nie owijaj go (w końcu dziecko też jest gorąco). Jeśli dziecko chce grać - nie wkładaj go do łóżka siłą, niech gra. Najważniejszą rzeczą w leczeniu ostrych infekcji dróg oddechowych nie jest nadmierne spożycie, często woda, nie pomijaj (w temperaturze, którą dziecko poci, i powinieneś regularnie myć skórę, zmywać z niej brud i pot).

Wybór leków do leczenia ARI należy do obowiązków pediatry. Nie należy przepisywać i stosować leków bez recepty i kontroli.