Każda przyszła mama jest zainteresowana tym, jak rozwija się jej dziecko, jak wygląda i co może robić na różnych etapach ciąży. Obecnie, dzięki istnieniu takiej metody diagnostycznej jak USG, przyszła mama może spotkać się z dzieckiem przed porodem. Celem tego artykułu jest zbadanie rozwoju zarodka na tydzień i miesiąc.

Etapy rozwoju ludzkiego zarodka

Warto powiedzieć, że rozwój prenatalny osoby można podzielić na 2 okresy: embrionalny i płodowy. Okres embrionalny trwa od momentu poczęcia do 8 tygodnia ciąży, kiedy embrion nabywa ludzkie cechy i odłożył wszystkie narządy i układy. Rozważmy więc główne etapy rozwoju ludzkiego zarodka. Punktem wyjścia w rozwoju ludzkiego embrionu na kilka tygodni jest zapłodnienie oocytu plemniki.

Istnieją następujące okresy rozwoju zarodkowego:

  • Etap zygotyczny jest krótki i trwa do momentu podziału;
  • etap blastocysty. Na tym etapie następuje aktywne odtwarzanie komórek, w wyniku czego powstaje rura z wnęką wewnątrz;
  • etap gastrulacji charakteryzuje się transformacją zarodka jednowarstwowego w dwuwarstwę (ektodermę i endodermę);
  • etap izolacji charakteryzuje się oddzieleniem narządów i układów od ich dalszego rozwoju.

W trzecim tygodniu ciąży z tyłu tworzy się występ, który zamienia się w cewkę nerwową. Pogrubienie czaszki rurki nerwowej prowadzi do rozwoju mózgu, a rdzeń kręgowy powstaje z reszty rurki nerwowej.

W czwartym tygodniu ciąży następuje segmentacja zarodka, zaczyna się różnicowanie tkanek i tworzenie narządów.

Rozwój zarodka w piątym tygodniu charakteryzuje się pojawieniem podstaw piór.

W rozwoju zarodka w 6. tygodniu odnotowuje się dalsze formowanie uchwytów i początek formowania nóg.

Rozwój zarodka w wieku 7-8 tygodni charakteryzuje się tworzeniem palców i nabyciem ludzkiego wyglądu.

Na opisanych etapach obserwuje się wiele czynników wpływających na rozwój zarodka. Wiadomo, że u kobiet, które palą i spożywają alkohol, zarodek pozostaje w tyle w rozwoju.

Etapy rozwoju zarodka i płodu

Po 8 tygodniach ciąży zarodek nazywany jest płodem i kontynuowany jest jego dalszy rozwój, podczas którego płód waży 3 gramy i długość 2,5 mm. Po 8 tygodniach rozwoju serce dziecka już bije i tętno płodu można zobaczyć na ultradźwiękach.

W 9-10 tygodniu rozwoju, rozwój i rozwój układu sercowo-naczyniowego, wątroby i dróg żółciowych trwa, a układ moczowy i płucny jest aktywnie tworzony. Na tym etapie rozwoju są już genitalia, ale nie są one jeszcze widoczne przez ultradźwięki ze względu na niewielki rozmiar płodu.

W 16. tygodniu ciąży długość płodu osiąga 10 cm, łożysko i pępowina są już uformowane, a dziecko otrzymuje teraz wszystko, co jest potrzebne. W tym okresie płód aktywnie porusza się w macicy, zasysa palec i połyka, Rozwój zarodka w 7 tygodniu ale przyszła matka nadal nie czuje tych ruchów, ponieważ dziecko wciąż jest bardzo małe. Kobieta w ciąży zaczyna odczuwać płód płodu tylko w 18-20 tygodniu ciąży, kiedy owoc osiąga wagę 300-350 gramów. Po 6 miesiącach rozwoju dziecko może już otworzyć oczy. Od 7 miesiąca życia dziecko reaguje już na światło, płacze i może odczuwać ból. Od 8 miesiąca ciąży dziecko jest w pełni uformowane i tylko zyskuje na wadze, dochodzi do końcowego dojrzewania płuc.

Badaliśmy tworzenie zarodka od tygodni, obserwowaliśmy rozwój narządów i układów, rozwój elementarnych funkcji motorycznych.