Łojotok u dzieci - żółtawo-brązowe strupy, obejmujące z reguły owłosioną skórę głowy. Z biegiem czasu skorupy zaczynają się łuszczyć i łatwo oddzielać od skóry dziecka, przypominając łupież. Nazywa się je także skórką gnejsową lub mleczną. Pojawiają się u zdecydowanej większości dzieci w wieku powyżej trzech miesięcy i nie powodują dyskomfortu w okruchach. Jedynym nieprzyjemnym momentem dla rodziców jest niechlujny wygląd łojotoku u niemowląt.

Łojotok skóry głowy u dzieci: przyczyny

Najczęstszą przyczyną łojotoku u dzieci jest obecność w ciele matczynego hormonu dziecka, który powoduje zwiększoną aktywność gruczołów łojowych. Z biegiem czasu ich koncentracja maleje, praca gruczołów normalizuje się, a skorupy przechodzą same.

Przyczyną łojotoku może być również genetyka, jeśli jedno z rodziców dziecka jest uczulone. W tym przypadku dziecko może doświadczać wyprysku - pojawienia się łojotokowych strupów za uszami, pod pachami, pod pieluszką, których skłonność objawia się podczas życia.

Bezpiecznie jest udzielić negatywnej odpowiedzi na pytanie "czy łojotok zaraźliwy?" Ponieważ jest spowodowany przez grzyb, który normalnie żyje na skórze każdego człowieka i objawia się jako choroba tylko wtedy, gdy pewne warunki są połączone: obniżona odporność, zmiany hormonalne i endokrynologiczne.

Łojotok u dzieci: leczenie

Usuń skorupy łojotokowe z głowy dziecka w następujący sposób:

  • umyj główkę dziecka szamponem dla dzieci, a następnie miękką szczoteczką usuń łuski ze skóry i włosów;
  • wcierać olej dla niemowląt w skórę głowy, pozostawić na noc, a rano usunąć strupy miękką szczotką, zmyć pozostały olej szamponem.

Jeśli te środki nie pomogły, skorupy pojawiły się ponownie lub gorzej, rozpoczęło się zapalenie skóry (zaczerwienienie, ropień), należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci specjalne kompleksowe leczenie składające się z leków normalizujących pracę przewodu żołądkowo-jelitowego, ukoić system nerwowy i miejscowy środek przeciwgrzybiczy zawierający miejscowe kortykosteroidy.

Leczenie ludowego środka łojotokowego

Równolegle z tradycyjnym leczeniem możesz skorzystać z folku łojotok w leczeniu dzieci przepisy na leczenie łojotoku:

  1. 50 gramów skórki cebulowej wylewa się dwiema szklankami wody i gotuje przez 15-20 minut. Następnie bulion należy usunąć z ognia, pozostawić na godzinę, odsącz. Ten napar powinien smarować skórę głowy kilka razy w tygodniu.
  2. Wymieszać 1 łyżkę miodu, olej rycynowy i sok cebulowy, dodać żółtko jaja. Aby przetrzeć kompozycję w skórę, owinąć głowę czymś ciepłym, pozostawić na 1,5-2 godziny, a następnie dokładnie spłukać.
  3. Wymieszać 1 łyżkę oleju rycynowego z 10 łyżkami alkoholu nalewki z nagietka. Mieszaninę należy wcierać w skórę głowy kilka razy dziennie.