Aby poprawić zdrowie i uchronić się przed chorobami, które rozwijają się z powodu złomowania żywności, warto zastanowić się nad prawidłowym odżywianiem, szczegółami i równowagą codziennej diety. Tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, które są spożywane w dużej liczbie przez zwolenników fast foodów, mają duży wpływ na żywy organizm.

Co to jest tłuszcz nasycony?

Tłuszcze nasycone to grupa tłuszczów, które zawierają tylko nasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy te wykluczają możliwość obecności podwójnych lub potrójnych wiązań, w których atomy węgla składają się z pojedynczych wiązań. Minimalna liczba atomów węgla to tylko 3, a maksymalna to 36 atomów. Osobliwością jest to, że ich temperatura topnienia wzrasta wprost proporcjonalnie do liczby atomów węgla.

Pochodzenie dzieli się na:

 • margaryna;
 • nasycone tłuszcze zwierzęce (wnętrze, biały tłuszcz na mięsie, ser, masło mleczne);
 • pochodzenie roślinne (uwodornione tropikalne: olej palmowy, olej kokosowy).

Tłuszcz nasycony - korzyści i szkody

Jeśli analizujesz żywność zawierającą tłuszcze nasycone, możesz dojść do wniosku, że są one w dowolnym menu. Korzyści lub szkody, które będą dostarczane organizmowi, zależy od ilości spożywania takich substancji. Aby zobaczyć cały obraz, należy przeanalizować przydatne właściwości tłuszczów nasyconych i szkodliwych, które niestety są liczne.

tłuszcze nasycone

Tłuszcz nasycony - korzyść

Korzyści z tłuszczów nasyconych są następujące:

 • zapewniają aktywację procesów syntezy hormonów w ciele;
 • stymulują proces asymilacji witamin i pierwiastków śladowych;
 • pozytywnie wpływać na funkcje rozrodcze (szczególnie u mężczyzn);
 • umiarkowane spożycie dostarcza ciału wystarczająco dużo energii, pozwala czuć się wesoło i nie odczuwać braku siły.

Tłuszcze nasycone - szkoda

Innym powszechnym i niebezpiecznym rodzajem są tłuszcze trans, które powstają w wyniku przetwarzania z użyciem oleju. Są to zmodyfikowane cząsteczki utworzone w nienasyconych olejach w wyniku obróbki cieplnej. Konieczne jest zrozumienie, że są one w niewielkiej ilości, są obecne w prawie wszystkich środkach spożywczych. Podczas obróbki cieplnej tłuszczów ich stężenie może wzrosnąć do 50%. Tłuszcze trans są powszechne w fast foodach, wypiekach i innych produktach poddawanych obróbce cieplnej olejów podczas gotowania.

W przypadku systematycznego nadużywania tłuszcze nasycone i tłuszcze trans wywierają negatywny wpływ na zdrowie ludzi, co może objawiać się nie konkretnymi objawami, ale zaostrzeniem chorób przewlekłych. Zaburzenia zdrowotne powodujące pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych są rozsądnie rozważane:

 • rozwój cukrzycy;
 • otyłość;
 • choroby sercowo-naczyniowe;
 • naruszenie procesów metabolicznych w ciele.
gdzie zawarte są tłuszcze nasycone

Tłuszcz nasycony jest normą dziennie

Po ustaleniu wpływu takich substancji na organizm zdrowej osoby, musisz dokładnie określić, ile tłuszczów nasyconych dziennie potrzebuje organizm. Tutaj, podobnie jak w każdym innym przypadku, kluczową rolę odgrywa ilość i koncentracja. Ustalono, że optymalna ilość zużycia wynosi około 15-20 g na dzień. Wskaźnik ten jest taki sam dla dorosłych mężczyzn i kobiet, niezależnie od wagi i wieku. Przekroczenie progu zużycia przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Jeśli chodzi o tłuszcze trans, dla nich optymalna dawka, która nie ma negatywnego wpływu na organizm, wynosi 3-4 gramy (lub 2% całkowitej liczby kalorii) dziennie. Należy wziąć pod uwagę, że należą one do czynników rakotwórczych, mogą gromadzić się w organizmie przez wiele lat i jednocześnie nie wykazują oczywistych oznak pogorszenia stanu zdrowia przez długi czas.

Aby uniknąć znacznego nadmiaru optymalnej dziennej porcji nasyconego tłuszczu, należy zwrócić uwagę na etykietowanie żywności. W przypadku niektórych produktów producenci wskazują ilość tłuszczów nasyconych. Jeśli nie ma takiego wskaźnika, warto wziąć pod uwagę wskaźnik wartości odżywczej. Uważa się, że większa zawartość tłuszczu stanowi więcej niż 17,5% tłuszczu w masie produktu.

czym jest tłuszcz nasycony

Gdzie są tłuszcze nasycone?

Zastosowanie takich związków na skalę przemysłową jest korzystne, ponieważ temperatura topnienia jest często wyższa niż temperatura atmosferyczna, co oznacza, że ​​temperatura i okres trwałości znacznie wzrastają. Dlatego stosowanie tłuszczów i tłuszczów trans jest często powszechne w produkcji żywności, która powinna szybko się pogarszać, ale ma długie linie przechowywania. Analizując, które produkty zawierają tłuszcze nasycone, można tworzyć takie główne grupy:

 • produkty mięsne;
 • produkty mleczne (tu występuje bezpośrednia zależność od zawartości tłuszczu);
 • czekolada;
 • żywność z fast foodów;
 • słodycze.