szczepienie pneumokokowe Dzisiaj, w wielu krajach świata, przeprowadzane jest obowiązkowe szczepienie dzieci przeciwko zakażeniom pneumokokowym. Od 01/01/2014 taka szczepionka została włączona do narodowego planu szczepień Federacji Rosyjskiej. Tymczasem w innych państwach, na przykład na Ukrainie, możliwe jest szczepienie pneumokokowe na zasadach komercyjnych.

W tym artykule dowiesz się, jakie choroby Twoja szczepionka przeciwko infekcji pneumokokowej może chronić twoje dziecko, a także jakie komplikacje może wywołać ta szczepionka.

Co to jest zakażenie pneumokokowe?

Infekcja pneumokokowa jest chorobą wywołaną przez różne mikroorganizmy o ogólnej nazwie pneumokoki. Istnieje ponad 90 odmian takich mikroorganizmów, z których każdy może powodować ciężkie zakażenia, szczególnie u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Takie infekcje mogą mieć następujące postacie kliniczne:

Ze względu na różnorodność pneumokoków, gdy dziecko miało już zakażenie, nie tworzy odporności na choroby spowodowane przez inne odmiany tych mikroorganizmów. Dlatego szczepienie przeciwko infekcjom pneumokokowym najlepiej wykonywać dla wszystkich dzieci, nawet tych, które już doświadczyły jego objawów.

Kiedy podano szczepienia przeciw pneumokokom?

W krajach, w których szczepienia pneumokokowe są obowiązkowe, kolejność ich stosowania jest wskazana w krajowym harmonogramie szczepień. Ponadto czas następnego szczepienia zależy bezpośrednio od wieku dziecka. Na przykład w Rosji dzieci poniżej 6 miesiąca życia będą szczepione w 4 stadiach - w wieku 3, 4,5 i 6 miesięcy z obowiązkowym ponownym szczepieniem po 12-15 miesiącach. Najczęściej w takich przypadkach nowa szczepionka przeciwko zakażeniu pneumokokom jest łączona z DPT.

Niemowlęta w wieku powyżej 6 miesięcy, ale poniżej 2 roku życia, są szczepione w dwóch etapach, z co najmniej 2 i nie więcej niż 6 miesięcy pomiędzy szczepieniami. Dzieci starsze niż 2 lata zaszczepione jeden raz.

Jeśli szczepienie przeciwko infekcjom pneumokokowym w twoim kraju jest zalecane, czas szczepienia zależy tylko od życzeń rodziców. Według słynnego lekarza E.O. Komarovsky, szczepienie pneumokokowe najlepiej wykonywać przed wejściem dziecka do przedszkola lub innej placówki dziecięcej, ponieważ tam będzie miał realną możliwość "odebrania" infekcji.

Jakie szczepionki są stosowane w celu zapobiegania zakażeniom pneumokokowym?

W celu zapobiegania różnym chorobom wywołanym przez pneumokoki można stosować następujące szczepionki:

  • Prevenar jest 7-walentną skoniugowaną szczepionką wyprodukowaną w USA;
  • Pneumo 23 - francuska szczepionka polisacharydowa.

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z tych szczepionek jest lepsza, ponieważ każda z nich ma swoje zalety i wady. Tymczasem szczepionkę Prevenar stosuje się do szczepienia dzieci w wieku od 2 miesięcy, podczas gdy lek Pneumo 23 stosuje się wyłącznie w wieku 2 lat. Jeśli szczepienie odbywa się u osoby dorosłej, często używa się francuskiej szczepionki. Jednak według większości współczesnych lekarzy to zaszczepienie pneumokoków po zakończeniu Szczepienia dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat nie mają sensu.

Jakie powikłania mogą wywołać szczepienia pneumokokowe?

Większość dzieci nie wykazuje żadnej reakcji na szczepionkę pneumokokową. Tymczasem w rzadkich przypadkach może wystąpić nieznaczny wzrost temperatury ciała, a także ból i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia.

Jeśli dziecko jest podatne na reakcje alergiczne, zaleca się przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, na przykład kropli Fenistil, w ciągu 3 dni przed i 3 dni po szczepieniu.