Cykoria to roślina, którą zwykli ludzie postrzegają jako irytujące zioło, które nie ma nic wspólnego z ziołami leczniczymi. Takie błędne przekonanie jest zasadniczo błędne, ponieważ użyteczne właściwości cykorii były pożądane przez ludzkość od wielu stuleci.

Do czego jest przydatna cykoria?

Najbardziej użytecznym składnikiem rośliny jest jej podziemna część, a mianowicie korzeń. W jego składzie dominuje naturalny polisacharyd - inulina, która działa jako naturalny analog skrobi i cukru. Również właściwości lecznicze cykorii można w pełni wytłumaczyć obecnością w niej glikozydu antybiennego, substancji, która ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne i działa kojąco na organizm.

Roślina zawiera w swoim składzie pektynę, karoten, garbniki, kwasy organiczne, żywice i inne mikro i makroelementy. To wyjaśnia fakt, że właściwości lecznicze cykorii są bardzo szeroko stosowane w produkcji żywności i leków.

Zakres zakładu

W rzeczywistości zakres stosowania leczniczych właściwości ziół cykorii jest niezwykle szeroki. Rozważ najbardziej podstawowe obszary, w których ujawnia się pełna moc mikstur z tej rośliny:

  1. Potas, który jest bogaty w cykorię, normalizuje aktywność serca, rozszerza naczynia krwionośne, usuwa nadmiar cholesterolu z organizmu.
  2. Ze względu na zwiększony poziom żelaza, roślina pomaga zwalczać choroby serca i naczyń, niedokrwistość, niedokrwienie i inne patologie w pracy mięśnia sercowego.
  3. Witaminy z grupy B łagodzą układ nerwowy, podnoszą nastrój, zwiększają siłę i energię.
  4. Właściwości lecznicze cykorii będą przydatne w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, łagodzenia stanu zapalnego i normalizacji mikroflory żołądka.
  5. Odwar z ziół o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i przeciwzapalnych był od dawna stosowany w leczeniu ran i ran.
  6. Do wszystkich powyższych, należy dodać właściwości moczopędne, przeciwrobacze, ściągające, przeciwgorączkowe i żółciopędne leków zawierających tę roślinę.
  7. Lecznicze właściwości korzenia cykorii są poszukiwane przez osoby cierpiące na cukrzycę i otyłość , zaburzenia metaboliczne i inne niesprawności w ciele.

Szkodliwe właściwości cykorii

Większość ludzi bierze tę roślinę na panaceum i próbuje użyć jak największej ilości mikstur, mając nadzieję na szybki powrót do zdrowia i uzyskanie pożądanego efektu. Ta taktyka jest zasadniczo błędna i nie powinieneś zastępować zwykłych produktów analogami zawierającymi lub składającymi się całkowicie z cykorii. W końcu duża kumulacja w ciele, nawet jeśli jest bardzo użyteczna, przyczynia się do pojawienia się nierównowagi i zupełnie odwrotnego efektu. Szczególnie ostrożne stosowanie przydatnych właściwości ziół cykorii jest konieczne dla osób, które cierpią hemoroidy i poważna choroba naczyniowa.

Właściwości lecznicze cykorii

Ekstrakty i nalewki tej rośliny są szeroko stosowane nie tylko w preparatach medycznych. Na przykład cykoria jest doskonałym analogiem kawy, która wzbogaci organizm w użyteczne substancje i zapewni niezrównane uczucie radości. Ten sam efekt wywiera świeża cykoria, pietruszka, marchew i seler, które dodatkowo przyczyniają się do poprawy widzenia. W kosmetologii produkty zawierające ekstrakt z tej rośliny są używane do pielęgnacji włosów, przyspieszenia ich wzrostu i poprawy ich ogólnej kondycji.

Korzyści z cykorii dla ciała są po prostu nieocenione, ale tylko osoba, która jest w pełni zaznajomiona ze wszystkimi właściwościami tej rośliny, będzie w stanie ją zastosować.