Scyntygrafia nerek jest nowoczesną metodą diagnostyczną. Jest to funkcjonalna wizualizacja. Podczas procedury do organizmu wstrzyknięto dość dużą liczbę radioaktywnych izotopów. Emitują one specjalne promieniowanie, dzięki któremu budowany jest obraz organów.

Scyntygrafia radionuklidowa nerek

Do nauki obrazów za pomocą specjalnych kamer gamma. Obrazy wyświetlane na ekranach pomagają zidentyfikować różne patologie nerek. Badanie składa się z dwóch rodzajów:

  1. Scyntygrafia statyczna nerek daje bardzo wyraźny rysunek narządu, dzięki któremu można określić jego wielkość, kształt, położenie, stan miąższu oraz tempo wchłaniania leku. Z reguły badania statyczne są przeprowadzane dodatkowo, aby wyjaśnić, co zobaczył na zdjęciu rentgenowskim. Główną jego wadą jest to, że obraz nie daje możliwości oceny zmian funkcjonalnych w narządzie.
  2. Dynamiczna scyntygrafia nerek monitoruje funkcjonalność nerek. Podczas zabiegu wykonuje się wiele zdjęć w tym samym czasie. Dzięki temu specjalista może uzyskać pojęcie o funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego.

Nephroscintigraphy wykonuje się nie tylko w celu oceny pracy nerek, ale również w celu monitorowania skuteczności leczenia.

Wskazania do scyntygrafii nerek radioizotopowych

Ze względu na fakt, że badanie obejmuje wprowadzenie leku radioaktywnego do organizmu, zbyt często nie może być. Główne wskazania do nephroscintigraphy to:

  • zaburzona czynność nerek;
  • refluks;
  • powikłania po operacji transplantacja ;
  • wodonercze (w drugim i trzecim etapie);
  • przygotowanie scyntygrafii nerek
  • podejrzenia o onkologię;
  • nieprawidłowy rozwój ciała;
  • niedrożność dróg moczowych.

Przygotowanie do scyntygrafii nerek

Chociaż jest to skuteczna procedura diagnostyczna, nie wymaga specjalnego przygotowania. Wszystko, czego potrzebuje pacjent, to psychiczne przygotowanie się do tego, że pod skórą jest wprowadzony izotop i ostrzec go, jeśli niedawno przeprowadzono podobną ankietę. I tuż przed testem idź do toalety, aby opróżnić pęcherz.

Czas trwania procedury zależy od jej rodzaju. Statyczna nephroscintigraphy zajmuje nie więcej niż pół godziny. Badanie dynamiczne jest poważniejsze i zajmie od 45 minut do półtorej godziny.