Dziecko ciągle choruje - co robić? Rodzice, którzy zmagają się z częstymi chorobami swojego potomstwa (szczególnie jeśli dziecko często choruje w przedszkolu), w pewnym momencie podejmują "rewolucyjną" decyzję - aby wzmocnić dziecko.

I najczęściej popełniają dwa błędy. Błędy te można nazwać najczęstszymi skrajnościami w hartowaniu dzieci.

1. Cokolwiek się stanie

W pierwszym przypadku rodzice odnoszą się do hartowania z wielką ostrożnością. Dlatego uważa się, że wylewanie pięt po kąpieli dziecka to już duży krok na drodze do wyzdrowienia. W rzeczywistości takie narażenie na zimno jest tak małym obciążeniem dla ciała dziecka, że ​​po prostu nie może tego zauważyć.

2. Hartowanie bez ograniczeń

W innym przypadku rodzice rozumieją, że hartowanie oznacza nadanie ciału takiego obciążenia, które, reagując na ten stres, ciało dziecka zwiększy swoją siłę i następnym razem z łatwością poradzi sobie z drobnymi problemami. Jednak nie rozumieją, że ruch w kierunku utwardzania powinien być progresywny. Tacy dzielni rodzice zanurzają dziecko przy chrzcie w dziurze, pozwalają dziecku jeść lody w chłodnej kawiarni, podczas gdy na zewnątrz jest 40 stopniowe upał. Oczywiście ciało dziecka nie spowoduje żadnego obciążenia.

Trzeci sposób lub złoty środek

Jak uspokoić dziecko? Jak zacząć temperować dziecko? Jak zapobiegać konsekwencjom, po których dziecko nie może odzyskać siły nawet w celu poprowadzenia swojego zwyczajnego sposobu życia?

 1. Reguła stopniowości. Uważaj na stopniowe obniżanie temperatury wody dziecka podczas kąpieli, aby dziecko zaczęło chodzić po zimnej podłodze, zaczynając od krótkich okresów, przez pierwszy miesiąc - 5 minut, sekundę - 10, i tak dalej.
 2. Im szybciej, tym lepiej. Staraj się nie owijać dziecka od pierwszych dni dziecka. Faktem jest, że ciało dziecka przyzwyczaja się do warunków, w jakich go zawarłeś. A jeśli w swojej pierwszej kopercie stworzysz 40 stopniowe upał, organizm dziecka zdecyduje, że urodził się nie w rosyjskich otwartych przestrzeniach, ale w Afryce. Po tym nie powinno Cię dziwić prywatne przeziębienie dziecka podczas deszczowej, chłodnej pogody.
 3. Reguła "od ciepłego do zimnego". Nie obciążaj zbyt mocno ciała. Jeśli dziecko przyszło po chodzeniu z mokrymi, zimnymi stopami, pozwalając mu chodzić boso po zimnej podłodze domu, z pewnością spowoduje to dodatkową hipotermię. Ale jeśli dziecko obudziło się w ciepłym łóżku (jednak nie pociło się!), Czuje się dobrze, nie ma kataru i kaszlu, nie ma nic złego w robieniu prostej gimnastyki, stanie boso na podłodze.
 4. Zasada "hartowania zdrowego ciała". Przed podjęciem dodatkowego działania na ciało dziecka, upewnij się, że czuje się dobrze, że nie ma infekcji wirusowej, był szczepiony przez długi czas. Ponieważ, jeśli organizm jest "zajęty" przezwyciężaniem istniejących chorób, nowa trudność może być dla niego przytłaczająca.

Jakie czynności mogą przyczynić się do stwardnienia dziecka?

 1. Chodzenie boso po podłodze, trawie, lesie (w lecie).
 2. Płyń w chłodnej wodzie (poniżej 34 stopni).
 3. Płukanie zimną wodą po kąpieli.
 4. Pozwalanie dziecku na spożywanie zimnych potraw (na przykład dziecko może i powinno mieć prawo do spożywania lodów, pod warunkiem, że migdałki nie są w stanie zapalnym, a ilość produktu zwiększa się stopniowo).
 5. jak uspokoić dziecko
 6. Dziecko może również pozostać bez nakrycia głowy w temperaturach powyżej 13 stopni, pod warunkiem, że się poruszy i nie będzie silnego wiatru.
 7. Nocny sen z otwartym oknem (lub nawet z otwartym oknem) o dowolnej porze roku (pod warunkiem, że w zimie, gdy powietrze na zewnątrz jest bardzo suche, wilgotność zostanie znormalizowana za pomocą nawilżacza).
 8. Częste spacery przy każdej pogodzie z minimalną ilością ubrań na dziecko (ilość ubrań również powinna być zmniejszana bardzo stopniowo, wtedy zobaczysz, że z każdym sezonem dziecko może sobie poradzić z lżejszymi modelami, nawet kurtkami zimowymi).

Rozmawialiśmy o podstawowych zasadach, które opisują, jak uspokoić często chore dziecko, a na zakończenie chcemy życzyć wszystkim członkom rodziny dobrego zdrowia.