Cydr to napój o niskiej zawartości alkoholu, który powstaje w wyniku fermentacji soku jabłkowego. W procesie nie stosuje się drożdży. Cydr jest bardzo częstym i starym napojem. Pojawił się prawie równocześnie z winem. Obecnie istnieje wiele przepisów na ten napój, a każdy, kto chce, może gotować bez większych trudności. Wykorzystanie jabłkowego cydru znajduje się w produktach, które są zawarte w jego składzie i przekazują temu napojowi jego najlepsze właściwości i użyteczne substancje.

Skład jabłecznika zapewnia obecność garbników, fruktozy, pektyn, takich witamin jako A, B, C, flawonoidy i inne zdrowe składniki. Jabłka pomagają normalizować układ trawienny, masę ciała, są odpowiedzialne za normalne funkcjonowanie wątroby, układu sercowo-naczyniowego i nerek. Wszystkie powyższe pozytywne właściwości są zachowane w napoju z jabłek.

Korzyści i szkodliwość jabłkowego cydru z ziołami

Wszyscy francuscy winiarze wielokrotnie potwierdzali i nadal zalecają cydr, ze względu na przydatność garbników, które pomagają normalizować układ trawienny, normalizować poziom cukru we krwi i poprawiać nastrój. W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono wiele badań i udowodniono, że cydr, zwłaszcza w przypadku ziół, może spowolnić proces starzenia się, ze względu na obecność związków fenolowych w swoim składzie.

Zwracamy uwagę na to, że cydr jabłkowy z ziołami może być nie tylko użyteczny, ale w pewnym stopniu szkodzić ciału. Wynika to z zawartości alkoholu, choć w niewielkich ilościach. W związku z tym napój jest nie do przyjęcia dla osób, które nie osiągnęły skład jabłkowy dorosłości, jak również matek karmiących i dziewcząt w pozycji. Wśród przeciwwskazań nie zaleca się pić cydru osobom cierpiącym na takie choroby jak zapalenie trzustki , zapalenie wątroby, wrzody, zapalenie pęcherzyka żółciowego. Wynika to z kwasowości napoju. Ponadto, jabłkowy cydr może być szkodliwy w przypadku poszczególnych składników nietolerancji. Dlatego kupując napój z ziołami lub przygotowując go samodzielnie, przestudiuj kompozycję. Spróbuj połączyć składniki ze sobą. We Francji zwyczajowo dodaje się zioła prowansalskie do napoju, nadając cydrowi specjalny aromat i smak. Inne smaki są również dodawane do cydru - wiśni, gruszek, cytryny itp.