Jak wiadomo, w prawidłowej ciąży zmiana wielkości macicy w dużym stopniu następuje wraz ze wzrostem tego okresu. Jednak niektóre kobiety na następnym badaniu ginekologa słyszą od lekarza, że ​​ten parametr nie odpowiada okresowi ciąży. Przyjrzyjmy się bliżej tej sytuacji i spróbuj ustalić główne powody, dla których rozmiar macicy nie odpowiada wiekowi ciążowemu.

Co może być spowodowane niedopasowaniem wymiaru długości macicy?

Natychmiast należy zauważyć, że nie zawsze kobieta może dokładnie nazwać ostatnią datę miesiączki, co utrudnia ustalenie czas poczęcia płód. W rezultacie sytuacja może się rozwinąć, gdy rozmiar macicy we wczesnej ciąży nie spełnia ustalonych standardów. Aby określić rozmiar macicy podczas ciąży, lekarze stosują takie badanie, jak badanie ultrasonograficzne.

Jednak w większości przypadków niedopasowanie objętości macicy wraz z terminem jest oznaką jakiegokolwiek naruszenia. Tak mały rozmiar macicy podczas ciąży może być oznaką nierozwiniętej ciąży. Zdarza się to często w krótkim czasie, z różnych powodów, których czasami nie można ustalić. W takich przypadkach zarodek umiera, a ciąża kończy się operacją usunięcia jej z macicy.

Jeśli mówimy o terminach spóźnionych (2, 3 trymestr), to w takich przypadkach rozbieżność w wielkości jest spowodowana naruszeniem, takim jak syndrom opóźnienia rozwojowe płód. Nie jest to rzadkie w przypadku niedotlenienia i niskiego spożycia składników odżywczych dla płodu. Warto zauważyć, że analizowane zjawisko można zaobserwować również w okresach niskiego poziomu wody, co również niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka.

Co powoduje, że rozmiar macicy jest dłuższy?

Główną przyczyną przeciwnej sytuacji może być duży płód, ciąża mnoga, wysoka woda. Ponadto, po ustaleniu patologii, która to spowodowała, lekarze muszą wykluczyć zaburzenie układu dokrewnego, na przykład, cukrzycę.

Dlatego konieczne jest stwierdzenie, że jeśli wielkość macicy podczas ciąży według wyników USG nie odpowiada normie, ciężarna kobieta potrzebuje badania i ustalenia przyczyny.

размер матки не соответствует сроку беременности причины