Układ limfatyczny jest częścią układu odpornościowego. Dlatego jego rola w ciele jest niezwykle ważna. Zapalenie węzłów chłonnych nazywa się zapaleniem węzłów chłonnych, a przyczyny tej choroby mogą łatwo zakłócić wytwarzanie komórek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji.

Przyczyny zapalenia węzłów chłonnych

Ta choroba charakteryzuje się obrzękiem. Z powodu stanu zapalnego węzły chłonne mogą pęcznieć i znacznie zwiększyć swój rozmiar. Ból jest częstym objawem, ale nie zawsze występuje. Czasami ból głowy, ogólne złe samopoczucie, osłabienie, drażliwość, gorączka lub dreszcze łączą się z oznakami choroby.

Bez względu na to, w jakiej postaci rozwija się zapalenie węzłów chłonnych - ropne lub surowicze - przyczyny choroby pozostają niezmienione. Choroba jest wywoływana przez chorobotwórcze mikroorganizmy. Najczęściej problem rozwija się z powodu paciorkowców i gronkowców. Pneumokoki, jelito i Pseudomonas aeruginosa i inne mikroorganizmy pyogenne, ale trzeba rzadziej się z nimi mierzyć.

Jeśli istnieje rana na ciele lub błonie śluzowej, wirusy i bakterie mogą przeniknąć do wnętrza. Przyczyną podwiaskowego zapalenia węzłów chłonnych może łatwo stać się mniej lub bardziej poważna choroba zębów lub jamy ustnej. Ponadto zapalenie rozwija się na tle ostrych chorób wirusowych dróg oddechowych, gruźlicy, zakażeń grzybiczych.

Niektóre niezakaźne przyczyny choroby są znane nauce:

  • penetracja obcego ciała do węzła chłonnego;
  • rak;
  • przerzuty, które rozprzestrzeniły się do węzłów chłonnych z innych narządów.

Jak tylko patogen dostanie się do krwi lub limfy, dostanie możliwość dotarcia do węzłów chłonnych. Ten ostatni, jak wiadomo, jest dość rozproszony w całym ciele. Ale głównie szyjki maciczne, pachwinowy, pachowy i podżuchwowy są narażone na zapalenie.

Przyczyny szyjnych węzłów chłonnych

Eliminacja przyczyn zapalenia węzłów szyjnych, podżuchwowych lub pachowych

Złożoność leczenia zależy w dużej mierze od tego, jak silnie rozwinęła się choroba. W początkowych stadiach zapalenie łatwo jest pokonać, spędzając kilka dni w cieple i spokoju. Jeśli zapalenie węzłów chłonnych zostało spowodowane przez bakterie i przekształcone w ostrą postać, prawdopodobnie leczenie obejmuje antybiotyki i pełen zakres procedur fizjoterapii.

Najtrudniejszy do leczenia ropień. Możesz sobie z nimi poradzić tylko za pomocą operacji.