Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki choroby serca, należy zawsze skonsultować się ze specjalistą. Najprawdopodobniej taka procedura, jak scyntygrafia mięśnia sercowego, zostanie przypisana w celu wyjaśnienia przyczyny problemu. Ta metoda pozwala zbadać krwioobieg, ocenić stan mięśnia sercowego i stopień jego ukrwienia.

Kiedy przepisuje się scyntygrafię serca?

Choroba serca jest dziś najczęstszą przyczyną śmierci. Niestety, zbyt szybki rytm życia, częste nieprzestrzeganie normalnego trybu snu i jedzenia prowadzi do nieodwracalnego zakłócenia układu sercowo-naczyniowego. Możliwe jest zapobieganie rozwojowi poważnych chorób, od czasu do czasu poddawanych badaniom i wykonywaniu scyntygrafii mięśnia sercowego.

Ta metoda badania umożliwia określenie strefy niedokrwienia mięśnia sercowego. Zdjęcia uzyskane podczas zabiegu wyraźnie pokazują obszary blizn, które pojawiają się u osób, które doświadczyły atak serca i obszary niedostatecznego dopływu krwi do mięśnia sercowego.

Scyntygrafia perfuzji mięśnia sercowego może być wykonywana z obciążeniem i w stanie całkowitego spoczynku. Procedura jest przypisana w wielu przypadkach:

  1. Scyntygrafia jest bardzo często stosowana podczas diagnozy. dusznica bolesna .
  2. Procedura pomaga ocenić skuteczność leczenia układu sercowo-naczyniowego.
  3. Przed rozpoczęciem leczenia scyntygrafia pozwala ocenić wszystkie możliwe rodzaje ryzyka powikłań.

Przygotowanie do scyntygrafii perfuzyjnej i metod badawczych

Specjalne badanie nie wymaga. Wskazane jest unikanie przejadania się i picia napojów zawierających kofeinę przed zabiegiem. Aby pacjent czuł się komfortowo, zaleca się noszenie wygodnych ubrań do badania. Anulowanie lub ograniczenie przyjmowania leków w większości przypadków nie jest konieczne.

Scyntygrafia perfuzji

Aby uczyć się w spoczynku, radioaktywny technet jest wstrzykiwany do organizmu pacjenta w połączeniu z lekiem, który jest dobrze rozprowadzany w mięśniu sercowym. Scyntygrafia mięśnia sercowego z obciążeniem jest wykonywana jakiś czas po pierwszym etapie badania. W takim przypadku całe promieniowanie jest rejestrowane przez specjalną kamerę gamma i wyświetlane na ekranach.

Procedura scyntygrafii jest całkowicie nieszkodliwa. Chociaż podczas badania i używanych substancji radioaktywnych ich negatywny wpływ na organizm jest minimalny. Aby uzyskać dokładniejsze wyniki badania, zaleca się połączenie scyntygrafii perfuzji mięśnia sercowego z tomografią komputerową.