Obrzęk nóg jest wzrostem objętości kończyn dolnych. Często zespół ten nie jest chorobą niezależną. Ale może świadczyć o dość poważnej chorobie. Dlaczego spuchnięte stopy kobiet i jak szybko rozpoznać przyczynę tego zjawiska?

Przyczyny ostrego obrzęku nóg

Ostry obrzęk rozwija się w ciągu 2-3 dni. Takie porażki mogą być jednostronne lub dwustronne. Bardzo często obrzęk jednej nóg występuje z powodu zakrzepicy głębokiego wieńca kończyn dolnych. Przyczynami powikłań zakrzepowych są:

  • choroba żylaków.
  • długi leżak;
  • chemio- lub radioterapia.

Charakteryzuje się zakrzepicą częściowego lub całkowitego naruszenia głębokiego wieńca nóg. Rozwija się w ciągu zaledwie kilku dni. Właśnie dlatego nogi i stopy kobiet puchną tak szybko. Jednocześnie obrzękowi może towarzyszyć sinica, silny ból i chłodzenie kończyny. Ponadto przyczyną ostrych obrzęków nóg u kobiet są różne obrażenia. Zazwyczaj kończyny są nie tylko obrzęknięte, ale również bardzo obolałe.

Obustronny obrzęk może wystąpić również podczas ciąży, podczas lotu samolotem, z długotrwałym bezruchu, zaparciami, pracą fizyczną i innymi problemami z odpływem żylnym. Rozbudowie żylnych pni może również towarzyszyć ból i zwiększone zmęczenie nóg.

Przyczyny przewlekłego obrzęku nóg

Głównym powodem, dla którego kobiety mają spuchnięte nogi, jest przewlekła niewydolność żył głębokich lub powierzchownych. Niepowodzenie zaworów żylnych powoduje tworzenie się żylaków. Jednocześnie tworzone są warunki dla szybkiego i łatwego pocenia się płynu w przestrzeń śródmiąższową. Z czasem obrzęk jest uzupełniony przez widoczną sieć naczyniową pod skórą, silny ciężar w nogach, ból i zaburzenia troficzne skóry.

Przewlekły obrzęk występuje, gdy niewydolność serca z udziałem dużego koła krążenia krwi. Po pierwsze, tylne stopy i kostki puchną. Ale wraz z postępem niewydolności serca obrzęk "chwyta" nawet dolną nogę i udo. Z dodatkowych objawów można zidentyfikować:

  • duszność;
  • dość szybkie zmęczenie;
  • znaczny wzrost wątroby.

Płucne nadciśnienie tętnicze jest również przyczyną obrzęku nóg i ramion kobiet. Rozwija się w wyniku patologii płuc i z powodu niewydolności serca prawej komory. W rzadkich przypadkach obserwuje się obrzęk kończyn dolnych, gdy marskość lub rak wątroby.

Inne przyczyny obrzęków nóg u kobiet

Po badaniach ujawniono, że nie ma żadnych patologii i chorób w ciele? Więc dlaczego pęczniejesz nogi kobiet wieczorem? Może to być spowodowane trudnym powrotem żylnym. W ciągu dnia serce destyluje krew od centrum do obwodu. Czasami część krwi nie ma czasu na powrót do komór serca, a osocze zatrzymuje się w tkankach. Dlatego wieczorem stopy się zwiększają, aw nich jest ciężar.

dlaczego stopy kobiety puchną

Jeśli nogi unoszą się u starszych kobiet, przyczyna może być ukryta w banalnym obrzęku alergicznym. Rozwija się w odpowiedzi na regularne przyjmowanie lub przedawkowanie różnych leków. Obrzękowi towarzyszy silne zaczerwienienie i swędzenie.

Ale powodem, dla którego kobiety mają opuchnięte nogi w upale, są niewłaściwe buty. To nie tylko wysokie buty na obcasie, ale także buty i sandały, które ściskają palce lub całą stopę. Opuchlizna występuje również po zjedzeniu bardzo słonych i tłustych potraw, a także podczas długiego siedzenia w niskich i tapicerowanych krzesłach lub gdy siedzisz nogami.