Rozwój zarodka jest długim, skomplikowanym i interesującym procesem. Po połączeniu malutkiego jajka i nasienia w ciągu zaledwie 9 miesięcy urodzi się nowa osoba. W swoim rozwoju przyszłe dziecko przejdzie kilka etapów i tak zwane krytyczne okresy rozwoju zarodka i będzie konsekwentnie nazywane ludzki zarazek albo zarodek, potem płód, aż do momentu urodzenia.

Etapy rozwoju zarodka

Rozwój ludzkiego zarodka rozpoczyna się od momentu poczęcia, połączenia plemnika z komórką jajową z utworzeniem zygoty, która przejdzie kilka podziałów w ciągu trzech dni. Czwartego dnia reprezentuje kształt jagody malinowej i składa się z 58 komórek. Z tych komórek 5 będzie potrzebnych do utworzenia przyszłej łożyska, kosmówki i pępowiny, pozostałe 53 zapewnią dalszy rozwój płodu.

Od 7 do 14 dnia od momentu poczęcia matki oczekujące powinny być szczególnie ostrożne - jest to pierwszy krytyczny okres ciąży: moment wszczepienia zarodka do ściany macicy. Płodu nie można implantować z wielu powodów, w tym:

  • narażenie na substancje toksyczne;
  • intensywne ćwiczenia;
  • uderzenie mechaniczne;
  • głęboka pościel naczyniowa;
  • patologia struktury i tonu macicy.

W przypadku skutecznego wszczepienia zarodek jest osadzony w ścianie macicy obok powierzchniowych naczyń, co zapewni żywienie i rozwój.

Od 13 do 18 dni płód jest otoczony przez śluzową ścianę macicy i jest w bliskim kontakcie z myometrium. W tym przypadku powłoka zarodka tworzy kosmki kosmówkowe, które staną się podstawą komórki jajowej, kosmówki i przyszłego pępowiny. W tym momencie rozpoczyna się aktywny podział komórek, powstaje prymitywny układ krążenia, powstaje pęcherzyk owodniowy.

Od 18 do 21 dni, kiedy serce zarodka zaczyna bić, określ żywotność przyszłego dziecka na USG. Odbywa się to w celu zdiagnozowania nieodebranej aborcji, co czasami dzieje się we wczesnych stadiach rozwoju zarodka i łączy się z brakiem skurczów serca.

Pierwszy miesiąc ciąży dobiega końca (miesiące i tygodnie w położnictwie są liczone od ostatniej miesiączki i dni od poczęcia).

Rozpoczyna 5-8 tygodni, drugi miesiąc ciąży. Jest również uważany za krytyczny, ponieważ wszystkie narządy i systemy są ustanowione. To w tym okresie powstaje jeden z głównych organów tymczasowych - pępowina, która składa się ze splotu tętnic i żył, i zapewnia odżywianie i procesy metaboliczne zarodka, podczas gdy łożysko podczas ciąży , który tworzy się tydzień później, zakłóca mieszanie krwi matki i dziecka, a także pełni funkcję hemopoetyczną.

W 20-22. dniu od momentu poczęcia dochodzi do ukształtowania się zaczątków mózgu i rdzenia kręgowego, jelit, po 4 dniach widoczne są narządy zmysłów - oczy, uszy, nos, usta, ogon. Od drugiego miesiąca rozwoju zarodek jest już nazywany płodem. W tym okresie CTE (rozmiar ciemieniowy kłyksu) zarodka wynosi 5-8 mm. Głowa znajduje się pod kątem prostym do tułowia, rozwijają się kończyny, powstaje serce.

W tygodniu 6, CTE zarodka wzrasta do 15 mm, ogon wygina się w kierunku ciała. Począwszy od 7-8 tygodni - tworzą się zęby, układ mięśniowo-szkieletowy zarodka. Kości są półprzezroczyste, bardzo cienkie, etap rozwoju zarodka przeświecający przez przezroczystą skórę i składa się z tkanki chrzęstnej. Stopniowo uformowane kończyny górne i dolne. Formacja końców rur jelitowych, kloaki podzielona jest na dwie sekcje. Pod koniec drugiego miesiąca embrion ma podstawy wszystkich narządów zmysłu, przewodu jelitowego, mózgu i rdzenia kręgowego, serca i niektórych naczyń.

Zarodek nabiera ludzkiej twarzy, ogon znika, tworzą się kończyny. Po tym następuje kolejny krytyczny okres, ponieważ wszystkie nowo utworzone narządy są bardzo wrażliwe na wszelkie toksyczne substancje. Ale płód nie jest już nazywany embrionem. Opisaliśmy proces rozwoju zarodka w całości.