Trudno wyobrazić sobie udany dzień, nie zaczynając od filiżanki aromatycznej kawy! Ilu z nas, ciesząc się orzeźwiającym napojem, i nie myśl o tym, co więcej w naturalnej kawie - dobre czy szkodliwe.

Co mówią naukowcy?

Nie licz kontrowersji wokół magicznych tonizujących ziaren, badań naukowych w tysiącach, a czasem całkowicie zaprzeczają sobie nawzajem. Weźmy na przykład pytanie o wpływ kawy na układ sercowo-naczyniowy człowieka. Niektórzy twierdzą, że kawa ziarnista w ograniczonych ilościach może przynieść pacjentowi znaczne korzyści, a inni nalegają na jej szkodę. Ale są niezaprzeczalne fakty.

Szkodliwość i zalety naturalnej kawy

Kawa mielona, ​​w przeciwieństwie do kawy rozpuszczalnej, pomoże lekko rozweselić, co rano jest oczywiście dobre. Ale wieczorem jest tylko jedna szkoda od niego: sen jest powierzchowny, osoba nie w pełni odpoczywa i wstaje złamana.

Jeśli dana osoba ma predyspozycje do cukrzycy, korzyści płynące z naturalnej kawy są niewątpliwe: zmniejsza ryzyko zachorowania o jedną trzecią! Kawa ma szkodliwy wpływ na nerki i pęcherz. Jeśli to nie jest w porządku, może warto wymienić ziarna kawy. cykoria lub karczochów, ich korzyści i szkody nie powodują sporów i łatwiej będzie podjąć decyzję.

Ale kawa ma oczywisty korzystny wpływ na układ nerwowy, zapobiegając rozwojowi choroby Parkinsona i depresji. Kilka filiżanek kawy dziennie zmagających się z nadwagą i onkologią.

Jakość i ilość

Jednak wszystko to dotyczy - naturalnej kawy. Co tam, w słoiku rozpuszczalnym, trudno powiedzieć. Prawdopodobnie jest też kawa ...

Ważne jest również, aby pamiętać: w rozsądnych dawkach (do pięciu filiżanek dziennie) kawa jest korzystna, a większa ilość może już powodować poważne szkody, ponieważ kawa nadal substancja biologicznie czynna, uzależniająca, organizm wymaga coraz większej ilości kofeiny, która jest podobna do zależności od nikotyny.