Marskość wątroby jest jedną z najbardziej tajemniczych i strasznych chorób. Każdego roku 2 miliony ludzi umiera z powodu marskości wątroby. Ta choroba jest liderem liczby zgonów, nie licząc raka. Historia marskości wątroby sięga piętnastego wieku. Pierwsze wzmianki o tej chorobie opisano w pismach anatomicznych Leonarda da Vinci.

Czym więc jest marskość wątroby i jakie są jej przyczyny? Choroba ta wywiera niszczący wpływ na wątrobę człowieka w krótkim czasie. W rzeczywistości normalna naturalna struktura wątroby jest przekształcana w guzowatą tkankę bliznowatą. Te obszary wątroby nie mogą już normalnie funkcjonować i zakłócają pracę pozostałych zdrowych obszarów. W związku z tym substancje niezbędne dla organizmu ludzkiego nie kumulują się i ich produkcja jest zakłócona. Jednocześnie pogarsza się oczyszczanie organizmu z substancji szkodliwych i toksycznych. Ponieważ wątroba jest głównym filtrem ciała, substancje toksyczne dostają się do krwi, gdy nie działa ona prawidłowo.

Klasyfikacja marskości jest dość szeroka. Główne odmiany są następujące:

  • alkoholowa marskość wątroby;
  • kryptogenna marskość;
  • marskość wątroby;
  • genetycznie dziedziczna marskość wątroby;
  • pierwotna marskość żółciowa;
  • pierwotny obstrukcyjny chlorangit.

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C, a także alkohol, są uważane za główne przyczyny wystąpienia i rozwoju marskości wątroby. Naukowcy nie ustalili, ile alkoholu jest potrzebne do manifestacji marskości wątroby. Jednak większość osób cierpiących na tę chorobę aktywnie piła. Alkoholowa marskość wątroby jest najczęstszym typem marskości. Co więcej, kobiety, w celu rozwoju choroby, potrzebujesz mniejszej ilości alkoholu i krótszy okres czasu. W tabeli wymieniono najczęstsze przyczyny prowadzące do choroby.

Цирроз печени причины

Rozpoznanie marskości wątroby wykonuje się za pomocą biopsji wątroby. Ponadto pacjent jest ultrasonograficzny i zaleca się wykonanie badań. Lekarz rozmawia z pacjentem o nadużywaniu alkoholu i objawach możliwej marskości wątroby.

Pierwsze objawy choroby są słabo zauważalne i, co do zasady, na tym etapie osoba nie odczuwa potrzeby leczenia. Po pewnym czasie zaczynają się pojawiać pierwsze zauważalne oznaki marskości: ból, wzdęcia, wysokie zmęczenie i ciemnienie moczu. Najbardziej nieprzyjemnym objawem marskości jest wodobrzusze. Gdy wystąpią wodobrzusze, płyn gromadzi się w jamie brzusznej, co prowadzi do silnego bólu.

Leczenie marskości wątroby ma na celu maksymalne zapobieganie uszkodzeniom nadal zdrowych części tego narządu. Jeśli marskość wątroby osiągnie późniejsze stadium rozwoju, lekarze zalecą specjalne leczenie w celu wyeliminowania powikłań lub przeszczepienia tego ważnego ludzkiego narządu. W każdym razie pacjent z tą chorobą powinien prowadzić tylko zdrowy tryb życia. W żadnym wypadku nie spożywaj alkoholu i narkotyków, a także leków przeciwzapalnych.

Istnieje wiele środków ludowej do leczenia marskości wątroby. Napary ziołowe, cytryny i czosnek to sprawdzone metody, które są szeroko stosowane. Aby osiągnąć najlepszy efekt, narzędzia te można łączyć z receptami tradycyjnej medycyny. Wiele osób cierpiących na marskość wątroby w leczeniu ludowej, kiedy lekarze już wprowadzają rozczarowujące prognozy na temat rozwoju marskości wątroby.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dietę z marskością wątroby. Konieczne jest jedzenie tylko wysokiej jakości i zdrowej żywności, aby spożywać wystarczającą ilość witamin i minerałów. Pamiętaj, że zdrowa dieta to jeden z właściwych kroków do zdrowienia.