Wielu z nich chce znaleźć naprawdę skuteczne ćwiczenia dla prasy, ale do niedawna musieli polegać tylko na radach trenera i własnych obserwacjach. Na szczęście kwestia ta została podjęta przez profesjonalistów: amerykański profesor Peter Francis przeprowadził badania na dużą skalę, podczas których można było ocenić skuteczność 13 popularnych ćwiczeń. W rezultacie najbardziej skuteczny i najlepsze ćwiczenia dla prasy zostały opublikowane.

Najlepsze ćwiczenia dla prasy

Podczas eksperymentu, którego celem było zidentyfikowanie skutecznych ćwiczeń fizycznych dla prasy, wykorzystaliśmy sprzęt do elektromiografii, który mierzył obciążenie górnych, dolnych i bocznych mięśni prasy. Należy zauważyć, że "górna" i "dolna prasa" jest w rzeczywistości podziałem warunkowym, ponieważ to ten sam mięsień. A boczne mięśnie brzucha mają inną strukturę, dlatego inne ćwiczenia wykazały dla nich wyższą sprawność. Wyniki pomiarów rejestrowano w punktach względem klasycznych zwrotów akcji. Im wyższy wynik - tym bardziej skuteczne ćwiczenie, ponieważ obciążenie mięśni jest wyższe.

Jeśli więc zastanawiasz się, jakie ćwiczenia wykonać dla prasy, zapoznaj się z tą listą (ćwiczenia są uporządkowane według malejącej kolejności skuteczności):

 1. "Rower" - 248.
 2. Nogi są uniesione w imadle - 212.
 3. Skręcanie na bolcu - 139.
 4. Skręty z podniesionymi nogami - 129.
 5. Skręcanie za pomocą wałka - 127.
 6. Skręcanie z rozpostartymi ramionami - 119.
 7. Odwrotne skręcanie - 109.
 8. Skręcanie za pomocą symulatora Ab Roller - 105.
 9. Stań na łokciach ("bar") - 100.
 10. Klasyczne zwroty akcji - 100.

Istnieje podobna ocena klasowa i ukośne mięśnie prasy który również powinien zostać włączony do systemu ćwiczeń dla prasy:

 1. Rosnące nogi w zawieszce - 310.
 2. "Rower" - 290.
 3. Odwrotne skręcanie - 240.
 4. Ochraniacz łokci ("bar") - 230.
 5. Skręty z podniesionymi nogami - 216.
 6. Skręcanie na bolcu - 147.
 7. Skręcanie za pomocą wałka - 145.
 8. Skręca z wyciągniętymi ramionami - 118.
 9. Skręcanie w symulatorze Ab Roller-101.
 10. Klasyczne zwroty akcji - 100.

Teraz, gdy znasz prawdziwe wskaźniki skuteczności niektórych działań, możesz łatwo stworzyć dla siebie program ćwiczeń dla prasy, który zadziała.

Skuteczny zestaw ćwiczeń dla prasy

Tylko kilka ćwiczeń, które mają ponad 200 punktów, może zostać uwzględnione w strukturze zajęć, a to wystarczy, aby uzyskać piękną prasę. Rozważ zasady ich implementacji.

Rower (248 punktów dla prasy)

Pozycja wyjściowa: leżąc na podłodze, ręce za głową, kolana lekko zgięte, nogi uniesione z podłogi na wysokość około 30 cm, talia jest dociskana do podłogi. Noś stopy tak, jakby pedałowałeś rower. Wykonaj 3 zestawy po 1 minucie każdy.

Skręcenie pleców (240 punktów dla mięśni bocznych)

Pozycja wyjściowa: na wznak, ręce na podłodze, nogi zgięte w kolanach i podniesione. Napinając mięśnie brzucha, kieruj kolana na klatkę piersiową, odrywając pośladki od podłogi. Wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 3 zestawy po 10-15 powtórzeń.

Podnosi nogi wiszące na poziomym pasku (310 punktów dla mięśni bocznych)

Wykonaj klasyczny wisi na poziomym pasku i zgnij kolana (kąt 90 stopni). Dokręć kolana do klatki piersiowej tak wysoko, jak to możliwe. Gdy będzie to łatwe, przejdź do "rogu" - podnosząc proste nogi do kąta 90 stopni. Wykonaj 3 zestawy po 10-15 powtórzeń.

Planck (230 punktów dla prasy)

Leżąc na podłodze na brzuchu zegnij łokcie i idź do podparcia leżącego na łokciach i palcach. Ciało powinno być prostą linią od czubka głowy do pięt nóg. Trzymaj tak długo, jak to możliwe. Powtórz 3 razy.

Skręty z podniesionymi nogami (216 punktów)

Leżąc na plecach na macie, dłonie na podłodze, proste nogi razem, podniósł. Bez podnoszenia dolnej części pleców z podłogi podnieś tułów, próbując dotknąć nóg. Wykonaj 3 zestawy 10-15 razy.

Te codzienne ćwiczenia dla prasy pozwolą Ci stać się piękniejszym i szczuplejszym w krótkim czasie.

Skuteczny zestaw ćwiczeń na każdy dzień: