Otyłość naprawdę musi być leczona, i to nie tylko ze względów estetycznych. Nadwaga nie tylko psuje odbicie w lustrze, ale generuje nieodwracalną szkodę dla zdrowia w ogóle.

Dodatkowe funty prawie zawsze pociągają za sobą cukrzycę, raka, żylaki, miażdżycę, artrozę i inne poważne choroby.

Jak określić stopień otyłości?

Jestem niezadowolony z ich wagi i otyłości - czasami bardzo różne rzeczy, ponieważ jesteśmy stronniczy w stosunku do naszego wyglądu. Obiektywna ocena może dać wskaźnik masy ciała, uzyskany przez Adolfa Ketele. Konieczne jest podzielenie masy ciała (w kg) przez kwadrat wskaźnika wzrostu w metrach. Na przykład dla pacjenta, którego wysokość wynosi 1,77 mi jego waga wynosi 64 kg, współczynnik Ketele uzyskuje się w następujący sposób: 64 / (1,77 x 1,77) = 20,42.

Jeśli wskaźnik mieści się w przedziale 20-25, masa ciała jest absolutnie normalna. Wskaźnik 25-30 wskazuje na nadwagę; 30 - 35 odpowiada otyłości 1 stopień, a 35 - 40 - otyłości 2 stopnie. Najpoważniejszy jest 4. stopień otyłości - wtedy wskaźnik masy przekracza 40.

Metody walki

Leczenie otyłości wymaga zintegrowanego podejścia, w tym:

  • terapia dietetyczna - ograniczenie ilości spożywanych pokarmów, zastąpienie lekkostrawnych pokarmów o wysokiej zawartości węglowodanów (ciasta, ciastka, słodycze) z pokarmem złożonym z błonnika, witamin i biologicznie aktywnych składników (owoce, warzywa, warzywa, zboża, orzechy);
  • zwiększona aktywność fizyczna - gimnastyka, spacery, jogging, pływanie.
leczenie otyłości środków ludowej

Mechanizm utraty wagi jest dość banalny: musisz wydawać więcej kalorii niż z jedzenia. I, oczywiście, nie może obejść się bez siły woli. Jeśli pomimo wysiłków pacjenta, dieta i sport nie dają wyników, przepisane leki na otyłość.

Zastosowane leki mają na celu zmniejszenie apetytu i ilości trawionych kalorii, a także przyspieszenie metabolizmu.

Leki te są dostępne wyłącznie na receptę i mają szereg skutków ubocznych. Ponadto są one tylko w okresie przyjęcia, po unieważnieniu pacjent ma ryzyko ponownego przybrania na wadze, jeśli, oczywiście, wraca do poprzedniego trybu życia.

Leczenie otyłości środków ludowej

Nie należy mylić tradycyjnych recept lekowych z niezbadanymi lekami w leczeniu otyłości, które sprzedawane są za kulisami na czarnym rynku. Korzystając z tego "leczenia", poważnie ryzykujesz już niepewne zdrowie. Ale zioła lecznicze, które sprzedawane są bez recepty, pomogą poradzić sobie z nienasyconym poczuciem głodu i przyspieszyć metabolizm. Leczenie otyłości środków ludowej powinny być stosowane w połączeniu z dietą i ćwiczeniami. Rozważmy najprostsze przepisy.

  1. Suche kwiaty czarnego bzu, lipy drobnolistnej i rumianku, liście mięty pieprzowej, owoce kopru zwyczajnego są pobierane w równych proporcjach (20 g). Na 0,5 litra wrzącej wody będzie potrzebować 20 g tej kolekcji. Ogrzewanie w łaźni wodnej (15 minut), chłodzenie, filtrowanie i rozcieńczanie wodą, można pić bulion trzy razy dziennie.
  2. Otręby pszenne (200 g) należy wlewać za pomocą 1 litra gorącej wody. Gotować 15 minut i odcedzić, powstały bulion należy pić przed posiłkami trzy razy dziennie (200 ml).
  3. Suche owoce agrestu (1 łyżka stołowa) należy napełniać gorącą wodą (1 szklanka), gotować przez 15 minut. Po dodaniu cukru do smaku, można wypić bulion przed posiłkiem, aby uzyskać jedną trzecią szklanki 4 razy dziennie. Narzędzie doskonale normalizuje metabolizm.
leczenie otyłości 1. stopnia

Chirurgiczne leczenie otyłości

Powyższe metody są skuteczne tylko w przypadku, gdy otyłość wynosi 1 lub 2 stopnie, leczenie najcięższej postaci odbywa się w bardziej radykalny sposób. To jest interwencja chirurgiczna. Operacja polega na zmniejszeniu objętości żołądka - pacjent nie jest już w stanie jeść więcej niż norma, a skrócona droga do jelita cienkiego przyspiesza wchłanianie substancji.

Warto zauważyć, że chirurgiczne leczenie otyłości stopnia 3 nie ma nic wspólnego z chirurgią plastyczną (liposukcja), która tylko koryguje defekty kosmetyczne.