Narząd łożyskowy jest tymczasowym "miejscem dla dzieci", które istnieje w ciele kobiety tylko w okresie rodzenia dziecka. Celem jego pojawienia się jest zapewnienie płodu wszystkiego, co niezbędne do życia i rozwoju. W przypadku naruszeń w pracy organizmu dochodzi do chronicznej niewydolności łożyska, co może prowadzić do trudnych wyników.

Przyczyny chronicznej niewydolności maciczno-łożyskowej

Ta patologia pojawia się w wyniku działania na ciało matki wielu negatywnych aspektów, na przykład:

  • infekcje i stany zapalne;
  • niemoralny styl życia;
  • uszkodzony odżywianie w czasie ciąży i przed nim;
  • urazy ścianek macicy;
  • stosowanie leków przeciwwskazanych w czasie ciąży i tak dalej.

Jakie jest ryzyko niewydolności łożyska?

Obecność takiej diagnozy jest sygnałem alarmowym, symbolizującym, że płód zaczyna pozostawać w tyle w rozwoju, występują defekty w tworzeniu narządów wewnętrznych, układów i tak dalej. Dzieci urodzone po takim noszeniu cierpią na zaburzenia układu nerwowego, nie mają praktycznie żadnej odporności.

Przewlekła niewydolność łożyska może prowadzić do śmierć płodu w łonie matki lub poważne wady rozwojowe. Jest on podzielony na dwa warianty progresji:

  1. Chroniczna kompensowana niewydolność łożyska charakteryzuje się zmniejszeniem funkcji "miejsca dziecięcego" do tego stopnia, że ​​dziecko może nadal otrzymywać potrzebne substancje.
  2. Zdekompensowana niewydolność łożyska oznacza ostry brak tlenu i wartości odżywczych odczuwanych przez płód.

Co do zasady, wyrównana niewydolność łożyska oznacza niezależną regulację problemu przez ciało kobiety i nie wymaga leczenia. Najczęściej w praktyce położniczej występuje wtórnie kompensowana przewlekła niewydolność łożyska, która może być wynikiem pierwotnego stadium patologii lub wynikiem wpływu wszystkich tych samych czynników negatywnych. Często pojawia się po 18 tygodniu ciąży.

niż niewydolność łożyska jest niebezpieczne

W ginekologii istnieje pewna klasyfikacja wad w funkcjonowaniu przepływu krwi w układzie matka-łożysko-płód, dzięki czemu można rozróżnić poziom złożoności tej patologii:

  1. Niewydolność maciczno-jelitowa 1a charakteryzuje się zaburzeniami metabolizmu w układzie "matka-łożysko", w którym nie występuje uraz płodowo-łożyskowy.
  2. Niedostateczność łożyska 1b stopnia. Tutaj wszystko jest dokładnie odwrotnie, a mianowicie: układ krążenia krwi "łożyska łożyska" jest podatny na awarie, a przepływ krwi maciczno-łożyskowy w ogóle nie jest naruszony.