omega 3 w czasie ciąży Substancja omega-3 jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym, takim jak EPA i DHA, niezbędnym do prawidłowego rozwoju mózgu i zarodka jako całości. Każdego dnia przyszła mama podaje dziecku około 2,5 g tej substancji i na wczesnym etapie może doświadczyć jej niedoboru. Sytuacja pogarsza się o 2 miesiące niesienia dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, że omega-3 jest stale przyjmowany przez kobiety w czasie ciąży.

Omega-3 do zapobiegania i leczenia powikłań położniczych

Omega-3 podczas ciąży jest konieczna do:

  1. Zapobiegaj spontanicznym poronieniom i przedwczesnym porodom.
  2. Zmniejszenie prawdopodobieństwa zatrucia w późniejszych etapach.
  3. Zapobieganie wystąpieniu i rozwojowi depresji u kobiet w ciąży.
  4. Właściwe tworzenie odporności, mózgu i obwodowego układu nerwowego dziecka.
  5. Zmniejsz ciśnienie krwi.

Omega-3 podczas ciąży zapewnia doskonałą kondycję skóry, poprawia cerę, poprawia samopoczucie, utrzymuje normalną ogólną kondycję fizyczną.

Źródła omega-3 dla kobiet w ciąży

Wymaganą dawkę omega-3 podczas ciąży można uzyskać spożywając codziennie pokarmy zawierające tę substancję. Główny "Dostawcy" wielonienasycone kwasy tłuszczowe to oleje rybne i roślinne. Omega-3 zawiera także orzechy, nasiona, warzywa, wiele owoców, żółtko jaja, mięso, drób. Przywódcy kwasów tłuszczowych znajdują się wśród olejków rzepak i soja. Do przyrządzania sałatek i gotowania innych potraw można jednak użyć oleju lnianego. Ryba nie pasuje do żadnego, ale tylko morze i tylko odmiany tłuszczowe. Najbogatsze w omega-3: makrela, śledź, łosoś. Podczas gotowania ryb należy unikać smażenia. Znacznie smaczniejsza i co najważniejsze bardziej przydatna, gotowana ryba lub pieczona w piekarniku w rękawie. Ten ostatni jest przygotowywany we własnym soku, a zatem maksymalnie zachowuje przydatne substancje.

Właściwe, zbilansowane odżywianie przy obowiązkowym spożywaniu owoców morza w większości przypadków może zapewnić ciężarnej dzienną dawkę omega-3. Czasami jednak sama zrównoważona dieta nie wystarczy, a na ratunek przychodzą różne suplementy diety.

Korzyści i zagrożenia związane z lekami omega 3 dla kobiet w ciąży

Brak kwasów omega-3 w ciele kobiety ciężarnej może wskazywać na nadmierną suchość skóry, aż do swędzenia. Możesz uzupełnić zapasy cennej substancji poprzez przyjmowanie biologicznie aktywnych suplementów. Do tej pory leki te - nierzadkie i są wytwarzane przez prawie wszystkie firmy farmaceutyczne. Ze względu na ogromną liczbę producentów omega 3 dla kobiet w ciąży, matki oczekujące często mają pytanie: który z nich jest lepszy? Najczęściej kobiety w pozycji są przepisane preparaty Omega Vitrum Cardio i Aevit, a także kompleksy witaminowe o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Multi-tabaki Raskaus Omega-3, Pregnacare Plus Omega-3. Jednak pomimo tego, że suplement diety nie jest produktem leczniczym i nie ma bezwzględnych przeciwwskazań, tylko lekarz może zalecić odpowiednią dawkę omega 3 i jej dawkę dla kobiet w ciąży.

Dla tych, którzy decydują się na otrzymywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, stosując suplementy diety, oprócz uważnej lektury instrukcji, należy również skonsultować się z lekarzem. Nadmierne nasycenie tej substancji w ciele kobiety w ciąży jest również niebezpieczne. Wszakże nadmierne spożycie omega-3 może zwiększyć ryzyko krwawienia kilkakrotnie. Nie ślepo uwierz w recenzje i rady przyjaciół, a jedynie wyniki badań laboratoryjnych mogą być bezpośrednią wskazówką do ich wykorzystania.

Jeśli kobieta w ciąży otrzymuje wielonienasycone kwasy wyłącznie z pożywienia, "przedawkowanie" jest praktycznie niemożliwe, chyba że, oczywiście, codziennie jesz ryby.