Postawa - jeden z najważniejszych szczegółów, które tworzą obraz człowieka w oczach innych. Ponadto poprawna postawa jest gwarancją zdrowia i prawidłowego rozwoju kręgosłupa. Dlatego od najdawniejszych czasów we wszystkich krajach szlachta i ludzie zamożni zadbali o utrzymanie swoich dzieci od najmłodszych lat.

Dzisiaj uwaga na problem naruszeń i korekty postawy u dzieci jest nieco osłabiona. Przeciwnie, lekarze nadal nalegają na potrzebę kontroli nad postawą, ale rodzice rzadko są wystarczająco cierpliwi, aby przez długi czas postępować zgodnie z poprawnością postawy dziecka metodycznie i uparcie.

Łamanie postawy u dzieci: leczenie

Konsekwencje nieprawidłowej postawy u dziecka mogą być bardzo, bardzo poważne: zmniejszenie objętości płuc, zejście narządów wewnętrznych, ich ściśnięcie, aw rezultacie choroba i dezorganizacja wszystkich narządów i układów organizmu, upośledzenie pamięci (z powodu zaburzeń krążenia), ból pleców, duszność - nie jest to pełna lista możliwych problemów, aby temu wszystkiemu nie przeszkadzać, wystarczy wybrać jedną z istniejących metod korekcji postawy u dzieci (przy okazji, wszystkie te metody są również odpowiednie dla dorośli):

  • użycie specjalnego gorsetu korekcyjnego . Ta metoda korygowania postawy znana jest ludzkości od bardzo dawna - setki lat w Europie arystokraci nosili gorsety kompresyjne, które nie pozwalają na garbowanie się, aw Japonii młodzi mężczyźni w kimonie mieli naszywać ciężkie talerze z metalu lub drewna, które sprawiały, że trzymali się z tyłu całkowicie prosto. Gorset do korekcji postawy (dla dzieci lub dorosłych) dobierany jest indywidualnie, biorąc pod uwagę wysokość i szerokość tyłu osoby. Przed wyborem gorsetu skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić optymalny schemat używania gorsetu (kiedy i jak go założyć). Korektor postawy dla dzieci nie pozwala dziecku na zginanie pleców i stopniowo uczy siedzieć i stać prosto. Jednocześnie jest całkowicie bezpieczny i odpowiedni dla wszystkich (zakładając prawidłowy dobór i przestrzeganie wzoru zużycia);
  • uprawianie sportu . Jest to najskuteczniejsza metoda korekcji postawy i zapobiegania jej zaburzeniom. Jeśli masz problemy z kręgosłupem (lordozą, kifozą lub skoliozą), radzimy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, które sporty są odpowiednie dla Twojego dziecka i ile musisz zrobić, aby osiągnąć maksymalny efekt (w końcu, więcej niż sport nie zawsze pomaga w leczeniu skrzywienia kręgosłupa). Doskonały wpływ na postawę sportu jeździeckiego, pływania, tańca, gimnastyki, jogi.

Zestaw ćwiczeń dla postawy dzieci

Ćwiczenia na postawę u dzieci mają na celu przede wszystkim wzmocnienie mięśni grzbietu i zwiększenie ogólnego napięcia mięśni ciała. Wykonuj ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci, które powinny być regularne, możesz je uwzględnić w porannych ćwiczeniach lub oddzielić, na przykład każdego wieczoru lub po szkole.

Rozważ przykłady ćwiczeń do korekcji postawy u dzieci:

  1. Pozycja wyjściowa: leżąc na brzuchu (na twardej powierzchni, na przykład mata gimnastyczna lub fitness, położona na podłodze). Ręce proste, nogi proste, bezdechowe. Następnie należy jednocześnie podnieść ręce i nogi, uginając się w dolnej części pleców, pozostać w tej pozycji przez 1-2 sekundy i powrócić do pozycji wyjściowej. Powtórz 5-15 razy (w zależności od poziomu sprawności fizycznej).
  2. Pozycja wyjściowa: na plecach, ręce luźno leżące wzdłuż ciała, oddychanie jest arbitralne. Nogi ugięte w kolanach wznoszą się nad podłogą, plecy są proste, talia nie zgina się. Ruchy z nogami symulują ruchy nóg podczas jazdy na rowerze ("pedał"). Należy wykonać 6-15 zestawów po 5-10 obrotów.
  3. Pozycja wyjściowa: na wznak, ramiona wzdłuż ciała, oddychanie jest arbitralne. korektor postawy dla dzieci Alternatywnie podnosimy proste nogi nad podłogą, podczas gdy dolny grzbiet nie może się zginać. 10-15 wyciągów z każdą nogą.
  4. Pozycja wyjściowa: stojąc plecami do ściany, bez oddychania, ręce swobodnie opuszczane wzdłuż ciała. Powolne przysiady z utrzymaniem kontaktu z tyłu, szyi i pośladków ze ścianą. Powtórz 5-10 razy.

Zwróć teraz uwagę na postawę swojego dziecka, nie odkładaj korekty już istniejących naruszeń na "później". Należy pamiętać, że w dzieciństwie poprawianie postawy jest łatwiejsze i szybsze niż w dojrzałym. Im szybciej zwrócisz uwagę na stan kręgosłupa dziecka, tym mniej problemów zdrowotnych będzie miało Twoje dziecko.