niewydolność szyjki macicy podczas ciąży Niewydolność szyjki macicy (ICN) występująca w czasie ciąży jest rodzajem zaburzenia, w którym dochodzi do zmiany normalnego funkcjonowania przesmyku i szyjki macicy. Zjawisko to prowadzi do rozwoju spontanicznej aborcji w 2. i 3. trymestrze ciąży.

W tym samym czasie szyjka macicy zaczyna się rozrzedzać, staje się miękka i elastyczna, co łatwo określa badanie ginekologiczne. Jednocześnie dochodzi do skrócenia i otwarcia kanału szyjki macicy, co wywołuje możliwość poronienia.

W jaki sposób ujawnia się samo naruszenie?

Diagnoza tego zjawiska jest trudna, ponieważ gdy objawy ciążowe niedokrwienno-szyjkowej niewydolności (ICS) są ukryte. Kobieta może dowiedzieć się o jej obecności tylko podczas następnego badania ginekologicznego.

W rzadkich przypadkach, głównie podczas rozwoju powikłań, niewielkie objawy ciąży mogą wykazywać takie same objawy, jak w przypadku zagrożenia poronieniem: krwawe, krwawe wydzielanie, dokuczliwy ból w dolnej części brzucha, uczucie rozdęcia w pochwie.

Jak diagnozuje się ICN?

Rozpoznanie niewydolności szyjno-szyjnej, której objawy prawie zawsze są ukryte w czasie ciąży, opiera się na danych ultrasonograficznych. W przypadku stwierdzenia naruszenia lekarz może założyć i zbadać szyjkę macicy. Podczas oceny mierzona jest średnica i długość samego kanału.

Jak leczy się tę chorobę?

Leczenie niewydolności szyjki macicy, która rozwinęła się podczas ciąży objawy ciąży Przeprowadza się go trzema głównymi metodami, których wybór jest dokonywany w zależności od przyczyny, która doprowadziła do naruszenia.

Gdy funkcjonalny CIN (występujące przy niewydolności hormonalnych) przyporządkowany hormonu. Jego czas trwania wynosi średnio 1-2 tygodnie.W przypadku, gdy naruszenie nie uległo poprawie hormonami, należy ustawić rozładowanie pessary.

Trzecia metoda leczenia zaburzenia ma charakter radykalny - operację. Sugeruje szycie na szyjce macicy, w wyniku czego powstaje sztuczny przesmyk. Usuwanie szwów wykonuje się w 37-38 tygodniu ciąży.