Ci, którzy nigdy nie byli na najmniejszym kontynencie naszej planety, często twierdzą, że miasto jest uważane za stolicę Australia : Sydney lub Canberra. Właściwą opcją jest oczywiście druga, chociaż Sydney wygląda bardziej jak megalopolisy, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak to miasto jest największą z osad położonych na kontynencie, a nie na wybrzeżu oceanu.

Więcej o mieście

Aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się Canberra, trzeba tylko wiedzieć, że miasto znajduje się 280 km od Sydney w kierunku północno-wschodnim, a od Melbourne dzieli się na 650 km w kierunku południowo-zachodnim.

Odkąd Canberra jest stolicą Australii, tutaj działa Sąd Najwyższy, Parlament Australii oraz liczne ministerstwa i agencje. Bardzo interesujący jest układ osady zaproponowany przez amerykańskiego architekta Griffina. Centrum miasta składa się wyłącznie z pierścieniowych i promienistych ulic i ma dwie prostopadłe osie: drogę wodną, ​​która rozciąga się wzdłuż wybrzeża Lake Burley Griffin i ziemi, która idzie na północny-wschód od budynku parlamentu wzdłuż ulicy Anzac-Parade i kończy na Australian War Memorial .

Natura i klimat

Klimat miasta uważany jest za subtropikalny kontynentalny, z niewielkimi śladami góry. Dlatego letnie wakacje są prawdziwą przyjemnością: nie będziesz dręczony przez intensywne upały. Bądź jednak przygotowany na duże codzienne wahania temperatury i zabierz ze sobą ciepłe ubrania.

Latem w stolicy Australii jest dość ciepło i sucho, a zima jest zimna, a o tej porze roku są częste mgły i silne mrozy, czasem z ciężkim śniegiem. Jednak szybko się topi. Od września do marca często można obserwować burze, ale najwięcej opadów przypada na wiosnę i lato. Najlepszy czas na zwiedzanie miasta to okres od grudnia do lutego.

Miasto uważane jest za jedno z najbardziej "zielonych" na kontynencie: jest tu około 12 milionów drzew - japońska sakura, eukaliptus, akacja, migdał, jawor, brzoza. Było to możliwe dzięki zakazowi ciągłego rozwoju i braku przedsiębiorstw przemysłowych.

Zabytki

Istnieje wiele atrakcji w Canberra, więc możesz nie być w stanie zrobić jednodniowych wycieczek po mieście. Zwracamy uwagę na główne:

  1. Australian War Memorial. Ma on na celu utrwalenie pamięci wszystkich żołnierzy australijskich, którzy uczestniczyli w dwóch wojnach światowych XX wieku.
  2. Black Mountain Hill . Znajduje się blisko centrum stolicy i jest prawdziwą oazą przyrody wśród miejskiej infrastruktury, ponieważ budynek jest tu zabroniony. Szczyt wzgórza ozdobiony jest wieżą telekomunikacyjną, obok której znajduje się taras widokowy i restauracja.
  3. Muzeum Narodowe Australii w Canberze. Jego zbiory wprowadzą cię w starożytną kulturę i tradycje aborygenów z Australii, a także opowiesz historię tego kraju po osiedleniu się kontynentu przez Europejczyków. Oddzielna wystawa opowiada o 2000 Igrzyskach w Sydney.
  4. Questacon - Narodowe Australijskie Centrum Naukowo-Techniczne, w którym zaprezentowano ponad 200 eksponatów naukowych poświęconych osiągnięciom nauki i technologii.
  5. National Carillon - jedna z największych na świecie dzwonnic, która obejmuje 53 dzwony.
  6. National Dinosaur Museum to największa wystawa na półkuli południowej z prehistorycznymi artefaktami znalezionymi w Australii.
  7. Royal Australian Canberra Mint. Od 1965 r. Wydawane są wszystkie monety krążące w całym kraju, w tym monety wykonane z metali szlachetnych.
Австралийский военіный мемориалОзеро Берли-ГриффинКарильон
Национальный музей АвстралииМузей динозавровНациональная галерея Австралии
Hotele

Większość hoteli w mieście to trzygwiazdkowe i czterogwiazdkowe, ale są tam również niedrogie hostele z dwiema gwiazdami, takimi jak Ibis Budget Canberra lub Dickson Central. Miłośnicy komfortu mogą zatrzymać się w pięciogwiazdkowych luksusowych hotelach Hyatt Hotel Canberra, Hotel Hotel lub Realm. Większość hoteli oferuje dość dobre warunki dla gości. Możesz wybrać jedno- lub dwuosobowy pokój z telewizorem i bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu, prywatną łazienką i klimatyzacją, zagrać w golfa, popływać w basenie, skorzystać z bezpłatnego parkingu i siłowni. Pamiętaj, że w dni powszednie ceny zakwaterowania w hotelach są wyższe. Rozrastają się także w lecie i w oczekiwaniu na publiczne wydarzenia w mieście.

Отель Hyatt Hotel Canberra
Restauracje

Jeśli planujesz spędzić cały dzień zwiedzając australijską stolicę, nie będziesz musiał długo szukać miejsca do jedzenia. Wiele miejsc jest otwartych od wczesnego rana, więc nie martw się, że będziesz musiał głodować do wieczora. Specjalne specjały kulinarne serwowane są w restauracji Boat House, dosłownie nad brzegiem jeziora Burley Griffin. Tutaj należy jeść ostrygi w sosie cytrynowym, tempurę szparagową i puree ziemniaczane z grzybami.

Z restauracji Portia's Place bez żalu wyjdziesz. W końcu serwują pyszne placki mięsne, steki, żeberka jagnięce w sosie pieprzowym i oryginalne desery. Z ograniczonym budżetem, przejdź do The Trys Coffee Shop, aby spróbować słynnych lodów lodowych i puddingu w sosie owocowym.

Ресторан Portia's Place
Zakupy

Stolica Australii jest słusznie uważana za największe centrum handlowe na kontynencie. Największe centra handlowe to Canberra Center i DFO Canberra. Tutaj często odbywają się wyprzedaże, w których można z zyskiem kupić ubrania i buty znanych marek, a także akcesoria modowe. Świeże produkty, modna biżuteria i antyki sprzedawane są na kilku rynkach. Ulica Lonsdale to najlepsze miejsce do kupowania pamiątek, biżuterii i strojów od lokalnych producentów. Najlepsze akcesoria i oryginalne meble czekają na Ciebie w rejonach Manuka i Kingston.

Canberra Centre
Jak się tam dostać?

Z Europy można dostać się tu tylko samolotem, ale bezpośrednie loty do Canberra Airport nie są realizowane. Będziesz musiał polecieć do Melbourne lub Sydney, a następnie przenieść się do samolotu będącego własnością lokalnej linii lotniczej, najczęściej Virgin Australia lub Quantas. Ponadto, kapitał jest połączony przez bezpośrednie loty do Perth, Brisbane i Adelaide.

Z większości miast na kontynencie do wioski można dojechać pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się w obszarze Kingston. Dobrą opcją byłoby wynajęcie samochodu: na nim dostaniesz się tutaj z Sydney w 3 godziny wzdłuż National Highway 23, az Melbourne w 7 godzin wzdłuż National Highway 25.

Transport publiczny

Canberra słynie z dróg o doskonałym asfalcie, więc większość mieszkańców i turystów woli podróżować samochodem. Jednak w mieście nie należy jeździć z prędkością większą niż 80-100 km / h.

W stolicy Australii rozwija się także autobus. Państwowym przewoźnikiem jest australijska sieć terytorialna Omnibus. Prywatni konkurenci to linie autobusowe Deane i Transborder Express. Jeśli nie ma wystarczająco dużo czasu, zadzwoń do taksówki: najpopularniejszymi nośnikami są Aerial Consolidated Transport i Cabxpress.

Автобус в КанберреАэропорт