Obrzęk to prosty i powszechny na pierwszy rzut oka objaw, który może mówić o ogromnej liczbie ukrytych patologii. Jeśli monitorujesz stan swojego ciała, na pewno zauważysz obrzęk iw porę skontaktujesz się ze specjalistą, możesz zapobiec poważnym konsekwencjom. Obrzęki najłatwiej zauważyć na dłoni, ponieważ są zawsze widoczne.

Wpadłeś w kłopoty - nie możesz usunąć pierścionka z palca, mimo że robiłeś to z łatwością poprzedniego dnia? Ta sytuacja może się zdarzyć, jeśli twoje palce są spuchnięte. Rozważmy główne przyczyny obrzęków.

Palce potu: przyczyny

Przyczyny obrzęku mogą być ogólne i lokalne. Najczęstsze przyczyny to choroby, które prowadzą do uogólnionego obrzęku i pojawiają się w przypadku chorób, które dotykają serca, nerek, tarczycy i wątroby, a czasami także w czasie ciąży, szczególnie po 20 tygodniu. Chcielibyśmy zauważyć, że jeśli masz obolałe palce obojczyka, najprawdopodobniej powinieneś poszukać przyczyny wśród wyżej wymienionych chorób. Więc rozważ je bardziej szczegółowo.

  1. Obrzęk serca. Ich osobliwość polega na tym, że początkowo pojawiają się na swoich stopach, stopniowo "wspinając się" w górę. Oznacza to, że jeśli zauważysz obrzęk nóg, to coś, co puchnie, a jeśli masz duszność, masz wysokie ciśnienie lub dyskomfort za mostkiem, radzimy skonsultować się z kardiologiem w celu uzyskania właściwej konsultacji.
  2. Obrzęk nerek. Jeśli zauważysz, że twoje palce puchną rano, a także widzisz obrzęk na twarzy, ale wieczorem nie jadłeś słonych pokarmów, zalecamy przeprowadzenie testu moczu, aby sprawdzić, czy infekcja nerek nie pozwala im pracować w pełnej sile. Pamiętaj, aby odwiedzić lekarza, jeśli wcześniej cierpiał na odmiedniczkowe zapalenie nerek lub inne choroby nerek.
  3. Myxedema. Myxedema to obrzęk, który jest spowodowany niewystarczającą czynnością tarczycy. Oprócz bardzo obrzęku palców, pacjent zauważa zwiększone zmęczenie, letarg, senność, suchość skóry, utratę włosów. Jeśli zauważyłeś te objawy u siebie, musisz zdać testy na hormony, aby wyjaśnić diagnozę.
  4. Obrzęk podczas ciąży. Obrzęk palców podczas ciąży jest alarmującym znakiem, jest zwiastunem stanu przedrzucawkowego. Jeśli zauważyłeś obrzęk, nie wahaj się poinformować o tym swojego lekarza. Powie ci, jak zachować się odpowiednio w takiej sytuacji.
  5. Jeśli palce puchną i bolą, może to oznaczać, że stawy są zaciśnięte w trakcie procesu. Ta sytuacja wymaga również leczenia specjalisty, określi przyczynę choroby i zaleci przebieg leczenia.

Jeśli palce puchną tylko jedną ręką, w prawo lub w lewo, można argumentować, że problem ma charakter lokalny. Przyczyną obrzęku tylko jednej ręki może być infekcja, różne typy alergii, a także powiększone węzły chłonne pod pachą.

  1. Jeśli niedawno przeciąłeś palec lub zrobiłeś manicure, a masz jeden palec, a następnie całą dłoń, a obrzęk towarzyszy ból, gorączka i zaczerwienienie, natychmiast skontaktuj się ze swoim chirurgiem, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się procesu zapalnego.
  2. Jeśli masz opuchnięte palce po skontaktowaniu się z nowym detergentem do mycia naczyń, szamponem lub innymi substancjami chemicznymi - obrzęk może być uczulony. W takim przypadku należy unikać stosowania alergenów lub, jeśli to możliwe, nosić rękawice domowe.
  3. dlaczego palce puchną
  4. Jeśli zauważysz, że palce pęcznieją stale, a obrzęk wzrasta, istnieje możliwość, że węzły chłonne w pod pachach wzrosły. Spróbuj ich po omacku. Aby rozpocząć, odłóż rękę na bok. Wolną ręką poczuj się wewnętrznie. Jeśli czujesz formację okrągłą, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ przyczyny powiększonych węzłów chłonnych mogą być bardzo zróżnicowane - od reakcji na dezodorant do chłoniaka nieziarniczego.

Zawsze słuchaj swojego ciała, podejmuj działania w odpowiednim czasie, a twoje ciało odpłaca Ci za to długie życie! Pobłogosław cię!