Ramson (lub cebula niedźwiadkowa, dziki czosnek) - roślina z wyjątkowo przydatnymi jadalnymi zieleniami, ma specyficzny zapach i smak, przypominający czosnek, rośnie w wielu krajach Eurazji. Liście Ramsona pojawiają się wiosną wcześniej niż wiele innych roślin jadalnych, zawierają wiele witamin i innych korzystnych substancji, dzięki czemu sezonowe odżywianie świeżych ramsonów pozostawia dobrą prewencję chorób przyzębia i chorób związanych z sezonowym osłabieniem układu odpornościowego. Obecnie ramson jest aktywnie uprawiany.

Liście dzikiego czosnku mają podobny wygląd do liści niektórych trujących roślin (konwalii, ciemiernika i niektórych innych), więc należy zachować ostrożność podczas zbierania dzikiego czosnku.

Liście dzikiego czosnku są świeże, przygotowane na zimę (solone, marynowane), stosowane w ciepłych potrawach i wiosennych ciast.

Oto kilka przepisów na gotowanie z dzikim czosnkiem - cudownie urozmaicają stół i dostarczają organizmowi witamin.

Przepis na sałatkę z dzikiego czosnku

Składniki:

  • liście ramsona - 1 pęczek;
  • Jajko kurze - 1-2 szt .;
  • ziemniaki - 2-3 sztuki;
  • olej słonecznikowy.

Przygotowanie

Ziemniaki gotujemy "W mundurze", obierz i pokrój na małe plasterki. Jaja muszą być przygotowane na twardo i drobno posiekane. Opłucz liście dokładnie, umyj, odcedź i przeciąć nożem. Połączymy go w salaterce, użyjemy oleju słonecznikowego i wymieszamy. Możesz dodać startego korzenia do sałatki seler , zielony groszek konserwowy i grzyby (marynowane, solone, gotowane lub smażone z cebulą). Nie będzie zbyteczne dodawanie 1-2 łyżek gęstej naturalnej śmietany lub majonezu - zwiększy to wartość energetyczną potrawy i, w pewnym sensie, zmiękczy jej smak (po prostu zjedz ją od razu). Bardzo uduchowiona sałatka do dań mięsnych i rybnych, do lekko solonych lub marynowanych ryb. Lepiej podawaj z chlebem żytnim, z wódką, gryząc, starka, jagodowymi nalewkami.

Pieczone z mięsem, ziemniakami i dzikim czosnkiem

Przygotowanie

Gotuj pieczeń. Dusz mięso z cebulą i ziemniakami do miękkości. Dodaj suche przyprawy, lekko posyp. Rozłóż w porcjach i bezpośrednio przed posiłkiem, obficie posyp drobno posiekanym czosnkiem.

Podobnie możesz dodać posiekany dziki czosnek w dowolnych zupach. Bardzo dobrze jest też dodać liście tej rośliny do ciast, naleśników i naleśników.

Dzięki wspaniałym właściwościom odżywczym i leczniczym dzikiego czosnku ludzie nauczyli się go zbierać na przyszłość.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest zamrożenie liści ramsonów (nie mokrych) w plastikowych torebkach lub pojemnikach w zamrażarce nowoczesnej wydajnej lodówki (lub w zamrażarce). Dzięki tej metodzie witaminy pozostaną prawie wszystkim.

Solony Ramson

Przygotowanie

Zawiązujemy młode liście i pędy dzikiego czosnku w pęczki i umieszczamy je w cewce (pojemnik, emaliowany rondel) z dodatkiem liści chrzanu, czarnej porzeczki, wiśni i dębu. Dodajemy również przyprawy: pieprz-groszek, goździki, liść laurowy, nasiona kolendry. Wszystko wylano zimny roztwór soli fizjologicznej (około 1,5 łyżki stołowe na 1 litr wody). Umieść czystą płytkę na wierzchu (lub pokrywę z mniejszej emaliowanej patelni) i ustaw ciśnienie na 1 miesiąc. Następnie można zapakować półfabrykat w małe szklane słoiki, wlać marynatę i założyć plastikowe osłony. Przechowujemy w piwnicy lub w pomieszczeniu w niskiej, ale wyższej temperaturze. Stosuj jako składnik sałatek, gulaszy, zup, mielonego mięsa.

Marynowany ramson marynowany dziki czosnek

Przygotowanie

Aby usunąć gorycz, liście i pędy dzikiego czosnku, moczyć przez 2 godziny w zimnej wodzie. Posolić wodę, ustawić ramsona w małe szklane słoiki i zalać marynatą. Możesz dodać przyprawy (patrz wyżej poprzedni przepis).

Marynata. Dodać cukier i sól do wrzącej wody (na 1 litr wody - 1,5 łyżki soli i 1-2 łyżeczki cukru), marynujemy do około 70 stopni i polewamy ramsona. Umieszczamy plastikowe puszki na puszkach i umieszczamy je w chłodnym miejscu. W ciągu 5-7 dni ramson będzie gotowy.