Betony (kamienie i piasek) powstają w wyniku krystalizacji i wytrącania soli zawartych w moczu. U mężczyzn choroba ta występuje nieco częściej niż u kobiet, ale u kobiet często rozwija się w ciężką postać.

Rodzaje kamieni

Skład chemiczny następujących rodzajów kamieni:

 • fosforan wapnia;
 • szczawian wapnia;
 • moczan (składający się z kwasu moczowego);
 • cystyna lub białko;
 • zawierające magnez;
 • o mieszanym składzie chemicznym.

Wielkość kamieni może wynosić od kilku milimetrów (piasek i małe formacje) do gigantycznych, 7-10 cm, zdolnych do całkowitego zablokowania odpływu moczu z nerki.

Kształt kamieni zależy od ich składu chemicznego. Kamienie wapniowe są zwykle gładkie i płaskie, przypominające kamyczki, a ukatnye są kanciaste, z ostrymi krawędziami.

Osobno należy uważać kamienie koralowe, które należą do struvitowych (zakaźnych) kamieni i rozwijają się na tle infekcji nerek. Takie kamienie mają wiele gałęzi, przypominających koralowate kształty - stąd nazwa i są w stanie zająć całą miedniczkę nerkową.

Kamienie nerkowe - objawy

Łagodna choroba może się nie objawiać, ale w większości przypadków ma wiele jasno określonych objawów.

 1. Tępy ból pleców, z jednej strony, lub obustronny, który jest pogarszany przez nagłą zmianę pozycji ciała i wysiłku fizycznego.
 2. Kolka nerkowa - ostry ból spastyczny w dolnej części pleców. Awaryjna pielęgnacja kolki polega na stosowaniu dużej dawki środków przeciwskurczowych, na przykład bez wstrząsów, co najmniej 4 tabletki, a najlepiej w formie iniekcji. Środki znieczulające w tej sytuacji nie mogą zostać podjęte.
 3. Trudne oddawanie moczu lub ból podczas oddawania moczu.
 4. Krew w moczu lub jej zmętnienie.
Leczenie farmakologiczne

Do zwalczania kamieni nerkowych stosuje się wiele leków, z których większość opiera się na ziołach, które pomagają spowolnić wzrost, rozpuszczają lub usuwają kamienie.

Blemarin, Uralit U - preparaty do rozpuszczania kamieni i alkalizowania moczu. Skuteczny przeciwko moczanom i mieszanym kamieniom.

Canephron H - preparat ziołowy o złożonym działaniu. Jest stosowany z kamieniami moczanowymi i szczawianowo-wapniowymi.

Cystone to złożony preparat ziołowy. Jest stosowany do wszystkich rodzajów kamieni.

Fitolizin, Fitolit - preparaty na bazie ekstraktów ziołowych. Promuj wydalanie małych kamieni i utrudniaj wzrost i tworzenie nowych kamieni.

W przypadku zakaźnego charakteru choroby (kamienie koralowe), oprócz wszystkich, wymagany jest cykl leczenia lekami przeciwdrobnoustrojowymi w celu zneutralizowania zakażenia. Najczęściej stosowanymi antybiotykami są: amikacyna, gentamycyna, ofloksacyna, cyprofloksacyna, lofosfacyna pefloksacyna, diklofenak, ketorolak.

Inne zabiegi
 1. Chirurgiczne usuwanie kamieni.
 2. Kruszenie kamieni nerkowych za pomocą ultradźwięków.
 3. Kruszenie kamieni za pomocą lasera.
Tradycyjne metody leczenia

Jednym z najbardziej skutecznych środków ludowej są żołądki z kurczaka, a raczej cienkie skórki, do których są przykryte. Trzeba usunąć ten film z żołądka, wysuszyć go, zmielić na proszek i wziąć 1/5 łyżeczki trzy razy dziennie, popijając dużą ilością ciepłej przegotowanej wody. Kurs trwa od trzech do pięciu miesięcy, w zależności od wielkości kamieni.

Dieta

W leczeniu kamicy ważną rolę odgrywa dieta polegająca na wykluczeniu z produktów dietetycznych, które powodują wzrost i tworzenie nowych kamieni.

metody leczenia kamieni nerkowych

W przypadku kamieni alkalicznych (fosforanów, węglanów) należy zmniejszyć ilość warzyw, owoców, pokarmów bogatych w wapń i, jeśli to możliwe, porzucić produkty mleczne. Zwiększ spożycie ryb, mięsa, produktów mącznych i zbóż.

W przypadku kamieni moczanowych należy zmniejszyć ilość tłuszczy mięsnych i roślinnych oraz pić sok z cytryny.

Kiedy kamienie szczawianowe są wymagane w celu ograniczenia żywności bogatej w kwas szczawiowy: pomarańcze, szczaw, szpinak, ziemniaki, mleko, twarożek.

Również w przypadku każdego rodzaju kamieni zaleca się zwiększenie ilości zużywanego płynu do dwóch lub więcej litrów na dzień.