Odżywianie kobiet planujących ciążę powinno być zrównoważone i racjonalne. Nie będziesz potrzebować specjalnej diety przed zajściem w ciążę, ale będziesz musiał powstrzymać się od spożywania tłustych i smażonych potraw - to pomoże ci uniknąć dodatkowych kilogramów w czasie ciąży.

Prawidłowe odżywianie jest jednym z ważnych składników udanego przebiegu i wyniku ciąży, porodu i rozwoju płodu. Do czasu narodzin rozwój dziecka zależy wyłącznie od odżywiania matki. Właściwe zbilansowane odżywianie w czasie ciąży zapobiegnie ryzyku różnych problemów, takich jak obrzęk, nadciśnienie, cukrzyca ciężarnych itp. A z kolei dziecko nie cierpi na alergie i nadwagę.

Ważne jest, aby wiedzieć, że nadmierny przyrost masy ciała, jak również niedostateczne odżywianie, są czynnikiem ujemnym w czasie ciąży. Organizm przyszłej matki zapewnia przede wszystkim żywienie płodowe, a jeśli matka nie ma wystarczającej ilości pokarmu, nie pozwoli to prawidłowo rozwinąć płodu. Matka, która nie je dość, ryzykuje urodzeniem dziecka o niewystarczającej masie ciała, co może prowadzić zarówno do problemów fizycznych, jak i psychicznych. Niedożywienie w czasie ciąży może prowadzić do uszkodzenia mózgu i zaburzeń metabolicznych. Jeśli chodzi o nadmierne odżywianie, może to również mieć nieprzyjemne konsekwencje. Jeśli matka szybko przybędzie na wadze w czasie ciąży, zwiększa się ryzyko zajścia w ciążę, co może prowadzić do narodzin dziecka z nadwagą (więcej niż 4 kg). Tak więc poród może przejść trudniej, ze względu na duży rozmiar płodu, a waga uzyskana podczas ciąży po porodzie będzie trudniejsza do odrzucenia. Optymalny przyrost masy ciała zależy od początkowej masy przyszłej matki. Im mniejszy ciężar przed ciążą, tym więcej możesz zyskać podczas ciąży. Istnieje harmonogram optymalnego przybierania na wadze, a jeśli spróbujesz się z tym uporać, nie będziesz mieć problemów z porodem. W pierwszym trymestrze ciąży przyrost masy ciała nie powinien przekraczać 1,5 kilograma, w drugim - 5 kilogramów, aw trzecim trymestrze - 4 kilogramy. Średnio w tygodniu nie powinieneś zdobywać więcej niż 300 gramów. Dopuszczalna dawka kalorii na dzień wynosi 2000 kcal. W okresie karmienia piersią liczbę kalorii można zwiększyć o 500-700 kcal.

Dieta dla kobiet w ciąży

Kontrola wagi pomoże diecie w czasie ciąży. Lekarze nie zalecają radykalnej zmiany zwyczajowej diety, musisz słuchać swojego ciała i jest to, czego wymaga. Najważniejsze to nie przejadać się, ponieważ w pozycji, w której znajduje się przyszła matka, powinieneś jeść nie dla dwojga, ale dla dwóch - dla siebie i dziecka. Dieta podczas ciąży (szczególnie dla kobiet po 30) powinna być umiarkowana, zawierać w swojej diecie wszystkie niezbędne składniki Питание во время беременности меню właściwe odżywianie i pomyślny rozwój płodu. Produkty, które powodują przyrost masy ciała są zalecane do wyeliminowania (mąka, słodka i tłuszczowa) i skupiają się na białkach, tłuszczach roślinnych, witaminach i minerałach. Zaleca się również stosowanie witamin dla kobiet w ciąży, ponieważ w czasie ciąży ich zapotrzebowanie znacznie wzrasta. Jako źródło witamin dla kobiet w ciąży zaleca się stosowanie świeżych warzyw i owoców. Rada lekarzy - 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Sezonowe warzywa i owoce można urozmaicić marynowanymi warzywami i suszonymi owocami. Wczesne świeże warzywa mogą zawierać azotany, dlatego najlepiej powstrzymać się od ich spożywania.

Oprócz owoców i warzyw podstawą menu żywieniowego podczas ciąży powinny być mięso, zboża, produkty mleczne i oleje. Teraz więcej o każdym z produktów.

Mięso jest źródłem białka zwierzęcego, witamin i pierwiastków śladowych. Białka zawarte w mięsie tworzą materiał budowlany dla tkanek i narządów płodu. Mięso zaleca się jeść o niskiej zawartości tłuszczu, gotowane, pieczone lub gotowane na parze. Preferowana jest cielęcina, chuda wieprzowina i kurczak. Możesz również jeść mięso królika.

Produkty mleczne - źródło wapnia. Wapń jest jednym ze składników tworzenia silnej podstawy nośnej, tj. szkielet ciała płodu. Najbardziej przydatne produkty mleczne w czasie ciąży to kefir, twarożek i twarde sery.

Zboża są źródłem witamin i pierwiastków śladowych, a ilość węglowodanów i białek roślinnych niezbędnych dla kobiety w ciąży jest zawarta w zrupach. Zboża zaleca się stosować następujące rodzaje: płatki owsiane, gryka, kukurydza i ciemny ryż.

Oleje - oliwa, słonecznik, kukurydza i siemię lniane. Oleje te należy dodać do codziennej diety kobiety w ciąży, sałatek sezonowych, dodać do innych potraw. Zaleca się również pić na czczo łyżkę oleju roślinnego. Te oleje zawierają witaminę E, która jest niezbędna do noszenia dziecka.

Jedzenie najlepiej spożywać w domu, kupowane jedzenie zawiera różne konserwanty, których użycie nie przyniesie korzyści płodowi. Zaleca się wyłączenie z diety majonezu, sosów, kiełbasek, parówek, wędzonego mięsa i zasolenia.

Wodę można pić w pożądanej ilości, ale jeśli pojawi się obrzęk, pożądane jest zmniejszenie ilości wypijanego płynu do 1 litra na dzień.

Диета после беременности

Dieta bez soli w czasie ciąży będzie doskonałym środkiem zapobiegawczym, który pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów i usunąć nadmiar wody z organizmu. Dieta bezsolna oznacza całkowite odrzucenie soli w postaci produktów solenia, sól otrzymuje się tylko z produktów, a sól zawarta jest prawie we wszystkich produktach, ale w różnych ilościach.

Dieta po ciąży

Diety do utraty wagi w tym okresie nie są zalecane, ale istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać. Na przykład, konieczne jest rozpoczęcie jedzenia po porodzie w małych dawkach, jedzenie 4-5 razy dziennie, ale w małych porcjach, płynne posiłki powinny również być podstawą diety, a co najważniejsze - tylko picia. Podczas karmienia piersią należy powstrzymać się od jedzenia świeżych warzyw i owoców.

Życzymy przyszłym matkom rodzenia pięknych i zdrowych dzieci, mamy nadzieję, że nasza rada Ci pomoże!