Nie wszystkie kobiety w ciąży przebiegają sprawnie i bez powikłań. Niektóre matki oczekujące stają przed problemem zbyt wczesnego rozszerzenia szyjki macicy. W takich sytuacjach, aby uratować ciążę, wielu kobietom proponuje się pessar.

Pessary położnicze to specjalne plastikowe urządzenie używane w ciąży do podtrzymywania macicy, odbytnicy i pęcherza, w postaci różnych średnic pierścieni, które są ze sobą połączone. Krawędzie pierścienia są idealnie gładkie, aby nie uszkodzić tkaniny. Istnieje kilka rozmiarów pessara. W każdym przypadku wielkość lekarza wybiera, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wielkość pochwy, średnicę szyjki macicy, liczbę urodzeń.

Zainstalowanie pessara podczas ciąży jest alternatywą dla szyjnego szycia. Ponieważ szyjkę macicy można zszyć tylko w znieczuleniu, co niekorzystnie wpływa na zdrowie dziecka, pessar staje się najlepszą opcją, aby uratować ciążę przez krótki czas.

Wskazania do zakładania pessara podczas ciąży

Zgodnie z instrukcjami, pessary podczas ciąży instaluje:

  • na niewydolność szyjki macicy (w tym krótka szyjka macicy);
  • gdy w łonie matki jest kilka owoców, naciskając na szyjkę macicy, ułatwiając w ten sposób jej rozwinięcie;
  • w celu zapobiegania niewydolności szyjki macicy.

Pessary ginekologiczne podczas ciąży pomagają zmniejszyć obciążenie szyjki macicy, przesuwając obszar nacisku jaj płodowych. Po zainstalowaniu tego urządzenia szyjka macicy zamyka się i zmniejsza się prawdopodobieństwo utraty płodu; podczas gdy śluzówka pozostaje, a tym samym ryzyko przeniknięcia do infekcji płodu. Ból u kobiety zmniejsza się, w wyniku czego jej stan psycho-emocjonalny ulega poprawie, kobieta przestaje martwić się o życie swojego dziecka.

Jak umieścić pessar podczas ciąży?

Instalacja pessara nie jest szczególnie trudna. Przeprowadza się go zarówno w trybie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym. Zabieg jest dobrze tolerowany przez kobiety w ciąży. Jeśli kobieta ma zwiększoną wrażliwość na macicę, a następnie 30-50 minut przed zabiegiem, zaleca się zażywanie pigułki No-Shpy. Zabieg wykonuje się na pustym pęcherzu i trwa tylko kilka minut: najpierw pierścień traktuje się żelem lub maścią (gliceryną lub Clotrimazolem), a następnie wprowadza do pochwy.

Po zainstalowaniu pessarium, badanie bakteriologiczne rozmazu ciężarnej wykonuje się co 2-3 tygodnie, a co 3-4 tygodnie wykonuje się badanie ultrasonograficzne w celu monitorowania stanu szyjki macicy.

Po ustawieniu pierścienia położniczego normalny płeć pochwowa dla ciężarnej jest przeciwwskazana.

Podczas noszenia możliwe jest przesunięcie pessara i może rozwinąć się mechaniczne zapalenie ogonka, charakteryzujące się pojawieniem się białych. Ten problem można łatwo wyeliminować podczas badania miednicy.

Przeciwwskazania do instalacji pessara podczas ciąży

pessary podczas instrukcji ciąży

Nie należy instalować pessara w czasie ciąży, jeśli kobieta ma plamienie w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Przeciwwskazania to także stany, w których wydłużenie ciąży może być niebezpieczne, lub kobieta ma zapalenie szyjki macicy i pochwy.

Kiedy jest pessar w czasie ciąży?

Pierścień położniczy wykonywany jest w wieku ciążowym 36-38 tygodni. W niektórych przypadkach pessarium jest usuwane wcześniej. Odbywa się to z potrzeby awaryjnego dostarczania, wypuszczania płynu owodniowego wraz z rozwojem zapalenia błon płodowych.