Mleko jest jednym z najważniejszych pokarmów w diecie większości populacji planety Ziemia. Odnosi się do wieloskładnikowego pokarmu w jego składzie chemicznym. Wyniki badań naukowych pokazują, że w mleku jest ponad 50 biologicznie aktywnych związków, które przynoszą wymierne korzyści dla organizmu ludzkiego. Mleko jest wzbogacone o mikro i makroelementy, takie jak fosfor, magnez, sód, siarka, wapń i różne sole pochodzenia naturalnego.

Ponadto cynk, selen, jod, kwasy mlekowe i inne użyteczne substancje występują w kompozycji tego produktu w znacznych ilościach. Istnieje wiele odmian mleka, a każdy z nich różni się kilkoma podstawowymi parametrami mającymi wpływ na jego cechy konsumenckie i smakowe. Wpływa na nie i sposób wytwarzania produktu. Najczęstszym i najczęściej spożywanym pokarmem jest mleko krowie. Taki produkt, jak odtłuszczone mleko staje się coraz bardziej popularny. Wynika to z ogromnej pasji do zdrowego odżywiania. Określenie "mleko odtłuszczone" odnosi się do produktu zawierającego niewielką ilość tłuszczu mleka w swoim składzie.

Odtłuszczone mleko

Spory dotyczące korzyści i szkód dla ciała odtłuszczonego mleka nie ustępują aż do teraz. Opinie naukowców są podzielone na dwie części. Niektórzy potwierdzają korzyści płynące z tego produktu, wyjaśniając jego obecność w składzie odtłuszczonego mleka szereg użytecznych biologicznie aktywnych związków i witamin. Ze względu na rekordowo niską zawartość kalorii w odtłuszczonym mleku, można go bezpiecznie włączyć do menu dietetycznego. Średnio 100,8 kilograma produktu odpowiada za 30,8 kilokalorii.

Ale jak mówią: "nie wszystko jest złotem, które błyszczy". Wielu naukowców zakwestionowało korzyści płynące z odtłuszczonego mleka, szczególnie biorąc pod uwagę technologię jego produkcji. Podczas przetwarzania wstępnych surowców w skład chemiczny odtłuszczonego mleka nie ma cennego tłuszczu mlecznego. To on jest bogaty witaminy Grupy A i D pomagają organizmowi wchłonąć wapń i białka. Na tej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że regularne stosowanie odtłuszczonego mleka w żywności może oznaczać niedobór witamin.

Beztłuszczowe produkty mleczne

Jeśli stosujesz dietę, odpowiednie będzie użycie sfermentowanych produktów mlecznych. Są to małe kalorie, poprawiają trawienie i bogate w składniki odżywcze. Wybierając w tym przypadku kefir o zawartości tłuszczu 1% i kefir o zawartości tłuszczu 2,5%, oczywiście preferujesz pierwszą opcję. Logicznie, w diecie lepiej jest używać kefiru o minimalnej zawartości tłuszczu. Jedynym problemem jest to, że ilość kalorii w takim jogurcie nie różni się tak bardzo od ilości tłuszczu, która jest większa. Beztłuszczowe produkty mleczne są mniej korzystne dla zdrowia, ponieważ są gorzej wchłaniane przez organizm ze względu na brak tłuszczu mlecznego w nich. Co więcej, mają gorszy gust.

Dotyczy to nie tylko kefiru, ale także twarogu. Przez liczbę kalorii niskotłuszczowy twaróg i twarożek z procentem niskotłuszczowe produkty mleczne większa zawartość tłuszczu prawie nie ma różnic. Wynika to z faktu, że niskotłuszczowy twaróg jest mniej smaczny, a w celu poprawienia smaku wprowadza się do niego różne dodatki kaloryczne.

Ważne jest to, że stosując odtłuszczone produkty mleczne, pozbawiasz organizm, którego potrzebuje, aby dokończyć pracę węglowodanów, tłuszczów i białek.

Fakt, że produkty naturalne, których zawartość tłuszczu jest niska, jest korzystny dla zdrowia, jest niepodważalny. Ale sięganie do skrajności podczas korzystania z nich nie jest tego warte. Pomimo niskiej zawartości kalorii w odtłuszczonym mleku organizm może cierpieć z powodu różnych dodatków chemicznych.