Osteoporoza to choroba powodująca łamliwość kości. Problem ten dotyczy szczególnie kobiet po 50. roku życia, prowadzących siedzący tryb życia. W przypadku osteoporozy zaburzony jest proces wchłaniania wapnia w organizmie. Stosowanie nawet najlepszych preparatów wapnia do osteoporozy przy użyciu dawek uderzeniowych może nie przynieść żadnego efektu. Dlatego powiemy Ci, jak przyjmować preparaty wapnia i jakie warunki muszą być spełnione, aby być dobrze przyswojone przez organizm.

Nowoczesne suplementy wapnia

Dziś powszechnie wiadomo, że stosowanie dużych dawek wapnia samo w sobie nie ma sensu. Ten pierwiastek śladowy jest dobrze wchłaniany tylko w tandemie z witaminą D, normalne hormony są również bardzo ważne. Właśnie dlatego osteoporoza Jest uważany za "chorobę starców" - w starszym wieku produkcja hormonów płciowych jest zmniejszona, co wpływa na wchłanianie wapnia. Ponadto bardzo ważny jest stosunek ilości wapnia i fosforu (3: 2) w organizmie. Do pełnej absorpcji wapnia w diecie należy stosować magnez, cynk, witaminy z grupy B, witaminę C i kwas foliowy.

Dawno minęły czasy, kiedy apteka mogła kupować tylko glukonian wapnia. Dziś na półkach można znaleźć zrównoważone kompleksy witaminowo-mineralne, których zastosowanie rozwiązuje wiele problemów zdrowotnych.

Wapń w przypadku złamań kości

Wiele osób uważa, że ​​dodatkowe stosowanie suplementów wapnia w złamaniach kości przyczynia się do ich szybszego powrotu do zdrowia. Jednak nie zawsze tak jest. Lekarze zalecają dietę i piją więcej naturalnego pokarmu, na przykład sera (najlepiej białego), twarożek (o niskiej zawartości tłuszczu), mleko, kapusta, sałatka. Dodając te produkty do diety, osoba otrzyma niezbędną ilość nie tylko wapnia, ale także składników mineralnych, które przyczyniają się do jego lepszej strawności. nowoczesne preparaty wapniowe Podczas przyjmowania dodatkowych leków może mieć negatywne skutki w postaci kamieni w nerkach i depozytów na ścianach naczyń krwionośnych.

Homeopatyczne suplementy wapnia mają nieco inną zasadę działania niż regularne suplementy diety. Leki te zaczynają regulować metabolizm wapnia w organizmie, a stosowanie mikrodawek substancji nie prowadzi do negatywnych konsekwencji, takich jak odkładanie soli na ściankach naczyń krwionośnych lub stawów. Dlatego leki homeopatyczne na złamania są lepsze niż konwencjonalne suplementy wapnia.