zmiany w ciele kobiety podczas ciąży Wraz z pojawieniem się ciąży w ciele kobiety nastąpiły liczne zmiany, a integralną częścią procesu ciąży jest przebudowa narządów i układów ciała. Jest to konieczne, przede wszystkim dla prawidłowego rozwoju płodu, a także do wytwarzania najbardziej oczekującej matki tak ważnego procesu jako dostawy. Rozważmy te procesy, a skupi się szczegółowo na temat zmian zachodzących w głównych systemów ciała w czasie ciąży.

Co dzieje się z narządami wewnętrznymi, gdy rozpoczyna się okres ciąży?

Biorąc pod uwagę, że obciążenie ciała przyszłej matki dramatycznie wzrasta, istniejące przewlekłe procesy mogą się zaostrzyć, co w konsekwencji najprawdopodobniej doprowadzi do rozwoju powikłań ciąży. Jest zatem istotne znaczenie ma wczesna rejestracja.

Jeśli chodzi o fizjologiczne zmiany w ciele kobiety w czasie ciąży, przede wszystkim wpływają na następujące narządy:

  1. Serce Jak wiadomo, wraz ze wzrostem objętości krwi krążącej, obciążenie tego narządu również wzrasta. Pojawia się krążenie łożyska, który komunikuje się pomiędzy mamą a dzieckiem. Do 7 miesiąca, objętość krwi jest większa niż 5 litrów (dla kobiety niebędącej w ciąży - około 4 litry).
  2. Lekki Wzmocnienie aktywności układu oddechowego jest również ze względu na wzrost zapotrzebowanie organizmu na tlen. Przepona stopniowo przesuwa się w górę, co w miarę wzrostu okresu ciąży ogranicza ruchy oddechowe i powoduje duszność w późniejszych okresach. Zwykle oddychanie powinno często wynosić 16-18 razy na minutę (tj. Taką samą ilość jak przy braku ciąży).
  3. Pączki. Podczas przenoszenia dziecka, system wydalniczy działa z wielkim napięciem, ponieważ produkty metaboliczne nie tylko ciała matki, ale także płodu są usuwane. Tak więc zdrowa kobieta w pozycji wypuszcza około 1,2-1,6 litra moczu dziennie (w stanie normalnym, 0,8-1,5 l).
  4. Układ trawienny. Często we wczesnych stadiach ciąży pierwsze zmiany w ciele kobiety są związane z pracą tego systemu. Tak więc pierwsze subiektywne objawy ciąży obejmują takie zjawiska, jak nudności, wymioty, zmiana odczuć smakowych, pojawianie się dziwnych preferencji smakowych. Najczęściej to trwa 3-4 miesiące ciąży.
  5. Układ mięśniowo-szkieletowy. Największe zmiany w pracy tego układu odnotowano w późniejszych okresach, kiedy pojawia się zwiększona ruchliwość stawów, a stawy miednicy ulegają złagodzeniu.
Jak zmienia się układ rozrodczy?

Największe zmiany w ciele kobiety podczas ciąży obserwuje się w układzie rozrodczym. Przede wszystkim dotyczą macicy, która wzrasta rozmiary wraz z okresem ciąży (osiąga 35 cm pod koniec ciąży). Liczba naczyń krwionośnych rośnie, ich światło powiększa się. zmiany w ciele kobiety podczas ciąży Pozycja narządu również się zmienia, a pod koniec pierwszego trymestru macica wykracza poza granice miednicy małej. W prawidłowej pozycji ciało trzyma się więzadeł, które mogą powodować ból podczas rozciągania.

Wzrasta dopływ krwi do genitaliów, w wyniku czego żyły mogą pojawić się w pochwie i wargach sromowych.

Tak więc, jak widać z artykułu, zmiany zachodzące w ciele kobiety w czasie ciąży są liczne, dlatego nie zawsze jest ona w stanie samodzielnie odróżnić normę od naruszenia. W przypadkach, w których przyszła matka martwi się o coś, najlepiej skonsultować się z lekarzem.