Czekanie na dziecko to cudowny i szczęśliwy czas. Przynajmniej ta opinia rozwinęła się w naszym społeczeństwie od wielu stuleci. Jednak w praktyce nie zawsze tak jest. I tylko kobiety, które przeszły przez tę wielką próbę, znają wszystkie jej "uroki": toksykoza, duszność, obrzęk, mdłości i senność - to tylko kropla w morzu różnych wrażeń, na które kobieta czeka przez wszystkie 9 miesięcy. Istnieje jednak inna nieprzyjemna rzecz, której nie można ubezpieczać - stres nerwowy w czasie ciąży. Co więc kobieta, której życie wrzuciło część doświadczeń? I niebezpieczeństwo stresu podczas ciąży? Porozmawiamy o wpływie i konsekwencjach silnych przeżyć emocjonalnych.

Jak stres wpływa na ciążę?

Nie jest tajemnicą, że kobieta, która oczekuje dziecka, zmienia się fizycznie i moralnie. Procesy zachodzące w ciele w czasie ciąży są naprawdę wielkoskalowe, a szczególną rolę odgrywają tu zmiany hormonalne. Nie tylko pomagają ciału dostosować się do ciała pod maksymalnym obciążeniem, ale także mogą wpływać na dobre samopoczucie i nastrój kobiety. Dlatego zazwyczaj spokojne i zrównoważone przyszłe matki zmieniają się dosłownie na naszych oczach. Stają się zdenerwowani, mogą rzucić furię od podstaw, płakać lub wymagać uwagi. Ale są też przeciwne przypadki, gdy osoby temperamentalne stają się spokojne i posłuszne. Tak czy inaczej, hormony powodują, że kobiecy nastrój jest niekontrolowany, więc różne stresy podczas ciąży są prawie nieuniknione. Jaka jest przyczyna ich wystąpienia?

Zmiana wyglądu podczas ciąży. Wiele atrakcyjnych osób ma bardzo silne odczucia dotyczące tego, jak zmienia się ich wygląd. Co do zasady, zmiany nie są na lepsze, co jest dla kobiety niewygodą moralną, a ci, którzy stawiają na pierwszym miejscu sukces zawodowy i osobisty, doświadczają problemów moralnych. Doświadczenia tutaj wiążą się z czasową izolacją od świata zewnętrznego i pełną koncentracją na dziecku.

  1. Zwiększona emocjonalność, wrażliwość i wrażliwość kobiety, która pogarsza się w czasie ciąży.
  2. Tendencja do lęku, niepokoju i lęku.
  3. Niejasność, zwątpienie w siebie i ciągłe wątpliwości co do ich zdolności.
  4. Nerwowa sytuacja w rodzinie i związkach. Niekorzystne moralne lub fizyczne warunki życia.
  5. Stosunek do porodu jako nieprzyjemne, bolesne i niebezpieczne wydarzenie.
  6. Silne lęki, wyczerpanie, niepokój o stan dziecka, wstrząs moralny spowodowany jakimkolwiek wydarzeniem życiowym i stres osobisty z powodu drażliwości i nerwowego podniecenia.

Skutki stresu ciążowego

Każda przyszła matka powinna mieć świadomość, że ciąża i stres są niezgodnymi pojęciami. Stałe pozostawanie w napięciu nerwowym, utrata apetytu, zmęczenie, wahania nastroju lub drażliwość mogą dotyczyć nie tylko dziecka, ale także samego przebiegu ciąży. Zależność dziecka od morale matki jest trudna do przecenienia. Dziecko fizycznie czuje się, gdy jesteś dobry lub zły. Tak więc silny stres w czasie ciąży stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka. Ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu, wolniejszego wzrostu i rozwoju płodu, deprywacji tlenu i uszkodzenia mózgu nie są zjawiskami, które mogą być spowodowane stanem nerwowym. Wpływ stresu na ciążę w różnych okresach może mieć różne skutki:

  • Powiązania między kobietą ciężarną a ojcem dziecka, a także ich różne konflikty, mogą prowadzić do tego, że noworodek nie będzie miał krzyku odruchowego, który jest przyczyną zahamowania umysłowego i emocjonalnego. Ponadto, jeśli matka spodziewa się dziewczynki, może istnieć zagrożenie poronieniem;
  • stres we wczesnej ciąży może prowadzić do porodów przedwczesnych, jeśli matka spodziewa się dziewczynki, oraz dłuższego procesu porodowego, jeśli oczekuje się chłopca;
  • zaburzenia snu, stan wewnętrznego niezadowolenia, zmęczenie, stres związany ze studiowaniem, pracą, trudnymi relacjami z krewnymi mogą prowadzić do tego, że matka dziewczynki zacznie przedwcześnie Чем опасен стресс при беременности i szybka dostawa, a matka chłopca może być zaplątana w pępowinę wokół szyi podczas porodu;
  • ogólny zły stan zdrowia przyszłej matki może prowadzić do przedwczesnego wypływu płynu owodniowego.

Skutki stresu podczas ciąży mogą być gorsze. Wszystko zależy od tego, jak przyszła matka poradzi sobie z tym stanem. Ucieczka od stanu nerwowego pomoże chodzić na świeżym powietrzu, uprawiać lekką gimnastykę, pływać, omawiać nagromadzone problemy z bliskimi i wyrozumiałymi ludźmi. Pomocne jest również więcej odpoczynku, snu, dobrego jedzenia i zastanowienia się nad dzieckiem. Ważne jest, aby pamiętać - ciąża jest zjawiskiem przejściowym, a dziecko absorbuje każde emocje jak gąbka. Dlatego częściej komunikuj się z dzieckiem, wyobraź sobie, jak trzymasz je w swoich ramionach i staraj się, aby okres oczekiwania na twój ulubiony cud był naprawdę radosny i pozytywny.