Nie jest to tajemnicą wapń - Jest to element niezbędny do zdrowych kości, zębów, włosów i paznokci. Ważne jest, aby monitorować ilość tego minerału w diecie, aby uniknąć potencjalnych problemów lub przezwyciężyć istniejące. Jednak, jak w każdym przypadku dotyczącym ciała, ważne jest tutaj, a nie przesadzać: nadmiar wapnia nie przyniesie żadnych korzyści, a także jego niedobór.

Czy konieczne jest przyjmowanie preparatów wapnia?

Zanim aktywnie poszukasz najlepszych suplementów wapnia, powinieneś dowiedzieć się, ile wapnia dziennie jest wymagane przez ludzkie ciało. Dokładna kwota jest obliczana ze stosunku wysokości i wagi, jednak istnieją bardziej uogólnione dane:

  • dzieci i młodzież w wieku poniżej 24 lat - 1200 mg;
  • dla mężczyzn powyżej 24 lat - 1000 mg;
  • kobiety powyżej 24 lat i przed nadejściem menopauzy - 1000 mg;
  • kobiety po menopauzie - 1500 mg;
  • kobiety w okresie ciąży i laktacji w wieku poniżej 19 - 1600 mg;
  • kobiety w ciąży i laktacji powyżej 19 lat - 1200 mg.

Wybierając preparaty wapniowe dla kobiet, warto zwrócić szczególną uwagę na dawkowanie: jak wynika z powyższych informacji, w tym przypadku istnieje wiele subtelności, które należy wziąć pod uwagę. W każdym razie nie możesz sam przepisać sobie narkotyków i warto skontaktować się z lekarzem.

Skuteczne preparaty wapnia

Wszystkie preparaty wapnia są podzielone na trzy duże grupy, z których każda ma swoją własną charakterystykę. Twój lekarz przepisze Ci lek z jednej z tych grup, w zależności od indywidualnych cech twojego ciała.

Monopreparaty zawierające tylko sól wapniową

Preparaty zawierające wapń bez dodatków w czystej postaci są dość popularne. Jest to zwykle węglan wapnia, cytrynian wapnia lub mleczan wapnia. Lista takich preparatów wapnia obejmuje: vitakalcynę, wapń-sandoz.

Połączone leki

W skład takich preparatów oprócz soli wapniowej dodaje się witaminę D i inne minerały. Zaletą stosowania takich leków jest możliwość wzbogacenia ciała o dwa ważne elementy - Ca i witaminę D, która bierze również udział w tworzeniu i utrzymaniu kości i zębów. Leki te obejmują wapń D3 Nicomede, kalceminę.

Multiwitamina oznacza

Skład takich funduszy obejmuje dużą liczbę różnych witamin i minerałów. Oprócz dostarczania dużych ilości wapnia, takie kompleksy wzbogacają organizm w wiele innych użytecznych substancji. Przykładem tego jest vitrum, sana-sol, multi-tabs , winda. Zwłaszcza wapnia bogatego w te kompleksy, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży.

W zależności od problemów, które próbujesz rozwiązać za pomocą wapnia, lekarz przepisuje ci lek z jednej z powyższych grup.

Jak prawidłowo przyjmować preparaty wapnia?

Jeśli pijesz narkotyki taki plan, upewnij się, że pojedyncza dawka nie była zbyt duża. lista preparatów wapnia Podczas przyjmowania wapnia w jelicie wchłania się nie więcej niż 500-600 mg, co oznacza, że ​​dawka nie ma sensu. Jeśli potrzebujesz

większą liczbę dziennie, podziel całą dzienną stawkę na kilka przyjęć.

Najlepiej przyjmować suplementy wapnia wieczorem, ponieważ procesy niszczenia kości aktywnie przepływają w ciele w nocy. Aby uzyskać najlepsze wchłanianie wapnia, należy stosować między posiłkami, wyciskane z kwaśnym płynem - sok z żurawiny, sok pomarańczowy itp. W tej postaci lek jest wchłaniany znacznie lepiej. Ze względu na dodatkowe środowisko kwaśne powstaje cytrynian, który zapewnia wchłanianie wapnia, niezależnie od środowiska żołądkowego.