Wielkość macicy według tygodnia ciąży Wysokość macicy jest ważnym kryterium oceny rozwoju ciąży. Ciekawe, że według uśrednionych danych wielkość macicy u kobiety w wieku rozrodczym wynosi 7-8 cm, aw okresie ciąży w ostatnich okresach wzrasta do 35-38 cm.

Najmniejsze zmiany są dość informacyjnym wskaźnikiem rozwoju płodu. Dlatego przez cały okres ciąży ginekolog dokładnie monitoruje dynamikę wzrostu macicy.

Do 12 tygodni można to zrobić tylko przy badaniu pochwy. Następnie przez przednią ścianę brzucha. Mierzona jest odległość od spojenia łonowego (długotrwała artykulacja) do najwyższego punktu macicy.

Normalny rozmiar macicy podczas ciąży

Aby uchronić się przed niepotrzebnym podnieceniem, warto znać istniejące normy wysokości dna macicy.

Wielkość macicy według tygodnia ciąży 1

Niedopasowanie wielkości macicy podczas ciąży

Wielkość macicy może odbiegać od uśrednionych wskaźników, ale nie więcej niż 1 do 2 tygodni.

Rozmiar macicy może być mniejszy niż wiek ciążowy, jeśli matka ma mały płód lub zbyt szeroką miseczkę. Również powód może się znajdować niewystarczająca ilość płynu owodniowego.

Ale jednocześnie może wskazywać mała wysokość dolnej części macicy opóźnienie rozwoju płodu, co może doprowadzić do śmierci dziecka.

Jeśli wielkość macicy jest większa niż czas trwania ciąży, wówczas możemy mówić o dużym płodzie lub nadmiernej ilości płynu owodniowego. Nadmierne ilości płynu owodniowego mogą być niepokojącym objawem obecności zakażeń u płodu, a także pewnych wad rozwojowych narządów wewnętrznych.

W każdym razie odchylenie od wielkości macicy wymaga większej uwagi. Z reguły kobieta w ciąży jest kierowana do USG, badanie krwi jest wykonywane w przypadku infekcji. Szczególną uwagę zwraca się na badanie płynu owodniowego. Wymagana jest również konsultacja z genetyką Wczesne wykrycie niedopasowania wielkości macicy w ciągu kilku tygodni ciąży pomoże zidentyfikować przyczynę i podjąć działania w celu zachowania życia płodu i zdrowia matki.