Przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy i ciąża Jak każda choroba przewlekła, pożądane jest leczenie endometrium nawet na etapie planowania ciąży. Co więcej, choroba ta może zakłócać pomyślną koncepcję dziecka i dlatego po prostu musi zostać wyleczona.

Przewlekłe zapalenie endometrium i planowanie ciąży

Zapalenie błony śluzowej jamy macicy to zapalenie błony śluzowej wyściełającej macicę, która jest naturalnie sterylna i nie zawiera żadnych mikroorganizmów. Jeśli wirusy lub bakterie przenikają do macicy, prowadzi to do ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego. Jeśli w pierwszym przypadku występują specyficzne objawy (gorączka, ból brzucha, ropny śluz lub krwawienie), wówczas kobieta może nawet nie być świadoma chronicznej postaci tej choroby.

Dostępność sędziego przewlekłe zapalenie endometrium można przez nawykowe poronienie ciąży lub bezpłodność. Rozpoznanie to potwierdza USG macicy i badanie histologiczne. Ponadto w niektórych przypadkach przypisane są określone testy: PCR, rozmaz na flory, test krwi na przeciwciała itp.

Jeśli wykryto zapalenie błony śluzowej macicy przed zajściem w ciążę, podejmuje się następujące działania w celu jej leczenia:

  • eliminacja patogenu (może to być opryszczka narządów płciowych, wirus cytomegalii, chlamydia i inne choroby przenoszone drogą płciową). Zwykle robi się to za pomocą antybiotyku, którego wybór zależy od rodzaju infekcji;
  • terapia przeciwzapalna;
  • przebieg leków immunomodulujących;
  • hormonalne środki antykoncepcyjne w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Leczenie endometrium w czasie ciąży

Jeśli w okresie ciąży zostanie wykryte zapalenie błony śluzowej macicy, bardzo ważne jest, aby ją wyleczyć. Przewlekłe leczenie endometryczne i ciąża W rzeczywistości istnieje ryzyko infekcji błony płodowej, a nawet śmierci płodu. W celu dokładnego rozpoznania u kobiet w ciąży pobiera się skrobię endometrium, a następnie, w zależności od przyczyny choroby, dobiera się indywidualną terapię. Z reguły lekarz przepisuje antybiotyk o szerokim spektrum działania, którego stosowanie jest dozwolone dla kobiet w ciąży.

Po pomyślnym leczeniu przewlekłego zapalenia błony śluzowej macicy może zajść ciąża w następnym cyklu, szczególnie po zniesieniu leków hormonalnych. Jednak lekarze zalecają poddanie się badaniu kontrolnemu i ponowne wykonanie niezbędnych testów. Jest to konieczne, aby upewnić się, że przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy jest wyleczone i można rozpocząć aktywne planowanie ciąży.