W części zachodniej Kolumbia Miasto Cali (Cali lub Santiago de Cali) znajduje się, co zajmuje 3 miejsce (po Medellin i Bogota ) w kraju według liczby osób. Należy do departamentu Valle del Cauca i jest uważany za rozwinięty.

Informacje ogólne

Miasto zajmuje powierzchnię 619 metrów kwadratowych. km i znajduje się na wysokości 1018 m nad poziomem morza. W Cali mieszka 2,401 milionów ludzi, większość z nich mówi po hiszpańsku. Istnieje kilka wersji, dlaczego miasto otrzymało tę nazwę:

 • na cześć Apostoła Santiago (Jakuba), ponieważ w jego czasach założono miasto;
 • ze względu na plemię Paes, ich język Kali tłumaczy się jako "dziewiarstwo bez igieł";
 • od Indian Janakonas z Keczua, których przyniósł Belalkasar;
 • od rzeki o tej samej nazwie, która przepływa przez miasto.

Zanim Hiszpanie przybyli na te ziemie, w Dolinie Kali mieszkało około 30 000 Indian. Kolonizatorzy zmuszali ich do płacenia podatków lub świadczenia usługi, która polegała na przewożeniu ładunków na stromych zboczach górskich. Wielu aborygenów nie mogło znieść takiej pracy i zmarło.

Miasto zostało założone 25 lipca 1536 r. Przez hiszpańskiego podróżnika o imieniu Sebastian de Belalkasar. Pierwotnie była to niewielka osada otoczona plantacjami kawy i trzciny cukrowej. Rolnictwo rozwija się z powodzeniem, więc po pewnym czasie Kali stało się ważnym centrum przemysłowym Kolumbii.

Dziś jest tu wiele parków, powstają nowoczesne centra handlowe, modne hotele, a nawet drapacze chmur. Z platform widokowych wież można robić panoramiczne zdjęcia Kali, zwłaszcza że zdjęcia są piękne w nocy. Obecnie lokalni mieszkańcy zajmują się uprawą i produkcją kawy oraz aktywnie rozwijają przemysł turystyczny.

Ночной город

Pogoda

W mieście Kali znajduje się równikowy pas klimatu, który charakteryzuje się niewielką ilością opadów w ciągu roku. Średnia szybkość wynosi 1173 mm, a temperatura powietrza wynosi +24 ° C.

Najsuchszym miesiącem jest lipiec (44 mm), a najczęściej deszcze przypadają w październiku (167 mm). Najgorętsze warunki pogodowe w mieście Kali obserwuje się w marcu, słup rtęci w tym czasie utrzymuje się w temperaturze + 25 ° C. W listopadzie temperatura powietrza spada do +23 ° C.

Co robić?

Wielu turystów przyjeżdża do Cali na wielki festiwal muzyczny poświęcony Petronio Alvarezowi. Ogólnie mieszkańcy bardzo lubią salsę. W mieście budowane są nawet specjalne sale - "salsoteki". Znajdują się one wzdłuż północnego wybrzeża rzeki Huanchito.

Kali ma bogatą historię, są tu zabytki architektury i muzea archeologiczne. Samo miasto jest otoczone dworami "baronów cukrowych" i malowniczej przyrody, które przyciągają turystów z całego świata. We wsi warto odwiedzić takie atrakcje jak:

 1. Zoo (Zoologico de Cali) - tutaj możesz się dobrze bawić i poznać lokalną florę i faunę.
 2. Зоопарк
 3. Cristo Rey to rzeźba znajdująca się na szczycie góry. Oferuje zapierający dech w piersiach widok. Najwygodniej jest dostać taksówkę.
 4. Кристо Рей
 5. Muzeum Aero Fenix (Museo Aereo Fenix) to prywatna instytucja, w której można zapoznać się ze starym transportem.
 6. Музей Аэро Феникс
 7. Iglesia La Ermita (Iglesia La Ermita) - religijne centrum miasta, które jest arcydziełem architektury. Kościół jest przedstawiony na wielu pamiątkach po mieście.
 8. Иглесиа Ла Эрмита
 9. Andoki (Andoke) to obszar ochrony przyrody, w którym turyści mogą zobaczyć lokalne ptaki i owady, a także zapoznać się z roślinami endemicznymi.
 10. Андоки
 11. Gato de Tejada (Gato de Tejada) - kulturalny symbol miasta Kali, będącego zbiorem różnych rzeźb wykonanych w postaci kotów.
 12. Гато де Тейяда
 13. Muzeum cukru trzcinowego (Museo de la Cana de Azucar) - tutaj można poznać historyczną przeszłość miasta. Zobaczysz, jak wydobywałeś cukier w dawnych czasach i zapoznasz się z nowoczesnymi technologiami.
 14. Музей тростникового сахара
 15. Muzeum Sztuki (Museo de Arte Colonial i Religioso La Merced) znajduje się na terenie kościoła La Merced. Tutaj znajdziesz starożytne ozdoby, obrazy i rzeźby, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Sam budynek jest zbudowany w stylu kolonialnym.
 16. Музей искусств
 17. Rzeka Pance to miejsce, w którym można wybrać się na rekreację na świeżym powietrzu. Terytorium jest wyposażone w miejsca piknikowe i grill.
 18. Река Панце
 19. Parque del Perro (Parque del Perro) - mały zadbany teren z pawilonami i rzeźbami.
Парк дель Перро

Gdzie się zatrzymać?

W mieście Kali znajduje się ponad 350 hoteli, które zadowolą nawet najbardziej wymagających gości. Możesz wybrać pokój w pięciogwiazdkowej hotel lub łóżko w hostelu, a także wynająć mieszkanie lub dom dla odpocząć . Najbardziej popularne instytucje to:

 1. Four Points Sheraton Cali oferuje transfer, punkt informacji turystycznej, apartamenty dla nowożeńców i 2 restauracje.
 2. Hotel MS Chipichape Superior - w hotelu goście mogą skorzystać z jacuzzi, przechowalni, prywatnego parkingu i internetu.
 3. Ofihotel Versalles - hotel oferuje udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Personel mówi po hiszpańsku i angielsku.
Гостиница

Gdzie zjeść?

W Kali jest duża liczba placówek gastronomicznych, które przygotowują zarówno dania tradycyjne, jak i międzynarodowe. Najbardziej znane restauracje w mieście to:

 • Platillos Voladores - serwuje dania kuchni latynoamerykańskiej i owoce morza;
 • Mascabado Cocina Artesanal y Casa de Té - przychodzą zwolennicy właściwego odżywiania;
 • Rynek Cali - instytucja przygotowuje dania amerykańskie i włoskie.
Ресторан

Zakupy

W Cali znajduje się kilka centrów handlowych (Centro Comercial Jardin Plaza i Centro Comercial UNICENTRO), w tym markowych sklepów, placów zabaw i małych kawiarni. Tutaj możesz się dobrze bawić i kupić niezbędne towary.

Jeśli chcesz zanurzyć się w lokalnym smaku, odwiedź rynek Galería Alameda. Rynek sprzedaje świeże produkty, a także dania narodowe. Na pamiątki jest iść do sklepu El Palomar Kolumbia lub Taller Tejada.

Рынок

Usługi transportowe

Poruszanie się po mieście jest najwygodniejsze taksówką. Przed wejściem do samochodu sprawdź, czy miernik jest włączony. Jeśli wybierzesz publiczny transport , a następnie wsiąść do autobusu od firmy Masivo Integrado de Occidente (MIO). Opłata wynosi 0,5 USD.

Такси

W Cali znajduje się międzynarodowe lotnisko, dzięki czemu można tu dotrzeć samolotem. Ze stolicy można latać przez 1 godzinę lub jechać przez 12 godzin drogą Variante Ibagué - Armenia.

Аэропорт